Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příjmy ze zahraničí  (Přečteno 3743 krát)

MarieC

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
příjmy ze zahraničí
« kdy: Listopad 28, 2010 »

Ve státě EU příležitostně pronajímám svůj přímořský byt. Jsem rezidentem v ČR. Kde mám platit daň z tohoto příjmů? V místě bytu nebo trvalého pobytu (víc než 183 dnů v roce)? Dík za radu.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
příjmy ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2011 »

Příjem ze zahraničí
Dobrý den, prosím o radu, jak zaúčtovat příjem ze zahraničí v daňové evidenci.
Vlastně nejspíš ani nebude nutné vést daňovou evidenci, ale jenom evidenci příjmů, na které se uplatní paušálem výdaje 60% (skutečné výdaje téměř žádné nejsou).
Podnikatel má příjmy z prodeje SW na zahraničním prodejním serveru (USA). Tento prodejce mu zřídil účet, na kterém se mu připisují příjmy z prodeje snížené o poplatky spojené s prodejem. Podnikatel, aby mohl s penězi disponovat, musí si je převést na svůj účet a při tomto převodu se mu zahraniční příjem převede na českou měnu. K 31.12.2010 však nepřevedl všechny prostředky na svůj účet, ale něco mu na účtě obchodníka zůstalo. Já se domnívám, že i tento zůstatek by měl být předmětem daně za rok 2010, proto navrhuji dvě možná řešení:
1.) Zaúčtovat do příjmů částky v českých korunách, které mu v průběhu roku přišly na účet a k 31.12.2010 přičíst zůstatek na devizovém účtu prodejce přepočtený kurzem k 31.12.2010.
2.) Všechny převody na český účet v průběhu roku i zůstatek na účtě prodejce přepočíst jednotným kurzem (§38/1 ZoDP) - v podstatě by se zdanil celý příjem za rok 2010 podle výpisu z účtu prodejce bez ohledu na to, co si vyplatil na svůj český účet.
Domnívám se, že obě řešení by měla být průchozí.
Můžete mi na to, prosím, sdělit svůj názor?
Děkuji Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
příjmy ze zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2011 »

Dovolím si navrhnout třetí řešení:
Vytisknout výpis z účtu, který mu zřídil prodejce.  Pokud bude možné zvolit tisk pouze příjmových položek za období od 1.1. do 31.12., tak máte zpracovanou evidenci příjmů. Pak si můžete zvolit, zda každý jednotlivý příjem přepočítáte denním nebo pevným kurzem ČNB (jako v účetnictví), nebo přepočítáte jenom součet příjmů za celý rok jednotným kurzem podle pokynu DFŘ č. D 1.
IP zaznamenána
Stran: [1]