Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vliv ztráty z minulých let na soc. a zdrav. pojištění  (Přečteno 2286 krát)

tharacus

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,
studuji, podnikám prvním rokem a podnikání je pro mě tedy vedlejší příjem.

Tento rok určitě skončím v mírné ztrátě a momentálně řeším zaplacení faktury na vyšší částku se splatností v lednu 2011, kterou bych rád uhradil ještě letos.
Rozhoduji se, zda je pro mě výhodnější fakturu uhradit ještě před koncem roku nebo až v dalším roce.
Vzhledem k očekávané ztrátě za tento rok, vím že nebudu platit žádné soc. a zdrav. pojištění.
V roce 2011 vzhledem k současnému vývoji předpokládám zisk a tedy i zaplacení soc. a zdrav. za rok 2011.
V roce 2011 budu uplatňovat ztrátu z aktuálního roku 2010 a zajímá mě, jestli tato ztráta ovlivní mimo daňové povinnosti také vyměřovací základ pro soc. a zdrav. pojištění.
Podle ČSSZ a její vydané příručky ( http://www.firemnifinance.cz/download/267-prirucka-osvc-v-roce-2010/ ) je vyměřovací základ pro soc. pojištění polovinou daňového základu podle §7 po úpravě podle §5 a §23 ZoDP.
§5 odkazuje na §34, kde je od základu daně možné odečíst mimo jiné daňovou ztrátu z minulých let.
Zde http://jakpodnikat.cz/prehled-pojisteni.php jsem se dočetl, že do výdajů není možné započíst ztrátu z minulých let, a přestože vím, že ztráta se uplatňuje jako položka snižující základ daně a ne jako výdaj, nejsem si teď jistý, zda jsem vše správně pochopil podle příručky od ČSSZ.
POKUD JEŠTĚ LETOS NAVÝŠÍM ZTRÁTU ZAPLACENÍM FAKTURY, BUDU O TUTO ZTRÁTU MOCI ZA ROK 2011 SNIŽIT ZÁKLAD DANĚ A TÍM I VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD PRO SOC. A ZDRAV. POJIŠTĚNÍ?
Pokud by to nešlo, zaplatil bych fakturu raději příští rok a snížil tak předpokládaný zisk.

Dále mě zajímá, jestli výši starobního důchodu ovlivňují zálohy na soc. pojištění nebo až skutečná výše soc. pojištění dle přehledu příjmů a výdajů za celý rok.
Vím, že do důchodu je daleko, ale přemýším, jestli je výhodnější dobrovolně platit zálohy na soc. pojištění, když po podání přehledu příjmů a výdajů budu stejně muset soc. pojištění zaplatit a nebo je to stejné, jako kdybych zálohy neplatil a zaplatil až po skončení roku podle skutečného rozdílu mezi příjmy a výdaji.

Děkuji za odpovědi.
Michal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vliv ztráty z minulých let na soc. a zdrav. pojištění
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 27, 2010 »

Uplatnění ztráty z minulých let není daňovým výdajem, ani položkou snižující základ daně, nýbrž položkou odčitatelnou od základu daně podle § 34 ZDP. Uplatnění ztrát z předchozích zdaňovacích období neovlivní výši pojistného na SP a ZP. Fakturu raději zaplaťte až příští rok.

Výši starobního důchodu ovlivní až skutečná výše pojistného podle přehledu. Letos skončíte ve ztrátě, takže příští rok nemusíte platit zálohy, pojistné doplatíte až podle přehledu za rok 2011 (tedy na jaře roku 2012). Podle mého názoru je výhodnější místo dobrovolného placení záloh uložit peníze na spořící účet.
IP zaznamenána
Stran: [1]