Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4

Autor Téma: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU  (Přečteno 42476 krát)

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

DĚKUJI MOC ZA POTVRZENÍ ODPOVĚDÍ KTERÉ JSEM VÉCEMÉNĚ PŘEDPOKLÁDAL. HEZKÝ KLIDNÝ VEČER.  J.
IP zaznamenána

iv

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, prosila bych o radu. Četla jsem předchozí diskusi, ale mám v tom pořád trochu zmatek. (Na FÚ jsem se nedozvěděla nic, kromě toho že mi přečetli znění zákona.)
Poskytuji službu do zahraničí. (Přivezu od zadavatele látku, doma mu to ušiju, a vrátím hotový výrobek. Předpokládám, že je to  služba. )
Nejsem plátce DPH, zahraniční firma -EU, ano. Tak bych se měla registrovat a odesílat souhrnné hlášení.
A teď mi není jasné, když se registruji, tak se tím stanu plátcem DPH? Nebo se jenom registruji k odesílání souhrného hlášení a plátcem se nestanu.?? Plátcemm být nechci, šiju i pro tuzemské neplátce a to by se jim pak zdražila moje práce, a nebo já bych vydělala méně.
Kdybych se plátcem stala-povině, tak jak bych vedla účetnictví. Teď sečtu přímy, odečtu paušální náklady v daňovém přiznání a těch pár příjmových dokladů založím do složky. To by pak asi tak jednoduché nebylo. Musela bych vést podvojné účetnictví? Mohla bych dál využívat v daňovém přiznání paušální výdaje? Bylo by možné třeba při nákupu nití odpočítat DPH, i když celou fakturu za nitě do nákladů nedávám, když používám paušální náklady. Mohla bych obdobně využít bločky od benzínu? A musela bych pak zaplatit silniční daň? Omlouvám se, zní to asi strašně zmateně, ale já z toho opravdu tak zmatená jsem. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Helai

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, z předchozí diskuse  co to chápu , ale chci ze zeptat, jak to je, když nejsem platcem DPH a dodám službu do zemí EU platci DPH ale oni mi platí paušálne jednou za tři měsíce na základe smlouvy bez toho abych vystavil fakturu. Musím se registrovat jako platce DPH? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

S největší pravděpodobností poskytujete službu s místem plnění v zemi příjemce podle § 9/1 zákona o DPH a máte tedy povinnost registrace k dani v ČR (§ 94/11 zákona o DPH).
IP zaznamenána

Helai

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Děkuji, chci se ještě zeptat, když se zaregistruji a budu odesílat souhrnné hlášení, tak mohu při daňovém přiznání odečíst pausální náklady, nebo musím vést účetníctvi?
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

dobrý den..taky jsem to řešil...souhrnné hlášení a registrace k dph nemá co dělat s paušálem/účetnictvím, to je na Vás, jak se rozhodnete.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

a ještě drobnost - těch předchozích dotazů máte strašně moc..a hlavně podotýkým, že já nejsem daňař ani omylem...ale alespoň názor z mého pohledu - když už jste \"okolnostmi přinucena\" být plátcem dph, pochopitelně je třeba se zamyslet, jak toho aspoň trochu využít, tj. odpočítávat si dph na vstupu tam, kde to jde, i třeba u auta - dph z benzinu, oprav... (ale to musíte platit silňiční daň, vést knihu jízd atd.), dále třeba DPH z těch nití, co nakupujete apod.   paní Zdeno, nemýlím se snad? :)
hezký den.
Jirina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

Nemýlíte se:-) Pokud plátce odvádí daň na výstupu, tak si může uplatnit nárok na odpočet daně také na vstupu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

Citace: iv
Dobrý den, prosila bych o radu. Četla jsem předchozí diskusi, ale mám v tom pořád trochu zmatek. (Na FÚ jsem se nedozvěděla nic, kromě toho že mi přečetli znění zákona.)
Poskytuji službu do zahraničí. (Přivezu od zadavatele látku, doma mu to ušiju, a vrátím hotový výrobek. Předpokládám, že je to  služba. )
Nejsem plátce DPH, zahraniční firma -EU, ano. Tak bych se měla registrovat a odesílat souhrnné hlášení.
A teď mi není jasné, když se registruji, tak se tím stanu plátcem DPH? Nebo se jenom registruji k odesílání souhrného hlášení a plátcem se nestanu.?? Plátcemm být nechci, šiju i pro tuzemské neplátce a to by se jim pak zdražila moje práce, a nebo já bych vydělala méně.
Kdybych se plátcem stala-povině, tak jak bych vedla účetnictví. Teď sečtu přímy, odečtu paušální náklady v daňovém přiznání a těch pár příjmových dokladů založím do složky. To by pak asi tak jednoduché nebylo. Musela bych vést podvojné účetnictví? Mohla bych dál využívat v daňovém přiznání paušální výdaje? Bylo by možné třeba při nákupu nití odpočítat DPH, i když celou fakturu za nitě do nákladů nedávám, když používám paušální náklady. Mohla bych obdobně využít bločky od benzínu? A musela bych pak zaplatit silniční daň? Omlouvám se, zní to asi strašně zmateně, ale já z toho opravdu tak zmatená jsem. Moc děkuji za odpověď.
Poskytujete službu (práce na movité věci) osobě povinné k dani v jiném členském státě EU, místo plnění se přechyluje do země příjemce služby podle § 9, odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty (daň odvede příjemce služby ve své zemi) a proto jste povinna se zaregistrovat jako plátce. Povinnost registrace najdete v ustanovení § 94/11 zákona o DPH.

Pokud se zaregistrujete, tak se stanete plátcem DPH se všemi jeho povinnostmi, ale i nároky. Každé čtvrtletí budete podávat přiznání k DPH a souhrnné hlášení (pokud byste prodala do EU nějaké zboží, tak byste musela podávat SH měsíčně). Plátce DPH nemusí vést podvojné účetnictví, ani daňovou evidenci, pro účely daně z příjmů můžete i nadále odečítat paušální náklady. Pro účely DPH si veďte zvláštní evidenci, ze které budete schopna sestavit přiznání k DPH. Můžete si uplatnit nárok na odpočet DPH z nití, i když fakturu za nitě nedáte do výdajů pro účely daně z příjmů. Faktury a jiné daňové doklady, ze kterých si uplatníte nárok na odpočet DPH, uchovávejte 10 let.  

Uplatnění nároky na odpočet daně z pohonných hmot je poněkud složitější, řešte raději s daňovým poradcem. Pokud byste pro své podnikání používala auto, tak budete platit silniční daň vy, případně držitel vozidla, zapsaný v technickém průkazu.
IP zaznamenána

iv

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,
moc děkuji za srozumitelné vysvětlení.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Dobrý den paní Zdeno, zkoumal jsem par. 26 a 28 ZODPH, ale pořád mi nejsou zcela jasné okolnosti náležitostí daňových dokladů, zkusím stručně položit otázky:

VSE ME UAJÍMÁ PŘEDEVŠÍM Z POHLEDU DPH, A) Z POHLEDU KDY JSEM PRODÁVAJÍCÍ:
1) jsem plátce DPH,  ale paušál, hlavní činnost poradenství vůči zahraničí (to už jsme spolu zdárně vyřešili, děkuji :)), tuzemský internetový shop a jen občas přímý prodej (za hotové) ať konečným spotřebitelům  anebo firmám plátcům či neplátcům DPH
2) Při prodeji za hotové, jsem povinen vystavit Učtenku za hotové, Daňový Příjmový doklad, zjednodušenÝ daňový doklad či jakýkoliv jiný vždy, nebo jen na požádání (myslím, že jen na požádání)?
3) Když to bude doklad pro konečného spotřebitele, jen Učtenku za hotové? musím vždy?
4) Náležitosti - v případě prodeji \"firmě\" musí doklad obsahovat muj název, adresu, ičo a dič - a co kupující? musí tam být i jeho veškeré údaje anebo si za to ručí on sám (myslím si, že on). Chápu to tak, že když chce daňový doklad, tak mi nadiktuje své iniciály a já je do potzvrzení napíšu?
Ono mi to totiž z mého pohledu prodejce a DPH připadá jedno, DPH odvedu vždy - spíš to má zajímat kupujícího, aby si případně DPH odečetl..??

A proto B. Z POHLEDU KDYŽ JSEM KUPUJÍCÍ
1. Konkrétní případ, nakupuji v Makru, zahlásím že chci daňový doklad, no a v kolonce Odběratel nic není, ani mé jméno, ič, dič atd...můžu si (pokud pochopitelně zdůvodním že to potřebuji k podnikání) DPH odečíst na základě tohoto dokumentu?
Když totiž kupuju např, přes web, vždy tam zadám své dič atd a faktura mi vyjede v celé své kráse včetně jména, adresy, ič, dič.., takže bez debat...


Uf, děkuji moc předem za odpověď a hezkou slunečnou neděli přeji.

Jirina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

A) 2) Jestliže jste plátcem DPH, tak jste vždy povinen do 15 dnů vystavit (nikoliv i předat) daňový doklad v případě, že jste uskutečnil zdanitelné plnění pro osobu povinnou k dani (tj. pro podnikatele bez ohledu na to, zda je či není plátcem) případně pro právnickou osobu, která není založena nebo zřízena za účelem podnikání (například pro vysokou školu).


3) Může být účtenka za hotové, ono je jedno, jak daňový doklad nazvete. Nemusíte vždy. Pokud víte, že konečný spotřebitel není osobou povinnou k dani, nebo právnickou osobou ... vizte výše, tak vystavujete doklad jen na vyžádání.

4) Pokud prodáváte firmě (firmou asi myslíte druhého plátce DPH) a vystavujete běžný daňový doklad podle § 28/2 ZDPH (tedy se všemi náležitostmi), tak uvedete i údaje o odběrateli. Pokud vystavujete zjednodušený daňový doklad podle § 28/3 ZDPH (maximální částka i s daní do 10 tis. Kč), tak nemusíte vyplňovat údaje o odběrateli,  stačí uvést cenu celkem a sazbu DPH. Zbytek si doplní odběratel.

B) 1. Zřejmě jste udělal útratu do deseti tisíc a v nákupu nebylo zboží podléhající spotřební dani (například cigarety), takže vám vystavili zjednodušený daňový doklad, na kterém nemusejí být uvedeny údaje o plátci, pro kterého uskutečňují plnění. Na základě zjednodušeného daňového dokladu si můžete uplatnit nárok na odpočet daně.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Paní Zdeno,

děkuji za odpovědi.

Jirina
IP zaznamenána

Pavelma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den!
Prosil bych o radu ohledně prodeje vstupenky na koncert. Koncert se konal v ČR a nemohl jsem se ho bohužel zůčastnit, takže jsem se ho snažil prodat přes inzerát a abych zvýšil pravdědopodnost prodeje, tak jej vystavil i na ebay. Lístek si zakoupil zahraniční zájemce (klasická FO) a po zaplacení jsem mu jej poslal poštou do Německa. Ten se poté na své dovolené v ČR zůčastnil i zmíněného koncertu.

Bojím se však, jestli jsem se tím nestal plátcem DPH. Jsem OSVČ - neplátce a podnikám v úplně jiném odvětví. Neposkytuji služby. Lístek byl zakoupen pro osobní spotřebu a teď mám brouka v hlavně, jestli jsem se jejím prodejem do zahraničí, ikdyž se koncert konal v ČR nestal plátcem, což by ovlivnilo i mé podnikání.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

Klidně toho brouka zase vypusťte z hlavy:-) Vstupenku na koncert jste neprodal z pozice osoby povinné k dani (v rámci soustavně vykonávané ekonomické činnosti), ale jako běžný občan, tedy jako osoba nepovinná k dani. Povinné plátcovství by vám nehrozilo ani v případě, že byste prodal vstupenku v rámci svého podnikání, neboť místo plnění je podle § 10b/1/a) zákona o DPH v tuzemsku. Skutečnost, že si vstupenku koupil zahraniční zájemce, nehraje roli.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4