Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPČ do 1999,- měsíčně  (Přečteno 2039 krát)

peteness

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
DPČ do 1999,- měsíčně
« kdy: Prosinec 05, 2010 »

Dobrý den, příležitostně krátkodobě zaměstnávám studenty a důchodce na DPP.
Na vašem webu jsem zjistil, že u DPČ do 1999,- měsíčně se nemusí platit soc. a zdrav. pojištění.
Znamená to, že takové zaměstnance ani nemusím nahlašovat na OSSZ, respektive nemusím archivovat jejich mzdové listy apod ?
Předem díky.
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
DPČ do 1999,- měsíčně
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 06, 2010 »

Pletete si Dohodu o provedení práce (tam se neplatí ani SP ani ZP) jen daň. Je omezena 150 hodinami za rok u jednoho zaměstnavatele a
Dohodu o pracovní činnosti - pokud se jedná o ZMR (zaměstnání malého rozsahu) do výdělku 1999,- Kč, tam se také neplatí ZP ani SP. Pokud je výdělek vyšší, platí se ZP i SP. Mzdové listy musíte archivovat vždy.
IP zaznamenána

peteness

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
DPČ do 1999,- měsíčně
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 06, 2010 »

Nic si nepletu, vím co je DPP i DPČ. Podnikám 17 let. Jenom potřebuji, aby mi někdo řekl jestli za situace, že zaměstnám člověka na DPČ a jeho příjmy jsou měsíčně hrubého méně než 1999,-, jestli musím vyplňovat evidenční listy pro OSSZ a každý měsíc jim posílat papíry, nebo se na to můžu vykašlat ...Toť vše.
V takovém případě bych raději využíval DPČ než DPP kvůli většímu rozsahu hodin.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPČ do 1999,- měsíčně
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 06, 2010 »

U sociálního pojištění se musí jednat o zaměstnání malého rozsahu. To znamená, že odměnu buď nesjednáte vůbec (z dohody nebude zřejmé, kolik bude činit měsíční odměna), nebo z DPČ bude zřejmé, že měsíční odměna bude nižší než 2.000,- Kč. Takového zaměstnance nemusíte přihlašovat na OSSZ. Pokud by v některém měsíci dosáhl vyššího příjmu, tak ho na OSSZ přihlásíte zpětně, k datu vzniku DPČ, nikoliv s datem vzniku pojištění. Kdybyste sjednali DPČ tak, že nebude zaměstnáním malého rozsahu (například:20 hodin týdně, sazba 150,- Kč/hod.), pak byste odváděli SP i v případě, že měsíční odměna bude nižší než 1.999,- Kč.

U zdravotního pojištění jen sledujete, zda pracovník dosáhl započitatelného příjmu (podle toho přihlašujete a odhlašujete na ZP), splnění podmínek zaměstnání malého rozsahu tu nehraje roli.

Mzdové listy nemají se sociálním a zdravotním pojištěním nic společného, ty vedete podle zákona o daních z příjmů (§ 38j ZDP), měli byste vést a archivovat pro všechny poplatníky s příjmy ze závislé činnosti, tedy i u DPČ a DPP.
IP zaznamenána

peteness

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
DPČ do 1999,- měsíčně
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 06, 2010 »

Zdena: Děkuji. Co to ale znamená, že \"pracovník dosáhl započitatelného příjmu\"? Jsou to důchodci, ZP za ně platí stát.
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
DPČ do 1999,- měsíčně
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 07, 2010 »

To znamená, že pokud si zaměstnanec vydělá méně než 1999,- Kč, nepřihlašujete na ZP, pokud si v měsíci vydělá více než 1999,- Kč na tento měsíc ho přihlásíte.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPČ do 1999,- měsíčně
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 07, 2010 »

§ 5, písmeno a), bod 6. zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud je zaměstnancem s VÝJIMKOU osoby činné na základě dohody o pracovní činnosti, která v kalendářním měsíci nedosáhla započitatelného příjmu

Započitatelný příjem = rozhodný příjem dle zákona 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. V současné době činí 2.000,- Kč, do roku 2008 to bylo 400,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]