Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda a úřad práce  (Přečteno 4797 krát)

lukas_bretislav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Dohoda a úřad práce
« kdy: Prosinec 20, 2010 »

Prosím o posouzení,zda uvažuji správně. Zaměstnanec na dohodu o prov.práce je veden na úřadu práce, podporu nepobírá,ale měl v r.2010 nějaký příjem. Podepíše u nás prohlášení, má méně než 5000 Kč měsíčně.Mohu mu udělat v únoru roční zůčtování nebo si musí podat sám daň.přiznání?Děkuji Šárka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 22, 2010 »

A povedzte mi, Kefalín, čo vy si představujete pod takým slovom ..... nějaký příjem?
IP zaznamenána

lukas_bretislav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 25, 2010 »

Asi jsem to špatně napsala.Jaký měl příjem z minulého zaměstnání mě přinese,měl tam také dohodu o prov.práce.Pokud by se mu srážela daň zálohová na základě podepsaného prohlášení,měl by nárok na roční zůčtování nebo podání daňového přiznání-kvůli bonusu na děti? Proto jsem se ptala,u nás má podeps.prohl.,ale je jen na dohodu - nikoli zaměstnanec v klasickém prac.poměru ,je stále vedený u úřadu práce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 27, 2010 »

Pokud měl pouze příjmy ze závislé činnosti (neměl příjmy z podnikání, z pronájmu nebo ostatní zdaňované příjmy vyšší než 6.000,- Kč, to by si musel podat přiznání sám) a zaměstnavatelé následovali postupně za sebou (neměl v některém měsíci souběžně více zaměstnavatelů, kteří danili zálohovou daní), tak můžete provést RZD. Skutečnosti, že je vedený na ÚP a není v klasickém pracovním poměru, nehrají roli. Nárok na daňový bonus bude mít v případě, že měl v roce 2010 hrubý příjem alespoň 48 tis. Kč.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #4 kdy: Leden 17, 2011 »

Nevím,  zda tento příspěvek chápu správně, ale přece osoba, která je hlášena u úřadu práce, si na dohodu nemůže vydělat více než 4000,- Kč měsíčně a nemůže dle mého soudu podepsat prohlášení. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #5 kdy: Leden 17, 2011 »

V příspěvku není řečeno, že si při evidenci na ÚP vydělala více než 4.000,- měsíčně. Prohlášení podepsat může.
IP zaznamenána

Katy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #6 kdy: Únor 21, 2011 »

Prosím o radu, které se nám nikde nedostalo. Manžel má volnou živnost jako vedlejší zaměstnání, s níž mu příležitostně pomáhám, jsem na MD. V červnu mi končí pobírání rodičovského příspěvku a budu se registrovat na úřadu práce, předpokládám, že pár měsíců budu pobírat podporu a mám zajištěno placení pojištění, zda najdu zaměstnání, to je nejisté. Jak to ale bude, jestliže chci stále manželovi příležitostně pomáhat, ale tím si nevydělám tolik, aby se mi vyplatilo mít to jako pracovní poměr. Může se mnou vlastní manžel uzavřít dohodu? Nebo to máme řešit tím, že se živnost převede na mne, přestože příjmy z této činnosti nejsou nijak závratné? Můžu mu \"oficiálně\" pomáhat zadarmo?? Děkuji předem za radu Katy
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #7 kdy: Únor 23, 2011 »

Pracovněprávní vztah mezi manžely není možný, nelze tedy uzavřít žádný vztah podle zákoníku práce, tedy ani dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Dokud budete registrovaná na ÚP, tak se nemůžete stát manželovou spolupracující osobou. Dříve, než na vás manžel převede živnost dobře zvažte, zda vám živnost vydělá alespoň na minimální platby zdravotního a sociálního pojištění 1.670,- + 1.807,- Kč měsíčně. Manželovi můžete pomáhat i zadarmo. to snad nikdo nebude zkoumat.
IP zaznamenána

Katy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #8 kdy: Únor 24, 2011 »

Moc děkuji za odpověď. Problém je právě to, že nevím, zda si tolik vydělám, abych zaplatila pojištění a ještě mi to nahradilo ukončení rodičovského příspěvku. Jde nám také konkrétně o to, že doma vyrábíme drobné dekorace, s nimiž jdeme občas na nějaký trh.
Takže když bude mít manžel pronajatý stánek na jarmarku, mohu v něm prodávat já-zdarma a registrovaná přitom na úřadu práce a pobírající podporu? Včera jsem volala na MPSV a tam mi paní řekla, že SI MYSLÍ, že když budu prodávat ve stánku svého manžela, vzniká tím mezi námi pracovněprávní vztah a že by tedy manžel měl za mne alespoň platit pojištění a nemohu tím pádem brát podporu. Ale úplně jistá si nebyla, prý kde není žalobce není soudce. Ale my chceme mít klidné spaní a zároveň neplatit zbytečně něco navíc. Nevím, kde se dobrat jasné odpovědi. Děkuji Katy
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda a úřad práce
« Odpověď #9 kdy: Únor 26, 2011 »

Podle mého názoru nemůžete být registrovaná na ÚP a zároveň legálně prodávat v manželově stánku, pokud nejste jeho spolupracující osobou (pak byste ale nemohla být na ÚP). Je pravda, že kde není žalobce, tam není soudce. Kdyby vás přistihla nějaká kontrola, tak budete muset tvrdit, že ve stánku prodává manžel, který právě někam odběhl, a vy mu jen hlídáte zboží.
IP zaznamenána
Stran: [1]