Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: doklad o příjmu  (Přečteno 4841 krát)

jakub.rychetsky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
doklad o příjmu
« kdy: Květen 06, 2008 »

Dobrý den, jsem OSVČ, nejsem plátce. Pokud mám nějakou práci na \"dohodu o provedení práce\", stačí tato dohoda jako doklad o daňovém příjmu, nebo mám na tuto činnost vydat i fakturu? Děkuju za pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklad o příjmu
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2008 »

Dohodu o provedení práce vykonáváte v pracovněprávním a nikoliv obchodním vztahu, takže fakturu nevydáváte. Příjmy z dohod o provedení práce se nezapisují do daňové evidence, pokud peníze za dohodu přistanou na běžném účtu, pak jako příjem bez vlivu na základ daně z podnikání. Zdanění dohody provede zaměstnavatel, který buď srazí daň podle zvláštní sazby, která je konečná a v žádném přiznání se už neuvádí, nebo srazí daň zálohovou, v tom případě si vyžádejte potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách a příjem uveďte v daňovém přiznání za rok 2008 jako příjem ze závislé činnosti.
IP zaznamenána

jakub.rychetsky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
doklad o příjmu
« Odpověď #2 kdy: Květen 07, 2008 »

Pokud to chápu dobře, potom je zcela zbytečné zřizovat si živnost na činnost kterou budu provozovat na dohodu. Smysl by to mělo pouze, pokud bych tuto činnost fakturoval, tedy byl v obchodním vztahu? Rád bych to provozoval tak, abych měl vše jako daňový příjem na živnost - dohoda tedy nepřichází v úvahu. Musím sepsat nějakou jednoduchou smlouvu jak se dospěje k výsledné částce, nebo stačí vždy na konci měsíce fakturovat? Děkuju
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklad o příjmu
« Odpověď #3 kdy: Květen 07, 2008 »

Jestliže si vyřídíte ŽL na průvodcovskou činnost, pak nebudete uzavírat dohodu o provedení práce. Dosavadní zaměstnavatel se stane vaším obchodním partnerem, kterému budete fakturovat své služby. Žádnou smlouvu nemusíte sepisovat, způsob fakturace a cenu si stanovíte vzájemnou dohodou. Například tlumočnice fakturuje měsíčně a k faktuře přikládá seznam služeb, které v příslušném měsíci poskytla - číslo objednávky, datum, místo, počet hodin, hodinovou sazbu a další dohodnuté částky, například na pokrytí jízdních výdajů. Osobně bych raději zůstala u dohody o provedení práce, protože se z ní nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění. Pokud budete tu samou práci vykonávat jako živnostník, pak vám příjmy budou vstupovat do vyměřovacích základů pro odvod pojistného.
IP zaznamenána

jakub.rychetsky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
doklad o příjmu
« Odpověď #4 kdy: Květen 07, 2008 »

Mockrát Vám děkuji za bleskurychlou jednoznačnou odpověď. Živnost jsem si chtěl zřídit hlavně proto, že některé měsíce je výdělek za tuto činnost pod 5000,- je tedy daněn srážkově, říkal jsem si, že pokud bych to dělal na živnost mohl bych i na tyto částky na konci roku uplatnit slevy. To s tím pojistným mě nenapadlo. Teď tedy nevím co bude výhodnější. Ještě bych podotknul že jsem student.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
doklad o příjmu
« Odpověď #5 kdy: Květen 08, 2008 »

Citace: jakub.rychetsky
To s tím pojistným mě nenapadlo. Teď tedy nevím co bude výhodnější. Ještě bych podotknul že jsem student.
To je fakt, když máte ŽL, musíte platit každý měsíc 3052 Kč na sociální a zdravotní, dokonce i když nic nevyděláte :-)
Takže u tak malých částek je jednoznačně lepší zůstat u DPP, platíte jen 15 % daně a pokud nemáte DPP u jiného zaměstnavatele, a podepíšete růžové Prohlášení, neplatíte u takto malé částky dokonce vůbec žádné daně.

Ovšem zase, pokud jste student denního studia, tak první rok neplatíte zálohy ze zdravotního (jen na konci roku pak zaplatíte 6,75 % ze zisku). Sociální platíte jen pokud za rok vyděláte nad 48 tisíc.

Je to všechno vysvětlené na úvodní straně Jakpodnikat.cz
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklad o příjmu
« Odpověď #6 kdy: Květen 08, 2008 »

1) při podepsaném prohlášení k dani se srážková daň nepoužívá, i příjmy pod 5 tis. Kč měsíčně jsou daněny zálohovou daní, takže si slevy bez problémů uplatníte ve svém daňovém přiznání
2) z DoPP se neodvádí pojistné, z příjmů z podnikání ano a to i v případě, že vykonáváte úplně stejnou práci. Promluvte si se zaměstnavatelem, jestli bude jako obchodní partner ochoten zaplatit za ten samý výkon víc peněz jen proto, že mu ho budete fakturovat (musíte si připočítat minimálně částku zdravotního pojistného)
3) nevěřte mylným informacím o tom, že student nemusí platit žádné pojistné, neboť už je za něho jednou platí stát, není to tak úplně pravda. Stát za vás platí pojistné protože předpokládá, že pouze studujete a nemáte vlastní příjmy. Pokud si začnete nějakým způsobem vydělávat, pak se i vy musíte na svém pojistném podílet. V případě samostatné výdělečné činnosti odvádíte zdravotní pojištění vždy (pokud nevykážete ztrátu z podnikání),  důchodové pojištění povinně platíte až od určité hranice rozdílu příjmů a výdajů (zisku), v roce 2008 to bude částka 51.744,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]