Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Opravné položky k pohledávkám  (Přečteno 2267 krát)

Marcela0203

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Opravné položky k pohledávkám
« kdy: Listopad 02, 2010 »

Dobrý den, procházela jsem zpětně diskuze ale stále nemám jasno ohledně tvorby OP a odpisů pohledávek. (Jsme právnická osoba, vedeme podvojné účetnictví)
Minulý rok jsem si vytvořila opravné položky k neuhrazeným pohledávkám za rok 2007 a 2008, které byly po splatnosti 12 měsíců, ale ne déle jak 36 měsíců, všechny tyto pohledávky byli do 30 000, takže jsem je dle §8c zákona o rezervách vytvořila ve výši 100 %.. Dále jsem tvořila OP dle §8a ve výši 20%.
Tvorba OP 558/391
Letošní rok si zkontroluju všechny pohledávky, na které byly tvořeny OP, jestli nebyli uhrazeny a zruším OP 391/558 a pohledávky na níž jsem tvořila OP 100% odepíšu daňově v plné výši 546/311 a na pohledávky které jsem tvořila 20% OP - zruším OP, odpis 20% daňově a 80 % nedaňově? Přestože pohledávky nejsou stále uhrazeny a letošní rok splňují podmínku dle §8c, zákona o rezervách
Některé pohledávky na základě inventarizace pohledávek byli uhrazeny. Jak budu nyní postupovat? Zruším OP a už nebudu dělat odpis pohledávky?

A jak tomu bude v daňové evidenci? Když FO eviduje v daňovém přiznám neuhrazené pohledávky ve výši 400 tis, a neuhrazené závazky ve výši 140 tis. Jedná se o pohledávky a závazky, které byli rozděleny ze sdružení, Jsou to pohledávky z roku 1993-1995, které mi není schopen podnikatel doložit žádnou evidencí. Mohu udělat zápočet pohledávek a závazku v daňovém přiznání? Zvýším základ daně o 140 tis (pohledávky) a o 140 tos snížím základ daně (závazky). A pak třeba postupně pohledávky umazávat, dodaňovat neuhrazené pohledávky, podle toho jestli bude v daňovém přiznání v jednotlivých letech vycházet například odpočet? Podnikatel totiž chce tyto pohledávky jakýmkoliv způsobem odepsat.

Děkuji moc za radu. M
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Opravné položky k pohledávkám
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 07, 2010 »

Dobrý den. Dle mého názoru je popis v první části dotazu správný.Pokud byla pohledávka uhrazena, tak ji nebudete odepisovat, už totiž nebude figurovat v pohledávkách. OP samozřejmě musíte zrušit. (pominuly důvody pro její existenci)

V DE pohledávky nelze nijak odepsat, pokud nejsou uhrazeny. (zápočet pohledávek a závazků - to určitě NE!) Musíte je evidovat. Při ukončení podnikání, nebo přechodu na účetnictví musí být dodaněny. (Máte na to 9 let)Při následném vedení účetnictví je potom  možné je NEDAŇOVĚ odepsat, ale stále musí být evidovány v podrozvahové evidenci. S dlouhodobými závazky nemám bohužel zkušenost :-) Hezký den.
IP zaznamenána
Stran: [1]