Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Co je to příležitostná činnost?  (Přečteno 12262 krát)

Petr Bartošík

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« kdy: Květen 07, 2008 »

Dobrý den,
dostal jsem nabídku přivydělat si k příjmům ze závislé činnosti příležitostnými překlady odborných textů. K příležitostné činnosti nepotřebuji živnostenský list, protože to není podnikání. Ovšem nevím, jestli si živnostenský úřad nebude slovo \"příležitostně\" vykládat jinak než já. Co je to příležitostná činnost? Nerad bych se dopustil nedovoleného podnikání, ale zase se mi nechce pro pár tisíc korun měsíčně vyřizovat ŽL.
Dosud jsem dostával jen příležitostné autorské honoráře, ale překlad asi nelze brát jako autorské dílo, že?
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #1 kdy: Květen 08, 2008 »

Bohužel, přesný výklad slov příležitostná činnost neznám. Ovšem pokud občas vykonáte nějakou práci, například na smlouvu o dílo, tak se podle mého názoru nejedná o soustavnou činnost a i kdyby se náhodou jednalo, tak ŽÚ o vašich aktivitách neví (pokud vás někdo nenapráší).
Překlad lze brát i jako autorské dílo - viz § 2, odst. 4, zákona č. 121/2000 Sb.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
IP zaznamenána

Šárka98

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #3 kdy: Září 18, 2008 »

Přeji pěkný den, nevím si rady a proto vás o ni žádám.
Chodím do práce na hpp a k tomu si doma u počítace přez internet přividělám nějakou tu korunu z prodeje oblečení (jedná se o nové ale i použité oblečení ). Zajímalo by mě jestli k tomu potřebuji živnostencký list nebo ne. Řekněme že si měsíčně přividělám třeba dva tisíce. Prosím poraďte mi nerada bych měla později nějaké problémy. Děkuji Šárka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #4 kdy: Září 20, 2008 »

Teoreticky:
vaše činnost nese znaky živnostenského podnikání (jde o soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku) a měla byste proto mít živnostenský list. A také přiznávat daň z příjmů.

Prakticky:
vaše internetové aktivity mohou být anonymní. Posuďte sama, do jaké míry je živnostenský či finanční úřad schopen je zjistit a sledovat. Rozhodnutí je na vás.
IP zaznamenána

Amálka

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #5 kdy: Září 22, 2008 »

Dobrý den. Pročítám zde všechny možné příspěvky, ale pořád tomu nějak moc nerozumím.
Pokud nemám ŽL a pracovala bych na několik dohod o provedení práce nebo pracovní činnosti. Nebude to bráno žinvostenským úřadem jako nedovolené podnikání? Když dělám práci, která je předmětem živnosti volné.
Takže řekněmě, že to nedělám přiležitostně, ale soustavně, ale na dohody. Bude s tím nějaký problém?
Jsem studentka. Děkuji za váš čas a za vaše přínosné odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #6 kdy: Září 22, 2008 »

Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Uzavřením pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti, nebo dohody o provedení práce nenaplníte ani jeden z uvedených znaků živnosti. Žádná samostatnost - musíte poslouchat zaměstnavatele, odpovědnost pouze do výše, jakou stanoví zákoník práce - za vaše jednání odpovídá v první řadě zaměstnavatel, žádný zisk - pouze mzda, plat, či odměna.
Vaše kroky se tedy budou řídit pouze zákoníkem práce. S živnostenským zákonem, ani s živnostenským úřadem nebudete mít nic společného.
IP zaznamenána

BOHUMILA

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #7 kdy: Září 24, 2008 »

Dobrý den,chtěla bych si otevřít obchůdek s potřebami pro tvořivé tudíš rámečky,sušený materiál,barvičky,drátky a další florystický materiál.
Již 10let pracuji jako prodavačka květin stačilo by to tro živnostenský list??
Ještě otázečku když se prodávají na metráž mašle musí obchodník měřit dle ceichovaného metru,kde se dá sehnat??
Mockrát díky že tu jste a radíte nám.
KRÁSNÝ DNY VÁM PŘEJI BOHUMILA DOMKÁŘOVÁ
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #8 kdy: Září 27, 2008 »

Na živnostenský list vám bude stačit občanský průkaz a tisícovka. Ve vašem případě se bude jednat o živnost ohlašovací volnou, u které nemusíte prokazovat žádnou odbornou způsobilost (vzdělání ani praxi). Volná živnost má 80 různých oborů, mezi nimi i obor č. 48. Velkoobchod a maloobchod, který bude pro vás vhodný. Pokud byste chtěla také sama tvořit a své výrobky prodávat v obchůdku (případně byste chtěla podnikat v kterémkoliv jiném oboru volné živnosti), tak si zvolte tolik oborů, kolik budete potřebovat. V rámci živnosti volné nemusíte platit za každý obor zvlášť, i kdybyste zvolila všech 80 oborů, zaplatíte jeden tisíc korun. Seznam oborů živnosti volné najdete například zde:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zivnost/priloha4.aspx
IP zaznamenána

dzejn.n

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #9 kdy: Říjen 11, 2008 »

Dobrý den,
při zaměstnání (na HPP) si přivydělávám výrobou oděvních doplňků a jejich prodejem přes internet. Nemám ŽL a chtěla jsem se zeptat do jaké výše výdělku ho nepotřebuji. Myslím, že se nejedná o příležitostnou činnost protože výrobky mám v nabídce k prodeji stále, i když výdělek je nárazový (některý měsíc neprodám nic, jiný za 300, někdy za 1500). Provozovatel serveru mi fakturuje provizi, z toho usuzuji, že by finanční úřad mohl mé příjmy lehce vypátrat a nerada bych se dostala do problémů.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie 40

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #10 kdy: Říjen 12, 2008 »

Dobrý den,
mám ŽL od roku 1994    1.
      Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

      Obory činnosti:
          od 16.11.1994 Zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu a služeb.
      Druh živnosti:
          Ohlašovací volná
      Vznik živnostenského oprávnění:
          16.11.1994
      Zahájení provozování živnosti:
          16.11.1994
      Platnost živnostenského oprávnění:
          Oprávnění vydáno na dobu neurčitou

   2.
      zaniklá živnost - Zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu a služeb.

      Druh živnosti:
          Ohlašovací volná
      Vznik živnostenského oprávnění:
          16.11.1994
      Zahájení provozování živnosti:
          16.11.1994
      Datum zániku:
          30.06.2008
      Platnost živnostenského oprávnění:
          Oprávnění vydáno na dobu neurčitou

Mám tomu rozumět, že tato živnost je již zaniklá, i když jsem ji nepřerušila a nyní bych chtěla obnovit nebo zřídit novou.
Měla jsem toto podnikání při HPP, pouze jeden rok.
Děkuji
Marie Procházková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #11 kdy: Říjen 13, 2008 »

Živnost vám nezanikla, zanikl pouze název živnosti volné, i nadále máte oprávnění ke zprostředkování obchodu a služeb.      

Do 30.6.2008 existovalo asi 130 volných živností, mezi nimi Zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu a služeb. Všechny volné živnosti byly k 30.6.2008 zrušeny a nahrazeny jedinou volnou živností, nazvanou Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Tato jediná volná živnost obsahuje 80 oborů, zprostředkování obchodu a služeb je jedním z nich.

Pokud byste chtěla začít podnikat v kterémkoliv z oborů živnosti volné, tak si nemusíte vyřizovat a platit další živnostenské listy, stačilo by vám rozšířit předmět podnikání o další obory, třeba o zbývajících 79 oborů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #12 kdy: Říjen 13, 2008 »

Citace: dzejn.n
Dobrý den,
při zaměstnání (na HPP) si přivydělávám výrobou oděvních doplňků a jejich prodejem přes internet. Nemám ŽL a chtěla jsem se zeptat do jaké výše výdělku ho nepotřebuji. Myslím, že se nejedná o příležitostnou činnost protože výrobky mám v nabídce k prodeji stále, i když výdělek je nárazový (některý měsíc neprodám nic, jiný za 300, někdy za 1500). Provozovatel serveru mi fakturuje provizi, z toho usuzuji, že by finanční úřad mohl mé příjmy lehce vypátrat a nerada bych se dostala do problémů.
Děkuji za odpověď.
V případě soustavné (nikoliv příležitostné) činnosti není výše výdělku důležitá, můžete mít i ztrátu a přesto byste měla mít živnostenský list. Jestli si nechcete vyřídit ŽL, tak alespoň přiznejte příjmy ke zdanění jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů, abyste nemusela mít obavy z finančního úřadu. Znamenalo by to podat daňové přiznání v případě, že by váš hrubý příjem z této činnosti byl vyšší, než 6.000,- Kč za rok. Není to nijak složité, vyžádáte si od zaměstnavatele potvrzení o příjmech za příslušný rok (do daňového přiznání pouze opisujete údaje z potvrzení), k nim přidáte příjmy za výrobu oděvních doplňků, ke kterým si můžete uplatnit prokázané výdaje a to jen do výše příjmů (u příjmů podle § 10 nelze vykazovat ztrátu). Vzniknou vám dva dílčí základy daně, které sečtete a vypočítáte si daň z příjmů, od které odečtete zálohy, které odvedl zaměstnavatel. Může se stát, že ani nebudete platit daň, například pokud máte nárok na slevy na dani a zároveň máte v zaměstnání nízký příjem, takže jste u zaměstnavatele neuplatnila slevy v plné výši. I kdyby vám vyšla daň k placení, pak to bude jen 15% z rozdílu příjmů a výdajů. Postup při vyplnění daňového přiznání najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/danove-priznani.php
IP zaznamenána

Jarmil

  • Host
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #13 kdy: Říjen 29, 2008 »

Dobrý den jsem zaměstnancem na HPP, chtěl bych zkusit točit pivo. Musím si opatřit ŽL? A můžu mít na sebe napsaného brigádníka? Mnohokrát děkuji za radu. S pozdravem J.K.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Co je to příležitostná činnost?
« Odpověď #14 kdy: Listopad 02, 2008 »

Pokud chcete točit pivo soustavně, samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku, pak si budete muset opatřit živnostenský list. Předpokládám, že se bude jednat o řemeslnou živnost Hostinská činnost.
IP zaznamenána
Stran: [1]