Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zálohy a účtování  (Přečteno 3114 krát)

agrim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Zálohy a účtování
« kdy: Prosinec 05, 2010 »

Dobrý den,vedu účetnictví /podvojné/ - platím zálohy ZČE na energie. V roce 2009 jsem platila zálohy na r.2009 - takže v danovém příznání jsem žádné náklady na energie neměla (vše bylo na účtu 314)V dubnu 2010 přislo vyúčtování (nedoplatek)
Zálohy účtuji na účtu záloh 314 a když přijde vyúčtování ,zaplacené zálohy na účtu 314 vynuluji a skutečné zaplacené energie dám do nákladů (tedy už v roce 2010). Účetní mi ale tvrdí, že nákladový účet v tomto případě musí být veden jako nedaňový, protože vyúčtování se týkalo záloh roku 2009 a v roce 2009 nebyla uplatněna dohadná položka. Tím jsem je tedy neměla ale v nákladech ani v r.2009, ani nyní v r.2010.
Je to takto správně? V jaké výši v r.2009 bych tedy měla zaúčtovat dohadnou položku a jakou předkontací?Nebo resp.jak to účtovat,abych skutečné výdaje za energie dostala do nákladů.
Díky moc
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Zálohy a účtování
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2011 »

Účetní má pravdu. Porušila jste tzv. akruální princip. Náklady jste měla mít na dohadném účtu ve výši odhadované roční spotřeby. Přinejhorším ve výši zaplacených záloh.

Pokud uplatníte náklady roku 2009 v roce 2010 jedná se o nedaňové náklady.

Hezký den!
IP zaznamenána
Stran: [1]