Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: AUTO OD MANŽELA  (Přečteno 8812 krát)

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92
AUTO OD MANŽELA
« Odpověď #15 kdy: Leden 06, 2011 »

ano, obě částky se sečtou a dají do nepeněžních výdajů. Můžete uvést přímo v DP na řádek 102
IP zaznamenána

bajon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
AUTO OD MANŽELA
« Odpověď #16 kdy: Leden 18, 2011 »

Dobrý den, začal jsem podnikat teprve v prosinci 2010 a od ledna 2011 používám auto - které je psané na manželku a pořízené ještě před svatbou - nejen k osobním účelům, ale několikrát do měsíce i k podnikání. Manželka nepodniká, je zaměstnaná (nyní na MD) a auto používá k osobním účelům. Přihlásil jsem ji k silniční dani od 1. 1. 2011. Avšak 3 pracovnice na FÚ mi nedokázaly poradit, jakou máme mít s manželkou smlouvu - o pronájmu nebo o výpůjčce.

Sepsali jsme smlouvu o pronájmu za 1,- Kč měsíčně (což mi radila ještě předtím jiná pracovnice FÚ), to prý ale nemůže být, musí prý být cena obvyklá - ale nedokázaly mi říct, kolik. Znamenalo by to, že manželka by musela tím pádem podávat přiznání k dani z příjmů za pronájem vozidla a přihlásit se k podnikání? Pracovnice říkaly něco o částce 6.000 Kč za rok - že do tohoto limitu by DP nebylo nutné? - Už přesně nevím.

A jak by to bylo při smlouvě o bezúplatné výpůjčce?
Chtěl bych výdaje uplatňovat paušálně - 4.000 Kč měsíčně. Je to možné v situaci, kdy auto používáme oba?

Nemá smysl přepisovat auto na mé jméno, je to 15 let stará Felicie a stálo by to moc peněz. Prosím, poraďte, jak z této situace \"vybruslit\". Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
AUTO OD MANŽELA
« Odpověď #17 kdy: Leden 29, 2011 »

Při bezúplatné výpůjčce nelze uplatnit paušální výdaj na dopravu. Mohl byste si uplatnit pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty a k tomu byste musel vést evidenci pracovních jízd.
Já bych volila pronájem za 6.000,- Kč ročně, při této částce manželka nemusí podávat daňové přiznání.
IP zaznamenána

bajon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
AUTO OD MANŽELA
« Odpověď #18 kdy: Leden 30, 2011 »

Děkuji za odpověď.

Mezitím jsem se sešel s jednou známou účetní a ta mi poradila upravit měsíční částku za pronájem ve výši měsíční zálohy na silniční daň, aby manželce vyšla nula (tím pádem také bez daň. přiznání).

A protože jsme osoby blízké, můžeme tedy auto bez problémů používat oba a já si mohu uplatnit paušál - je to tak?

Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
AUTO OD MANŽELA
« Odpověď #19 kdy: Leden 30, 2011 »

Manželčina povinnost podat daňové přiznání se neodvíjí od rozdílu příjmů (nájemné) a výdajů (silniční daň), ale vždy od výše příjmů před odečtením výdajů. Pokud má příjmy ze zaměstnání a k tomu ještě jiný zdaňovaný příjem, například z pronájmu auta vyšší, než 6.000,- Kč za rok, tak podává daňové přiznání. Pokud je příjem do 6 tis. Kč, pak nepodává přiznání a tím pádem částku ani nezdaňuje. Pokud nemá příjmy ze zaměstnání, pak by podávala daňové přiznání až při příjmech vyšších než 15.000,- Kč za rok.

Protože jste osoby blízké, tak byste měli stanovit nájemné v ceně obvyklé. Ale myslím, že v tomto případě nebude cenu obvyklou nikdo zkoumat.

Paušál si můžete uplatnit proto, že jste využíval k dosažení svých příjmů silniční motorové vozidlo, které máte v nájmu.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]