Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinnost placení zdravotního a sociálního pojištění u SVČ  (Přečteno 2145 krát)

Monique

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je povinností o OSVČ platit si zdravotní a sociální pojištění a ještě by mě zajímalo, kdy vzniká nárok na nemocenské dávky ze SVČ (v případě placení nemocenského pojištění) - zda je pravda, že vznikají od následujícího měsíce ohlášení živnosti (od první platby nemoc. pojištění), nebo až po třech měsících placení nemoc. pojištění, jak jsem se tu někde dočetla, děkuji moc za informace...
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
IP zaznamenána

Monique

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Povinnost placení zdravotního a sociálního pojištění u SVČ
« Odpověď #2 kdy: Listopad 24, 2010 »

Díky, tohle jsem našla, jen mi není jasné, jak je to u těch, kteří si začnou platit nemocenské pojištění už v roce 2010 (listopad) a následný měsíc nastoupí na PN - zda mají nárok na nemocenské dávky, nebo se na ně také vztahuje podmínka 3 měsíců bezprostředního placení nemocenského pojištění, aby měli na nemoc. dávky nárok, moc díky za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Povinnost placení zdravotního a sociálního pojištění u SVČ
« Odpověď #3 kdy: Listopad 24, 2010 »

Pokud se přihlásíte k účasti na nemocenském pojištění do 8 dnů od zahájení (znovuzahájení) samostatné výdělečné činnosti, tak nemusíte splnit podmínku 3 měsíční účasti na nemocenském pojištění a můžete nastoupit na PN v prosinci.

Od 1.1.2011 by měla být i v těchto případech tříměsíční čekací doba.
IP zaznamenána

Monique

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Povinnost placení zdravotního a sociálního pojištění u SVČ
« Odpověď #4 kdy: Listopad 24, 2010 »

Děkuji za informaci.
IP zaznamenána
Stran: [1]