Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdanění prodeje pozemku  (Přečteno 3903 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění prodeje pozemku
« kdy: Prosinec 08, 2010 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu ohledně zdanění prodeje pozemku. S manželem jsme koupili pozemek (zahradu), manžel je sice soukr.zemědělec ale zahradu jsme koupily mimo podnikání. Letos jsme ji prodali. Při prodeji jsme samozřejmě zaplatily daň z převodu nemovitosti ale teď si nejsem jistá, zda máme platit i daň z příjmu. Zahradu jsme vlastnili 4,5 roku, takže si myslím, že zdanit musíme. Chtěla bych si být ale jistá a ještě bych se chtěla ujistit: Danit budu rozdíl mezi cenou za kterou jsme zahradu koupily a cenou za kterou jsem ji prodali. Abych byla konktrétní nákup byl 100000 kč a prodali jsme za 400000 kč. Takže do daň. přiznání mezi ostatní příjmy ( tuším dle §10) dám částku 300000 kč. Je to tak? Děkuji mnohokrát Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 08, 2010 »

Pokud jste zahradu nevlastnili alespoň 5 let, tak příjem z prodeje podléhá i dani z příjmů. Budete přiznávat jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů (příloha č.2 daňového přiznání). Do příjmů uvedete příjem, který jste získali prodejem zahrady. Výdajem bude cena, za kterou jste zahradu koupili, dále si můžete jako výdaj uplatnit zaplacenou daň z převodu nemovitosti a výdaje související s prodejem, například odměnu za sepsání kupní smlouvy, odměnu realitní kanceláři, notáři, cena za odhad atd.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 08, 2010 »

Děkuji mnohokrát za odpověď. Pokud bych mohla ještě \"otravovat\" trošičku z jiného soudku. Zajímalo by mě něco ohledně mimořádných odpisů.
Manžel je soukr. zemědělec a v květnu 2009 koupil přes úvěr postřikovač za cca 290.000 kč. Všechen majetek odepisujeme pomocí zrychlených odpisů. V roce 2009 jsme ale odpisy vůbec neuplatňovaly, protože jsme byly v minimálním zisku.
Naopak v letošním roce odpisy uplatňovat budeme a mě by zajímalo, zda bych mohla na výše zmiňovaný postřikovač uplatnit mimořádné odpisy i když jsem nakoupila loni, ale nezačala jsem odepisovat. A v případě že ano, tak zda by jste byla tak hodná a poradila mi jak na to. Postřikovač jsem zařadila do 1 odpisové skupiny a to jsem se dočetla (pokud jsem to pochopila dobře), že při použití krizových tedy mimořádných odpisů bych měla odepisovat 12 měsíců. To znamená, že bych mohla letos odepsat celý postřikovač (do nákladů by mi šlo celých 290.000 ) ???
A co ostatní majetek - ten budu odepisovat dál zrychlenými odpisy, že?  Děkuji mnohokrát Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 09, 2010 »

Při uplatnění mimořádných odpisů byla zákonem dána povinnost zahájit odpisování od měsíce, který následuje po měsíci uvedení majetku do užívání. U postřikovače, který (alespoň doufám) může být uveden do provozu hned po nákupu, byste museli zahájit odpisování v roce 2009, kdy byste si uplatnili odpis ve výši 169.167,- Kč, v roce 2010 odpis ve výši 120.833,- Kč.  Není, bohužel, možné zahájit odpisování až letos.

Způsob odpisování si stanovíte u každého jednotlivého majetku zvlášť. Některý majetek můžete odpisovat zrychleně, jiný rovnoměrně. Více k odpisům HM zde: http://www.jakpodnikat.cz/odpisy-majetku.php
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 12, 2010 »

Dobrý večer paní Zdeno,
jste skvělá. Strašně moc si cením Vaší práce. Ještě bych si dovolila se zeptat na jednu věc ohledně postřikovače. Mimořádné odpisy tedy uplatnit nemohu.
Mohu alespoň využít možnosti zvýšit odpis  o 20% myslím že dle § 32 ods. 2 zák. o dani z příjmu. Postřikovač je koupený v roce 2009 ale odpisy použiji poprvé letos. Mohu tedy využít zvýšení odpisů když jsem v roce 2009 neodepisovala, nebo jsem tuto možnost navýšení odpisů o 20% (jedná se o zemědělský stroj) propásla? Děkuji moc  Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 12, 2010 »

Děkuji:-)
Pokud jste prvním vlastníkem postřikovače a příjmy ze zemědělské výroby činily v r. 2009 více než 50% celkových příjmů, tak můžete zvýšit odpis v prvním roce odpisování o 20%. Možnost navýšení jste nepropásla, navýšení odpisu se vztahuje k prvnímu roku odpisování. Jestliže jste nezahájila odpisování v roce pořízení (2009), tak bude vaším prvním rokem odpisování rok 2010. Ale navýšení je pouze optické, stejně neodepíšete víc než 100% vstupní ceny, v prvním roce zvýšíte odpis a o to méně zbude na další roky.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 13, 2010 »

Paní Zdeno,
moc děkuji. Jsem máma na mateřské dovolené, máme tři děti a manžel je soukr.zemědělec. Před mateřskou jsem pracovala jako samostatná účetní, ale už jsem 8 let mimo. Účetnictví vedu manželovi, neustále se něco mění. Občas navštívím nějaký seminář, kde se něco málo nového dovím, ale nejsem schopná zaregistrovat všechno. A stejně alespoň pro mě je důležitější mít možnost s někým prokonzultovat danou situaci. Moc Vám děkuji za Vaši práci a ochotu se kterou odepisujete na naše dotazy. Móóóc Vám děkuji, myslím že nemluvím pouze za sebe. Přeji Vám krásné vánoce a mnoho úspěchů a zdraví do Nového roku. S díky a pozdravem Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
Zdanění prodeje pozemku
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 14, 2010 »

Dobrý večer, paní Aleno. Osm let mimo dění je opravdu dlouhá doba, ale zdá se, že se vám po účetnictví stýská:-)
Myslím si, že není dost dobře možné, aby jeden člověk uhlídal všechny změny. Jedním si můžeme být docela jisté:  stejně to bude za chvíli zas jinak.
Ráda bych vás odkázala na nějaké stránky, které se zabývají problematikou zemědělství, ale o žádných nevím. Jestli si můžete udělat čas (i když si to dost dobře nedokážu při 3 dětech představit), tak sledujte internetové diskuse, tam se mnohdy dozvíte víc, než na semináři. Zkuste se podívat třeba sem::
http://www.ucetnikavarna.cz/up/cs/diskuse/
nebo sem:
http://business.center.cz/business/diskuze/
Zdravím   Zdena
IP zaznamenána
Stran: [1]