Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4

Autor Téma: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU  (Přečteno 44205 krát)

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Paní Zdeno, už jsem se dotazoval dávno, ale asi se někde můj dotázek utopil..Z hlediska odvodu DPH: jsem plátce a chci svým klientům poskytnout určité dárky v rámci internetových akcí i osobního prodeje: \"kup za xx a dostanes zbozi v hodnote xx\". Abych mel ale v pořádku sklad zboží, i to \"zdarma\" musím pochopitelně vyskladnit, to by bylo (i na Dodacím Listu pro klienta) s nulovou hodnotou..no tak nevím..nebylo by lepší ho místo zadarmo prodávat se symbolickou hodnotou cca 1 Kč a z toho v poklidu odvést DPH? Ale v tom případě bude DPH na výstupu nižší než na vstupu, logicky. Jedná se o dárky v řádech stokorun. Tímto způsobem jsem postupoval dříve, na radu daňového poradce, ale to bylo ve velké firmě, kde dárky dosahovaly hodnot deseti a statisíců...Prosím, můžete mi poradit?
Děkuji a přeji hezký snad už méně zamračený den.
Jiřina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dárky malé hodnoty (cena bez DPH nepřesahuje 500,- Kč) poskytnuté v rámci ekonomické činnosti můžete podle § 13/8/c) ZDPH poskytovat bezúplatně. Podle ustanovení § 72/4 ZDPH vám zůstává zachován nárok na odpočet daně. (Pokud uskutečňujete i zdanitelná plnění bez nároku na odpočet, tak od 1.4.2011 je třeba nárok na odpočet přiměřeně krátit.)

Můžete ale i prodat za symbolickou korunu (například: cena zboží 400,- Kč, poskytnutá sleva 399,- Kč), ze které odvedete DPH.
IP zaznamenána

cucino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý večer. Manželka si zřídila ŽL s tím,že bude nakupovat zboží v Polsku. Je ale zatíženo daní 8% a u nás 20%. Lze to vůbec, i když není plátce DPH? Je vůbec možno takovíto obchod uskutečňovat pouze na ŽL? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud manželka není plátcem DPH, tak bude nakupovat zboží s polskou daní a v tuzemsku toto zboží prodá bez daně. Obchod je legální a lze jej uskutečňovat na ŽL. Hlídejte si ale hodnotu nakoupeného zboží, pokud dosáhne 326.000,- Kč (bez polské daně) za kalendářní rok, tak vy se manželka musela registrovat jako plátce DPH.
IP zaznamenána

MichalK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobry den
Dovolim se pokracovat v tomto tema. Precetl jsem cele vlakno a chtel bych se zeptat jak to je s prodeji programu, resp. sluzeb v oblasti programovani, navrhovani systemu software\'ovych apod. Zda existuje nejaky zpusob aby se vyhnout byti platcem dph.

Jsem zamestnany v CZ. Prave jsem zacel podnikat na zivnostensky list (vedlejsi cinnost) pouze proto aby moct spolupracovat s firmou v Polsku. Musim zaregistrovat se jako platce DPH? Existuje nejaka cesta ven?
Predem moc dekuji a zdravim

PS. Jsem obcanem PL,  v CZ ziji dlouhodobe, mam danovy domicil v CZ. To ale by nemelo mit vyznam.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud poskytnete službu osobě povinné k dani do EU, tak se budete muset registrovat jako plátce daně v ČR. Jediný způsob, jak se vyhnout registraci, je fakturovat českému plátci (který přefakturuje Polákům), nebo poskytovat služby do EU pouze osobám nepovinným k dani (nepodnikajícím občanům).
IP zaznamenána

MichalK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dekuji za odpoved.
Tak asi budu nucen stat se platcem DPH.

Kdo, v mem pripade, bude odvadet DPH? Firma (v Polsku), ktere prodavam sluzby nebo ja v CR?

s pozdravem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

DPH bude odvádět firma v Polsku. Vy jim vyfakturujete službu programování bez DPH s odkazem na § 9 odst. 1 zákona o DPH (popřípadě s odkazem na Evropskou směrnici) a  s upozorněním, že jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň (náležitosti daňového dokladu při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko najdete v § 33 zákona o DPH) a odešlete na finanční úřad souhrnné hlášení. Více informací k SH najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php
IP zaznamenána

krabik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

sleduji toto fórum již delší dobu a občas mi vnukne nějakou myšlenku, takže nejprve díky adminovi a komentujícím.

Řeším dnes jednu otázku ohledně fakturování a zahraničního DPH. Mám trochu složitější případ, ale třeba to pomůže nějakému jednotlivci někdy v budoucnu.

Jsem plátce DPH v ČR i v Německu. Místem plnění služby u tohoto kokrétního případu je vždy v Německu (přeprava zboží začínající v Německu). Jde mi o vystavování zjednodušených dokladů českým a slovenským soukromým osobám, které platí vždy předem bankovním převodem, nebo kartou tak, jako by si kupovali lístky na autobus u českého řidiče ve Frankfurtu na nádraží (autobusoví dopravci také musejí být registrováni k DPH v Německu pro tyto případy). Podle mého názoru spadám automaticky pod německý zákon o DPH u těchto druhů faktur, ačkoliv má firma sídlo v ČR.

Cílem je vystavování zjednodušených daňových dokladů (Kleinbetragsrechnunge, do 150 EUR brutto). V Německu pro ně platí podobná pravidla jako v ČR pro zjednodušené daňové doklady, ale český zákon řeší v rámci Zák. o DPH v § 31 i de facto můj případ, jenže nemyslí na to, že přeci doklady nevystavuji osobám, které, by měli povinnost v ČR odvést a zaplatit daň. Podle mého názoru se tento paragraf týká např. německých firem fakturujících do ČR jiným firmám:

§ 31 Daňový doklad při poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě
(1) Doklad vystavený při poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě musí obsahovat
...
b) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání a daňové identifikační číslo osoby, které je služba poskytnuta,
....
i) sdělení, že osobou povinnou přiznat a zaplatit daň je plátce, pro kterého se služba uskutečňuje, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropské unie Evropských společenství1), nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň plátce, jemuž je služba poskytnuta.

Další věcí je, zda vůbec mohu tedy vystavovat německé zjednodušené doklady (česky) v ekvivalentu české měny do 150 EUR:

Die Vereinfachung für Kleinbetragsrechnungen nach § 33 UStDV gilt nicht im Rahmen von:

    Versandhandelslieferungen innerhalb des EU-Gemeinschaftsgebiets (§ 3c UStG),
    innergemeinschaftlichen Lieferungen (§ 6a UStG) und
    Fällen der Steuerschuldnerschaft des Leistungsempfängers (§ 13b UStG).

Podle mého názoru se musím řídit německým zákonem o DPH a § 31 českého Zák. o DPH neberu v úvahu pro tento případ. Nenašel jsem také nikde frázi o tom, zda musejí být tyto německé doklady vystavovány pouze německy.

Je to skutečně komplikovaný případ, asi mi ani nikdo zde neporadí, ale když jsem si to takto nepsal, jsem zase trochu klidnější :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Proč si myslíte, že u přepravy zboží začínající v Německu je místo plnění v Německu? To platilo naposledy v roce 2009.

Co se týká vystavování daňových dokladů obecně:
pokud vystavujete DD pod německým DIČ, tak postupujete podle německého zákona o DPH
pokud vystavujete pod českým DIČ, tak postupujete podle českého zákona o DPH.

Nevím, jak mají upraveno Němci, ale podle českého zákona o DPH (§ 26/7 ZDPH) můžete vystavit daňový doklad i v cizím jazyce.
IP zaznamenána

krabik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

opírám se o Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, zrušení jsem zatím nezaznamenal, tak snad jsem tedy něco nepropásl...

§ 10f Místo plnění při poskytnutí služby přepravy zboží osobě nepovinné k dani
(1) Místem plnění při poskytnutí služby přepravy zboží osobě nepovinné k dani je místo, kde se příslušný úsek přepravy uskutečňuje.
(2) Pokud je však poskytnuta služba přepravy zboží mezi členskými státy osobě nepovinné k dani, je místem plnění místo zahájení přepravy.
(3) Pro účely odstavců 1 a 2 se rozumí
a) přepravou zboží mezi členskými státy přeprava zboží, pokud místo zahájení přepravy a místo ukončení přepravy je na území dvou různých členských států,
b) místem zahájení přepravy zboží místo, kde přeprava zboží skutečně začíná, bez ohledu na vzdálenost překonanou na místo, kde se zboží nachází.

V komentáři německého zákona o DPH mi daňový poradce našel také možnost vystavovat faktury v jiném jazyce. O té české jsem nevěděl - moc děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dobrý den, nic jste nepropásl. Pokud jde pouze o přepravu zboží pro osoby nepovinné k dani, tak se místo plnění určuje podle § 10f, jak píšete.

Pokud byste ale přepravoval zboží pro osoby povinné k dani, pak byste určoval místo plnění podle § 9/1 ZDPH, místo plnění by se přechýlilo do země objednatele, který by přiznal a zaplatil DPH ve své zemi (např. přeprava zboží na území Německa provedená pro slovenského plátce by měla místo plnění na Slovensku).

Jestliže přepravujete zboží pro osobu nepovinnou k dani (předpokládám, že pro běžné nepodnikající občany) jde o přepravu po SRN nebo přepravu mezi čl. státy se zahájením v SRN, tak z těchto plnění odvádíte DPH v Německu, spadáte pod německý zákon o DPH, jak jste uvedl. Skutečnost, že vaše firma sídlí v ČR, nehraje roli. Český zákon o DPH vám ukládá povinnost přiznat plnění (§ 24a ZDPH), uvádí se na ř. 26 přiznání, neuvádí se v souhrnném hlášení. Podle mého názoru nemusíte vystavovat DD podle § 33 ZDPH, neboť neposkytujete službu osobě povinné k dani ani právnické osobě která není založena nebo zřízena za účelem podnikání.  Pokud má německý zákon o DPH nějaké zvláštní požadavky na vystavování daňových dokladů, tak bych je respektovala.

Paragraf 31 ZDPH není váš případ, vztahuje se na situace, kdy přijmete službu od unijního plátce a místo plnění je v tuzemsku. Podle § 31 byste postupoval v případě, že byste si pro své podnikání objednal například přepravu zboží (kdekoliv po Unii) od německého plátce. Němec by vám fakturoval bez německé daně s upozorněním, že místo plnění se nachází v zemi objednatele a že tedy máte povinnost přiznat a zaplatit daň v ČR.
IP zaznamenána

krabik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Citace: Zdena
Dobrý den, nic jste nepropásl. Pokud jde pouze o přepravu zboží pro osoby nepovinné k dani, tak se místo plnění určuje podle § 10f, jak píšete.

Pokud byste ale přepravoval zboží pro osoby povinné k dani, pak byste určoval místo plnění podle § 9/1 ZDPH, místo plnění by se přechýlilo do země objednatele, který by přiznal a zaplatil DPH ve své zemi (např. přeprava zboží na území Německa provedená pro slovenského plátce by měla místo plnění na Slovensku).

Jestliže přepravujete zboží pro osobu nepovinnou k dani (předpokládám, že pro běžné nepodnikající občany) jde o přepravu po SRN nebo přepravu mezi čl. státy se zahájením v SRN, tak z těchto plnění odvádíte DPH v Německu, spadáte pod německý zákon o DPH, jak jste uvedl. Skutečnost, že vaše firma sídlí v ČR, nehraje roli. Český zákon o DPH vám ukládá povinnost přiznat plnění (§ 24a ZDPH), uvádí se na ř. 26 přiznání, neuvádí se v souhrnném hlášení. Podle mého názoru nemusíte vystavovat DD podle § 33 ZDPH, neboť neposkytujete službu osobě povinné k dani ani právnické osobě která není založena nebo zřízena za účelem podnikání.  Pokud má německý zákon o DPH nějaké zvláštní požadavky na vystavování daňových dokladů, tak bych je respektovala.

Paragraf 31 ZDPH není váš případ, vztahuje se na situace, kdy přijmete službu od unijního plátce a místo plnění je v tuzemsku. Podle § 31 byste postupoval v případě, že byste si pro své podnikání objednal například přepravu zboží (kdekoliv po Unii) od německého plátce. Němec by vám fakturoval bez německé daně s upozorněním, že místo plnění se nachází v zemi objednatele a že tedy máte povinnost přiznat a zaplatit daň v ČR.
Mnohokrát děkuji za zaslané podklady a úhel pohledu. Vážím si Vaší podpory na tomto fóru!
IP zaznamenána

DanielaP

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

předchozí diskuze mi vyjasnila mnoho otázek, jen jsem se ještě chtěla zeptat:

- zatím jsem neplátce a DPH a poskytuji služby do Itálie a Rakouska plátcům DPH - již cca. 1 rok. O povinnosti k registraci DPH jsem se dozvěděla až teď. Co mohu čekat, až přijdu na FÚ? Mám se zaregistrovat od teď nebo od ledna 2011, kdy jsem vystavila první fakturu? Až na jednu menší fakturu jsem fakturovala vždy do zahraničí ...

- Mám se zahraničním příjemcem služby domluvenou pevnou částku za služby. Myslíte, že se něco změní, když se stanu plátcem DPH? Oni budou muset daň odvést, ale předpokládám, že si hned uplatní nárok na odpočet, takže domluvená částka by měla zůstat stejná - je to tak?

Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Předpokládám, že poskytujete služby, u kterých se místo plnění přechyluje do EU (nejedná se například o služby spojené s nemovitostí, v ČR). Jestli se na FÚ pochlubíte, že poskytujete služby od ledna 2011, tak vás zaregistrují se zpětnou platností. DPH by vypočítali jen za tu jednu menší fakturu. Jestli jste si schovala nějaké přijaté daňové doklady z roku 2011, tak byste si z nich mohla uplatnit odpočet DPH.
U zahraničních odběratelů by měla domluvená částka zůstat stejná. Budou postupovat podle zákona o DPH platného v jejich zemi. Předpokládám, že budou muset přiznat daň a zároveň jim vznikne nárok na odpočet.

Nebo se zaregistrujete až nyní jako dobrovolný plátce a spolehnete se, že vás FÚ nebude kontrolovat:-)
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4