Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3 4

Autor Téma: poskytování služeb do zemí EU neplátcem DPH, s místem plnění v ČR i EU  (Přečteno 44215 krát)

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Dobrý den,
jestliže fyzická osoba, neplátce dph, poskytuje konzultační služby společnosti nezaregistrované v ČR, ale jen např. v PL či HU, a přitom je majoritním místem plnění ČR, resp. SR (to je např. \"sběr informací\" apod.), předpokládámám, že český subjekt prostě vystaví jednoduše fakturu zahraniční firmě bez DPH a neřeší dál nic. Je to tak prosím? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Ale řeší:-)
Pokud jde o konzultační služby, tak se místo plnění podle § 9/1 zákona o DPH přechyluje za objednatelem služby. Zjistěte si, zda je objednatel ze EU ve své zemi registrován k DPH a pokud není, tak zda mu podle jejich zákona o DPH přijetím vaší služby vznikla registrační povinnost (měla by vzniknout). V tom případě by vznikla registrační povinnost i vám a to podle ustanovení § 94/11 zákona o DPH.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Děkuji moc, už jsem na to mezitím došel taky..i když třeba na FÚ si s tím rady nevěděli..nevěřil jsem, zašel jsem tam a opravdu velký Neználkov...ještě jeden dotaz, pokud se zaregistruji jako plátce DPH od ledna, a v lednu vystavím fakturu s DUZP v prosinci (služby v prosinci v tuzemsku), předpokládám, že ještě vystavím fa postaru, tj. jako neplátce dph, protože se plátcem stávám až od ledna.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Ano, rozhoduje den zdanitelného plnění. V prosinci, kdy se zdanitelné plnění uskutečnilo, jste ještě nebyl plátcem, takže fakturu vystavte jako neplátce.

Mimo dotaz ještě dodávám, že unijnímu odběrateli (plátci, nebo podnikatelskému subjektu) budete vystavovat faktury bez DPH s tím, že si je budou přidaňovat ve své zemi. Pokud poskytnete konzultační službu běžnému občanovi do EU (osobě nepovinné k dani), tak budete fakturovat s českou daní.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Dobrý večer, DUZP je jasné, ale trochu mě zarazila druhá část Vaší odpovědi \"mimo dotaz\" - zahraniční subjekt je s.r.o. v PL, velká firma, logicky registrovaný plátce DPH. Služby budu poskytovat na základě smlouvy mezi mnou a touto firmou. Myslel jsem si ale, že budu vystavovat faktury VCETNE DPH (20%). Pokud ne, potom nějak postrádám smysl ustanovení - já v podstatě nic nenakupuji, žádné zboží, takže DPH na vstupu nemám a když nebudu fakturovat DPH ani na výstupu, tak co vlastně budu Q odvádět? A to tuším mám ještě za povinnost měsíčně vytvářet a odesílat na FÚ Souhrnné hlášení - tam prosím uvedu co? Nejde mi teď ani tak o smysluplnost nutnosti registrace k DPH při poskytování služeb do EU (podle mě to je jen další statistika..), ale spíš o samotnou techniku...pomooc...
Děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Unijnímu plátci fakturujete bez DPH, neboť místo plnění bude v jeho zemi, případně v zemi, ve které má provozovnu, pokud jste službu poskytl provozovně (§ 9 ZDPH: místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo ...).  Podle evropské směrnice se daň vybírá v místě spotřeby služby a služba bude, předpokládám, spotřebována v Polsku. Polákovi vystavíte daňový doklad s náležitostmi podle § 33 zákona o DPH včetně upozornění, že je povinen přiznat a zaplatit DPH v Polsku. Pak ho ještě pěkně nabonzujete v souhrnném hlášení aby si polský berňák mohl zkontrolovat, jestli odběratel daň přiznal. Do SH uvedete Polákovo DIČ a hodnotu plnění (kolik jste mu za čtvrtletí fakturoval), kód plnění bude 3. Pokud budete poskytovat služby pouze mimo tuzemsko osobám povinným k dani (podnikatelským subjektům do EU nebo třetích zemí), tak nebudete odvádět žádnou daň, jenom budete posílat přiznání k DPH a v případě poskytnutí služby unijnímu plátci též souhrnné hlášení.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Dobré ráno Zdeno, děkuji, po včerejším zatmění slunce se mi začíná lehce vyjasňovat v oblasti skvelé EU (pro níž jsem vždy marně brojil...)...ale diky tomu, ze jsem se musel registrovat jako plátce DPH, mozná se mi trochu zkomplikuje podnikání v tuzemsku. Určitě administrativa. Tak dumám, jak už této situace aspoň trochu využít... Dosud jsem fungoval jako neplátce DPH. Většina mých aktivit je taktéž v oblasti konzultací, takže vstup DPH v podstatě 0, což znamená, že když budu tuzemským klientům fakturovat včetně DPH, v podstatě veškerou DPH odvedu, pokud nenajdu cestičku. Ucetnictví nehodlám řešit, dál pojedu paušálem.. -Pár dotázků ohledně odpočtů DPH:
-na co vsechno se mi může podařit odpočet DPH, aby to \"prošlo\"? (můžu myslím zpětně 12 měsíců před registrací, pokud najdu doklady). Je mi jasné, že to musí souviset s podnikatelskými aktivitami, aspoň vzdáleně... Napadá mě: koupě mobilu/ů, PC techniky, co takhle třeba částečně náklady na rekonstrukci domu, haha..to asi ne, TV, lednice, kuchynská linka (??) - musím si prece v officu vařit...a co auto, to mám na leasing, ale ve společném vlastnictví manželů...drobné nákupy kancelářské techniky ...ale nechci dělat harakiri s FU, spíš bych potřeboval radu do čeho se pouštět a do čeho raději ne...obraty měsíčně v tuzemsku nejsou vysoké, cca 50 kCZK.
-a  snad poslední dotaz: kromě poradenství jen tak pro radost nakupuji a prodávám zboží /fakt hezké, ale tady asi reklama nejde (:/ přes Web. Když kupuji od tuzemců, je vše jasné, DPH na vstupu atd. Ale občas i z jiných zemí EU - dosud jsem platil faktury, kde byla i vyčíslena DPH, vše jsem uhradil...teď předpokládám si DPH dám jako vstup, ale mám nějak informovat zahraničního dodavatele, když jsem se stal plátcem?

Snad jsem to s dotazy nepřehnal.

Děkuji a přeji krásný den.

Jiřina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Při změně režimu (z neplátce se stanete plátcem) si můžete uplatnit nárok na odpočet daně z věcí, které jste koupil od plátců nejdéle 12 měsíců před registrací a ke dni registrace je máte v obchodním majetku, například ze zboží od českých plátců (je potřeba udělat inventurní soupis ke dni registrace), dále z drobného majetku v pořizovací ceně do 40 tis. Kč, například mobil, počítač, z hmotného majetku v ceně nad 40 tis. Kč, nebo z nehmotného majetku bez omezení ceny (například počítačový program). Pokud nemáte zaměstnance, tak raději zapomeňte na lednici a kuchyňskou linku. TV jen v případě, že dokážete obhájit, že televize slouží k vaší ekonomické činnosti (a pro soukromé účely máte jinou). Měl byste vědět, že pokud si při pořízení majetku uplatníte nárok na odpočet daně, tak při jeho prodeji, nebo osobním užívání musíte daň odvést. Případný nárok na odpočet DPH při pořízení auta konzultujte s daňovým poradcem, problematika je dost složitá. Podle mého názoru můžete uplatnit DPH z pohonných hmot, pokud povedete knihu jízd.

Dokud jste nebyl plátcem, tak DPH ze zboží odváděl dodavatel ve své zemi. Daň cizího státu si nemůžete uplatnit na vstupu v ČR, maximálně můžete (až budete plátcem) požádat v dané zemi o vrácení daně. Sdělte svému obchodnímu partnerovi z EU (plátci DPH) své DIČ, aby vám zboží účtoval bez DPH. Vy si pak vypočítáte DPH, přiznáte ji v tuzemsku (řádek 3 nebo 4) a zároveň si uplatníte nárok na odpočet (řádek 44 nebo 45).
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Paní Zdeno, člověk míní, život mění...potřeboval bych si ještě vyjasnit následující konkrétní situaci na modelovém případě:
V letech minulých jsme nebyl plátcem DPH. Od 1.1,2011 jsem se jím (nechtěně) stal (viz naše korespondence).
V tuzemsku poskytuji dlouhodobě konzulatce firmě XY  za fixní částku, např. 30.000 Kč , firma je plátcem DPH. Doposud jsem nafakturoval 30.000 Kč (pochopitelně o DPH žádná zmínka, nemohl jsem, nebyl jsem plátce). Jak teď bude situace za leden? Mám nafakturovat 30.000 Kč+DPH? , tj. 36.000. Anebo musím fakturovat opět daných 30.000, ale rozdělit je na 25.000+5.000 DPH? To by se mi pochopitelně líbilo míň. Těch 5.000 musím odvést našemu milému státu. Jaké plynou pro odběratele XY případné nevýhody, kdybychom se teoreticky domluvili na tom, že nafakturuju 30.000+DPH 6.000, čili 36.000?
Děkuji a přeji hezkou klidnou noc.

Jiřina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud je plátcem DPH, tak se určitě domluvíte na fakturaci 30 000 + DPH. Pro odběratele se tím nic nezmění. Dosud měl v nákladech (pro účely daně z příjmů) 30.000,- Kč a žádný nárok na odpočet DPH, nově bude mít v nákladech opět 30.000,- Kč a daň z přidané hodnoty 6.000,- Kč si odečte od své daňové povinnosti (uplatní nárok na odpočet daně).
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Děkuji za odpověď, která mě potěšila.
Hezký den.

Jiřina
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Paní Zdeno, mám jeden dotaz týkající se odpočtu DPH a silniční daně u vozidla:
jsem fyzická osoba, plátce DPH, příjmy daním paušálem, navazuji na dotaz výše z 5.1. Hodlám použít osobní vozidlo k podnikání a rád bych použil odpočet DPH (opravy, PHM), vím, že musím vést knihu jízd, abych odlišil % používání pro podnikatelské a osobní účely a ve stejném poměru i odpočet DPH. Ale jako majitel vozidla je zapsána žena (není podnikatelkou), a z toho mi vyplývá, že by měla se měla přihlásit k placení silniční daně ona (daňový poradce mi sdělil, že by odpočet možný měl být, že se jedná o spoluvlastnictví manželů, ale dál si nejsem jist...)
1. Je to vůbec možné, aby se přihlásila k platbě silniční daně ona, i když ona nepodniká?
2. Zálohy na silniční daň se platí Q, mám vždy každý Q propočíst přesnou částku dle obsahu motoru a stáří auta a tu zaplatit (protože v tomto rose se \"láme\" termín, kdy se dá uplatnit sleva 48, resp. 40%)?

Děkuji moc a hezký den,

J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

1. Silniční daň platí ten, kdo je zapsaný v technickém průkazu. Nevadí, že manželka nepodniká. Vy si uplatníte silniční daň ve výdajích na podnikání (§ 24/2/u ZDP).
2. Jestli budete platit zálohy čtvrtletně, tak vypočítejte za každý Q přesnou částku. Také si můžete vypočítat daň na celý rok a poslat najednou při první záloze. Pokud byste pak auto nepoužíval celý rok a výsledná daň byla nižší, tak v přiznání vykážete přeplatek, který vám FÚ (na základě žádosti) vrátí.
IP zaznamenána

siluro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Paní Zdeno, sice jsem v noci psal dotaz v jiné rubrice, ale asi nešikovně...
1) Musím vždy bez vyjímek respektovat zákonem danou výši DPH, i v případě, když pošlu v rámci internetového prodeje konečnému spotřebiteli balík se zbožím, který obsahuje položky s různou sazbou DPH? Třeba spotřební elektroniku, kde je 20% a pak 1 knihu, kde je 10%?
2) Našel jsem názory, že by se dala použít nějaká \"poměrová, vážená\" daň? To mi připadá podivné.
3) Jsem povinen u jednotlivých dodacích listů - faktury u každé jedné položky stanovovat DPH zvlášť anebo sečíst daňový základ a k tomu šoupnout DPH? Pokud jde i za b), pak je daná otázka asi relevantní
4) Předpokládám, že když nabídnu FU 20%, tak mě nesežere, když dostane víc (případ knih)...nojo, ale když všechno zboží nakupuji od tuzemských dodavatelelů, kde je DPH na fa vyjádřena, těžko si s tím mohu dělat harakiri...?
5) A poslední dotaz, když nakoupím zboží a na fa dodavatele je evidentně chybná výše DPH (opět dané knihy, dal mi tam 20%), co s tím? Mám to ignorovat a tuto sazbu použít i na výstupu, nebo ignorovat a použít na výstupu správnou (to by mě vyhovovalo, ..10% bych odvedl a 20% bych chtěl vrátit..ale to je asi hloupost) anebo dodavateli nahlásit, že má špatnou sazbu? Kdo nese zodpovědnost? Tuším, že oba.

Děkuji a hezký brzký víkend (mně už začal:))

J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

1) Ano.
2) Zákon o DPH nezná poměrovou daň.
3) U každé položky alespoň sazbu daně.
4) FÚ vás nesežere, ale po novele zákona o DPH vás sežere odběratel, který si bude moci uplatnit odpočet DPH jen ve výši odpovídající dani dle zákona (pokud zákon stanoví, že u určitého zboží lze uplatnit sníženou sazbu, tak si odběratel smí uplatnit pouze 10% i kdyby na daňovém dokladu bylo uvedeno 20%).
5) Zatím můžete chybnou sazbu ignorovat, máte daňový doklad a za správnost sazby daně odpovídá dodavatel. Po novele ZDPH budete mít problém.
Sníženou sazbu lze dle přílohy č.1 k ZDPH uplatnit u následujícího zboží:
49 - Knihy, brožury, letáky, prospekty, noviny a časopisy, kde reklama nepřesahuje 50 % plochy, obrázková alba, obrázkové knihy, předlohy ke kreslení a omalovánky pro děti, hudebniny tištěné či rukopisné, kartografické výrobky všech druhů včetně atlasů, nástěnných map, topografických plánů a globusů, kromě tiskovin plně nebo podstatně určených k reklamě.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 4