Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Faktura emailem...  (Přečteno 23586 krát)

dedekmladek

 • Host
Faktura emailem...
« kdy: Listopad 02, 2007 »

Dobrý den,
provozuji e-shop a chci se zeptat, zda je podle současné legislativy možno zasílat zákazníkům fakturu emailem. Některé firmy to tak praktikují, ovšem je-li to zákonné to netuším.
Mám na mysli fakturu např.  v podobě XML souboru (bez podpisu), popř.  oscanovanou s podpisem a odeslanou např. v JPG formátu.


Víte-li někdo jak se věci mají, budu vám velice vděčný.
Díky moc,

Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15047
Faktura emailem...
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2007 »

Zasílání faktur elektronickou poštou neodporuje žádnému právnímu předpisu. Bude záležet na přání zákazníka, v jaké podobě bude fakturu vyžadovat. Ale nic nebrání tomu, aby si ji vytisknul sám, pokud ji chce mít na papíře.
IP zaznamenána

kremlin

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 9
Faktura emailem...
« Odpověď #2 kdy: Listopad 14, 2007 »

Já faktury emailem v PDF posílám i přijímám, považuji to za samozřejmost. Pravda však je, že občas email někdo neakceptuje, většinou větší firmy, které mají vlastní účetní. Je pěkná otrava a zbytečná ztráta času faktury tisknout a nosit na poštu, tak to dělám jednorázově 1 x měsíčně. Důležité je, aby faktura obsahovala všechny náležitosti podle zákona.
IP zaznamenána

prd

 • Host
Faktura emailem...
« Odpověď #3 kdy: Únor 03, 2008 »

Ahoj, to mě taky zajímalo. Teď jsem koupil NOD32 od ESET a ti posílají fakturu mailem. Tam je napsáno: \"Jedná se o danový doklad zaslaný v elektronické podobe. Dle zákona 235/2004 Sb. o dani z pridané hodnoty, §26, jde o elektronický danový doklad s právne naprosto prípustnou formou.\" Takže na mě to dělá dojem, že normálně vygeneruju fakturu, připíšu tuhle větu, vygeneruju do PDF a pošlu e-mailem. Když to ještě elektronicky podepíšu, tak jsem king. No a na druhé straně nesmí být stará účetní, kterou ve škole učili, že potřebuje papír s razítkem a podpisem :) Mimochodem, ta vygenerovaná faktura od ESET na sobě nemá ani razítko ani podpis a je to OK. Takže asi tak.
IP zaznamenána

Karel

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 15
Faktura emailem...
« Odpověď #4 kdy: Únor 05, 2008 »

Také se snažím najít odpověď, z webu jedné firmy (co posílá faktury i daňové doklady výhradně elektronicky):

Citace
Právní opora v zákonech ČR

    Zákon o dani z přidané hodnoty č. 235/2004 Sb., který vstoupil v platnost dne 1.5.2004, v §26 odst. 4 přímo připouští možnost vystavení daňového dokladu v elektronické podobě, pokud je tento doklad opatřen elektronickým podpisem podle zvláštního právního předpisu. Novela zákona o dani z přidané hodnoty č. 377/2005 Sb. ze dne 1.10.2005 upřesňuje požadavky kladené na použitý elektronický podpis a připouští pouze zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu nebo elektronickou značku založenou na kvalifikovaném systémovém certifikátu podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu, ve znění zákona č. 226/2002 Sb., zákona č. 517/2002 Sb. a zákona č. 440/2004 Sb.).

    Dále novela zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví (zákon č. 353/2001 Sb., který nabývá účinnosti 1.1.2002) zrovnoprávňuje písemnou a elektronickou formu účetního záznamu. Zákon po novele z roku 2001 umožňuje, aby účetnictví i jednotlivé účetní doklady v digitální podobě nejen byly vyhotovovány (§4/4, §11 a §33/2 b), ale i uchovávány (§31/2). Účetní záznam musí být podepsán, byť i elektronickým podpisem, splňuje-li jeho technická podoba požadavek průkaznosti (§33a/5).
Pokud to chápu správně, do faktury v PDF je třeba přidat (klidně naskenované) razítko, a především elektronicky podepsat pomocí ověřeného certifikátu (tedy ne vytvořeného doma, ale ověřeného CA, uznanou v ČR).
IP zaznamenána

twomen

 • Host
Faktura emailem...
« Odpověď #5 kdy: Září 08, 2008 »

Zpatky k posilani faktur e-mailem:
V nekterych clancich zde se pise, ze fakturu muzu poslat mailem (v tom se to jeste nerozchazi), ale nekde se pise, ze tam nemusi byt ani razitko ani podpis. V tomto Topicu je zase uvedeno, ze fakturu e-mailem ano, ale pridat elektronicky podpis. Razitko predpokladam, ze neni nutne davat nikdy. To je podava informace o firme, ktere tak jako tak uz jsou soucasti kazde faktury..

Prosim, jak to tedy je?

dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15047
Faktura emailem...
« Odpověď #6 kdy: Září 08, 2008 »

Razítko ani podpis NEJSOU povinnými náležitostmi faktury. Toto tvrzení si můžete ověřit v §  13a obchodního zákoníku, § 11 zákona o účetnictví (zajímá vás pouze pokud vedete Ú) a také v § 26-35 zákona o DPH (pokud jste plátcem této daně).
Jestliže podpis není povinnou náležitostí faktury, pak zaslaná faktura nemusí být opatřena žádným, ba ani digitálním podpisem:-)  Žádný z uvedených předpisů neříká, že fakturu musí podepsat dodavatel. Pokud vedete účetnictví, pak fakturu opatřujete podpisovým záznamem (podpisy odpovědných osob dle vaší vnitřní směrnice) a to buď vlastnoručním, nebo elektronickým podpisem - vaším vlastním podpisem.
Pokud by zákazník požadoval, abyste své faktury posílal s el. podpisem, pak mu snad můžete vyhovět, podpisový certifikát s roční platností stojí u České pošty něco přes stovku.
IP zaznamenána

Honza1

 • Host
Faktura emailem...
« Odpověď #7 kdy: Září 17, 2008 »

Mám pocit, že většina lidí (i účetních) si chybně ztotožňuje fakturu a daňový doklad podle zák.o DPH.
Faktura - jako obchodní a účetní písemnost -  není nikde výslovně upravena, dokonce už neplatí ani povinnost fakturovat (tu měly socialistické organizace před rokem 1989). Proto se např. na nákup pozemků obvykle faktury nevystavují (vystačíte si se smlouvou). Koneckonců pokud něco kupujete (pro podnikání) od fyzické osoby-nepodnikatele, taky vám žádnou fakturu vystavovat nebude...Takže z účetního hlediska - faktura může být, ale nemusí a je úplně jedno, v jaké formě je....
Daňový doklad pro potřeby zák. o DPH - to je doklad, který někdo (plátci DPH) vystavovat musí (zákon říká, co na něm má být, dokdy je nutné ho vystavit i vjaké formě má být vystaven). Na daňovém dokladu nemusí být razítko ani vlastnoruční podpis - prodávající tam sice musí být jednoznačně identifikován (včetně DIČ), ale úplně stačí, když jsou tyto údaje např. součástí tištěné hlavičky. Zák. o DPH připouští i daňový doklad v elektronické podobě, musí ale zajistit autenticitu a integritu podle §26 odst. 4) (el. podpis/značka). Takže z hlediska zák. o DPH - daňový doklad vystavený být musí, zákon přesně říká jak a kdy.
No a většina problémů na tomto a obdobných fórech vzniká tím že v praxi se obvykle vystavuje pouze jeden papír, který je obojím - fakturou i daňovým dokladem zároveň.  A logicky tedy musí splňovat požadavky obojího....

( a mmj. pokud si chcete došlý elektronicky vystavený daňový doklad vytisknout, nic vám v tom nebrání...originál bych ale rozhodně nemazal - pro archivaci totiž tisk nestačí - elektronický podpis nevytisknete...)
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15047
Faktura emailem...
« Odpověď #8 kdy: Září 17, 2008 »

Dobrý večer, Honzo. Děkuji za pěkný příspěvek, mohl byste přijít častěji:-)
IP zaznamenána

Český antiúředník

 • Jr. Member
 • **
 • Příspěvků: 83
Faktura emailem...
« Odpověď #9 kdy: Září 17, 2008 »

Jistě, §26 odst. 4 zákona o DPH:
1. daňový doklad může být vystaven se souhlasem osoby, pro kterou je vystaven, i v elektronické podobě
2. musí být opatřen:
    a) el.podpisem, nebo
    b) el.značkou, nebo
    c) jinak zaručena věrohodnost původu a neporušitelnost systémem EDI

Co s tím:
1. Souhlas osoby lze zajistit např. odsouhlasením VOP při objednávce.
2. el.podpis stojí 150 Kč, ale nevím o freesoftwaru,který by uměl k vygenerovanému PDF el.podpis připojit.

V praxi bohužel narazíte na firmy, které daňové doklady mailem neakceptují a argumentovat zákonem můžete do aleluja, nepomůže.

Nejčastěji neakceptují doklady mailem akciové společnosti, používají následující výmluvy:
1. nařídil nám to daňový poradce,
2. jsme pod dohledem auditora, který to vyžaduje,
3. nařizují to naše interní směrnice,
4. vyžaduje to náš big šéf, který všechny faktury osobně kontroluje a chce na nich vidět podpis dodavatele, protože se bojí, že si faktury vymýšlíme a okrádáme ho.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15047
Faktura emailem...
« Odpověď #10 kdy: Červenec 07, 2010 »

Píší nesmysly, nebo záměrně lžou. Přečtěte si příspěvek p. Honzy ze dne 17.9.2008.
IP zaznamenána

bobfox

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 2
Faktura emailem...
« Odpověď #11 kdy: Duben 08, 2011 »

Dobrý den, jsem OSVC (neplatce DPH). Vystavil jsem fakturu na 31500 za konzultantske sluzby v oblasti SW. Na ucet mi bylo zaslano 23835. To asi neni v poradku, ze ne? Mel jsem za to, ze na ucet dostanu celou fakturovanou castku a ja ji v roce 2012 \"nejakym zpusobem zdanim\". Predem dekuji za odpoveď.
IP zaznamenána

JANAA

 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 1387
Faktura emailem...
« Odpověď #12 kdy: Duben 09, 2011 »

Dobrý den, oslovte svého odběratele a žádejte doplatek faktury, nebo vysvětlení proč nebyla faktura uhrazena v plné výši?
Pokud vedete daňovou evidenci, zdaníte je to, co jste skutečně přijal.
Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]