Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přerušení živnosti?  (Přečteno 9999 krát)

dana373

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti?
« kdy: Leden 06, 2011 »

Manžel je OSVČ, z zimních měsících bohužel nemá práci. Co musí udělat aby nemusel platit SP a ZP, když nemá žádný příjem. Může přerušit živnost a nahlásit se na UP, jestliže má nedoplaceno DP na OSSZ? děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti?
« Odpověď #1 kdy: Leden 15, 2011 »

Pokud nechce platit vysoké zálohy, tak buď přeruší činnost a půjde se zaregistrovat na úřad práce (dluhy na DP snad řešit nebudou, nevím), nebo jen přeruší živnost (na konci ledna) a od února si bude platit pouze zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně. SP platit nemusí, ale nepojištěné měsíce se mu nezapočítají do důchodu jako odpracovaná doba.
IP zaznamenána

mmisa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti?
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2011 »

dobrý den, chtěla bych se zeptat na problematiku přerušení živnosti. Dneska jsem přerušila živnost v důsledku rizikového těhotenství, mám od doktora potvrzení, že nastupuji na nemocenskou. (Platila jsem si po dobu podnikání nemocenské pojištění a mám nárok na nemocenskou a pak na PPM dle úřednice OSSZ.) Musím se ještě přihlašovat na ÚP při pozastavení živnosti a nástupu na nemocenskou? Pokud ne, kdo za mne odvádí zdravotní pojištění a sociální?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti?
« Odpověď #3 kdy: Leden 25, 2011 »

Pokud jste v pracovní neschopnosti, tak se nemůžete přihlásit na ÚP.
IP zaznamenána

KaterinaB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti?
« Odpověď #4 kdy: Únor 02, 2011 »

Dobrý den, v roce 1999 jsem si vyřídila ŽL a pracovala jako OSVČ. Asi po 3 letech jsem živnost na rok přerušila. Tehdy jsem byla informována na živ. úřadě, že si živnost mohu ještě jednou pozastavit a pokud nebude poté obnovena, tak zanikne. Protože jsem se v té době stala zaměstnankyní, už jsem ŽL neobnovovala a měla za to, že zanikl. Nyní jsem se náhodou na netu dozvěděla, že můj ŽL je stále aktivní. Znamená to pro mě nějaké riziko, že byl celou dobu aktivní aniž bych podnikala? Měla jsem nějaké povinnosti např. vůči FÚ? Doporučujete mi jej co nejdříve zrušit? Nemám v plánu nyní podnikat. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti?
« Odpověď #5 kdy: Únor 05, 2011 »

Jestli nemáte v plánu obnovit podnikání, tak živnost zrušte. Ale můžete ji jen přerušit, nyní je možné přerušit na delší dobu než 2 roky, třeba na 99 let. Pokud byste živnost úplně zrušila a později jste se rozhodla pro podnikání, tak budete platit za nové oprávnění, obnovení přerušené živnosti je zdarma.
Pokud jste neměla ze živnosti žádné příjmy, tak jste ani neměla povinnosti vůči FÚ (nebylo co přiznávat).
IP zaznamenána

choumina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
přerušení živnosti?
« Odpověď #6 kdy: Únor 07, 2011 »

Dobrý den, chtěla bych obnovit živnost. Měla jsem ji na nákup a prodej a pak jsem ji na 11 let přerušila. Nyní bych si k živnosti nákup a prodej ještě přidala výrobu. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu dát do výdajů pořizovací náklady-materiál k výrobě zpětně do jednoho roku. Slyšela jsem že to lze jen při vzniku živnosti, nikoliv obnově ŽL. Já jsem ale před tím ve výrobě nepodnikala. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

choumina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
přerušení živnosti?
« Odpověď #7 kdy: Únor 07, 2011 »

Dále k tomu obnovení: musím vše zase hlásit na FÚ, SSZ a ZP? Mám HPP a toto by byl vedlejší výdělek.
IP zaznamenána

radkacha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti?
« Odpověď #8 kdy: Březen 02, 2011 »

V listopadu 2009 jsem přerušila živnost na jeden rok tj. do listopadu 2010. Od prosince mi byl tedy ŽL automaticky obnoven. Vzhledem k tomu, že jsem byla po celou dobu osobou bez příjmů, platila jsem si jen zdravotní pojištění ve výši 1.080,-- Kč. Ted mi bylo ale sděleno, že si musím od prosince 2010 do konce února 2011 doplatit i sociální pojištění, protože jsem po tuto dobu již měla aktivní ŽL. Je to skutečně tak, nebo je možnost dát ČSSZ na vědomí, že jsem stále osobou bez příjmů (byť s oficiálně obnoveným ŽL) a tudíž nic nedoplácet? Předem děkuji
IP zaznamenána

Andy585

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
přerušení živnosti?
« Odpověď #9 kdy: Březen 02, 2011 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na povinnosti při přerušení živnosti. Chtěla bych přerušit živnost k 1.4.2011 na dobu neurčitou. Vím, že to musím nahlásit OSSZ  a ZP. Živnost mám jako vedlejší činnost. Mám v obchodním majetku os. automobil, uplatňovala jsem výdaje dle skutečnosti a auto není zcela odepsané. Chtěla bych ho pouze převést do os. vlastnictví (jak na to?). A dále pak kdy podat přiznání k dani z příjmu, hned po přerušení živnosti nebo za zdaň. období tj. v roce 2012. A jak s nezaplacenými závazky a pohledávkami. Děkuji moc Andrea
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti?
« Odpověď #10 kdy: Březen 20, 2011 »

Citace: radkacha
V listopadu 2009 jsem přerušila živnost na jeden rok tj. do listopadu 2010. Od prosince mi byl tedy ŽL automaticky obnoven. Vzhledem k tomu, že jsem byla po celou dobu osobou bez příjmů, platila jsem si jen zdravotní pojištění ve výši 1.080,-- Kč. Ted mi bylo ale sděleno, že si musím od prosince 2010 do konce února 2011 doplatit i sociální pojištění, protože jsem po tuto dobu již měla aktivní ŽL. Je to skutečně tak, nebo je možnost dát ČSSZ na vědomí, že jsem stále osobou bez příjmů (byť s oficiálně obnoveným ŽL) a tudíž nic nedoplácet? Předem děkuji
A kdopak Vám tu blbost sdělil? Určitě jste v listopadu 2009 oznámila své ZP a na OSSZ přerušení činnosti. Dokud jim sama neoznámíte obnovení, tak máte stále přerušenou činnost. Skutečnost, že se automaticky obnovilo živnostenské oprávnění, nehraje roli.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti?
« Odpověď #11 kdy: Březen 20, 2011 »

Citace: Andy585
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na povinnosti při přerušení živnosti. Chtěla bych přerušit živnost k 1.4.2011 na dobu neurčitou. Vím, že to musím nahlásit OSSZ  a ZP. Živnost mám jako vedlejší činnost. Mám v obchodním majetku os. automobil, uplatňovala jsem výdaje dle skutečnosti a auto není zcela odepsané. Chtěla bych ho pouze převést do os. vlastnictví (jak na to?). A dále pak kdy podat přiznání k dani z příjmu, hned po přerušení živnosti nebo za zdaň. období tj. v roce 2012. A jak s nezaplacenými závazky a pohledávkami. Děkuji moc Andrea
Zajděte na ŽÚ, ohlaste přerušení živnosti a vyplňte Změnový list. V řádku č. 15 můžete prostřednictvím ŽÚ ohlásit přerušení činnosti všem dotčeným institucím (FÚ, ZP a OSSZ). Vyřazení auta z obchodního majetku do osobního užívání je jednoduché, pouze na kartě majetku poznamenáte, kdy bylo vyřazeno do osobního užívání, a přestanete si uplatňovat výdaje. Skutečnost, že auto není daňově odepsáno, nehraje roli. Přiznání k dani z příjmů budete podávat až v roce 2012. Pokud do té doby neobnovíte živnost, tak o pohledávky, zásoby a případné zůstatky rezerv zvýšíte rozdíl mezi příjmy a výdaji a o závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem, naopak rozdíl mezi příjmy a výdaji snížíte. Tyto úpravy základu daně se zapisují do tabulky E v příloze č. 1 daňového přiznání.
IP zaznamenána

havlik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti?
« Odpověď #12 kdy: Březen 21, 2011 »

Dobrý den
Od nového roku jsem zaměstnanec, leden jako DPP a od unora na smlouvu. mohu pozastavit/ zrušit ŽL zpětně od 1.1. 2011 ?
Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]