Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Zdanění u dohody o provedení práce  (Přečteno 23930 krát)

milcal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #15 kdy: Březen 30, 2009 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na dohodu o provedení práce,kterou jsem podepsala jako žena na MD, jakou daň budu platit a zda bych mohla uplatnit daňové zvýhodnění pokud podepíšu prohlášení. Dále bych se chtěla zeptat,když teda uplatním to daňové zvýhodnění a můj příjem nepřesáhne částku 68 tis. za rok jestli bude mít manžel nárok si na mě v daňovém přiznání uplatnit částku 24840,-? Pak bych měla ještě dvě otázky...první je...jak je limitována dohoda o provedení práce hodinově a ta druhá ...k jaké daňové registraci se musí přihlásit můj zaměstnavatel,který je právnickou osobou a zatím nemá žádné zaměstnance,jen tuhle dohodu o provedení práce. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #16 kdy: Duben 27, 2009 »

Pokud podepíšete prohlášení k dani - nemáte v příslušném období zároveň podepsáno u svého zaměstnavatele -  pak můžete uplatnit všechny slevy a daňová zvýhodnění i u odměny z dohody o provedení práce. Při podepsaném prohlášení je jedno, z jakého vztahu vám plyne příjem (mzda nebo plat z pracovního poměru, odměna z dohody o práci konané mimo pracovní poměr ..).

Vlastní příjem musíte počítat v hrubém, takže je jedno, jestli jste uplatnila slevu či jiné zvýhodnění. Pokud by váš vlastní příjem nebyl vyšší, než 68 tis. Kč, pak by si manžel mohl uplatnit slevu na dani ve výši 24.840,- Kč i přesto, že jste si u DoPP uplatnila vlastní slevu na dani na poplatníka, případně jiné slevy.

Dohoda o provedení práce je limitována pouze hodinově (výše příjmu nehraje roli) a to 150 hodinami u jednoho zaměstnavatele v jednom kalendářním roce. Můžete tedy například mít v jednom roce 10 zaměstnavatelů a u každého z nich můžete odpracovat 150 hodin za rok.

Zaměstnavatel by měl vyplnit přihlášku k registraci pro právnické osoby a přihlásit se k dani z příjmů ze závislé činnosti (řádek 03 e) bod 1.) - za předpokladu, že podepíšete prohlášení. Pokud byste nepodepsala prohlášení k dani a měsíční odměny byly do 5 tis. Kč, pak by se měl přihlásit k dani z příjmů vybírané zvláštní sazbou (řádek 03 e) bod 2.)
IP zaznamenána

milcal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #17 kdy: Duben 29, 2009 »

Děkuji moc za odpověď...moc mi Vaše odpověď pomohla.
IP zaznamenána

staamb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #18 kdy: Červenec 31, 2009 »

Jsem na mateřské dovolené a chtěla bych si přivydělávat překlady, nevím však jaké příjmy z této činnosti vyplynou. Mám na Vás dva dotazy: 1) Existuje možnost jak tak činit aniž bych si musela zařídit živnostenský list? 2) V případě, že si ŽL nechám vystavit, mění se něco na rodičovském příspěvku, který nyní pobírám či na peněžité pomoci v mateřství a rodičovském příspěvku, který hodlám pobírat za několik let na druhého plánovaného potomka? Předem velice děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #19 kdy: Srpen 06, 2009 »

1) uzavřít pracovněprávní vztah se zaměstnavatelem, například dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti. Pokud by se jednalo o nahodilou, jednorázovou činnost, pak nemusíte vstupovat do pracovněprávního vztahu, ani vlastnit živnostenské oprávnění, půjde o příjem z příležitostné činnosti, který je osvobozen od daně z příjmů a ze kterého se nemusí odvádět zdravotní, ani sociální pojištění

2) živnostenské oprávnění nic nezmění na rodičovském příspěvku, ani na peněžité pomoci v mateřství, pobírané ze zaměstnání. Pokud budete pobírat PPM z dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ, tak po dobu pobírání PPM nesmíte vykonávat činnost osobně (výkon činnosti může pokračovat, ale musíte ho zajistit například zaměstnancem, nebo spolupracující osobou).
IP zaznamenána

janaaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #20 kdy: Říjen 10, 2009 »

Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně příležitostné činnosti. Nemám ŽL a jako příležitostnou práci jsem provedla činnost, na kterou nyní pro vyplacení mzdy po ně firma, pro kterou práce byla, požaduje fakturu. Předpokládám, že fakturu vystavit nesmím, nejsem-li živnostníkem či jinak do daňového systém přihlášena. Jak mám tedy postupovat? Předem Vám velice děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #21 kdy: Říjen 11, 2009 »

Pojem faktura není v českém právu definován, proto ji dle mého názoru může vystavit prakticky kdokoliv i nepodnikající občan. Upřímně řečeno, bez faktury vám zřejmě odmítnou zaplatit, takže stejně nemáte moc na vybranou. Zkuste se domluvit, zda by nebyli ochotni zavřít jakoukoliv smlouvu podle občanského zákoníku (například příkazní, nebo o dílo) a provést výplatu na základě této smlouvy, bez fakturace.
IP zaznamenána

suchula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #22 kdy: Březen 02, 2012 »

Dobrý den,

Mám  zaměstnance na dohodu o provedení práce s měsíční hrubou mzdou 6.000,-Kč. U mě nepodepsal prohlášení k dani, protože má ještě hlavní pracovní poměr s podepsaným prohlášením.
Já mu odvádím ze mzdy zálohovou daň ve výši 15%. Jak se tato daň zúčtuju na konci roku?
Měl by si zaměstnanec sám podat daňové přiznání? Není mi jasné, jestli si může podat daňové přiznání, když má podepsané prohlášení u zaměstnavatele, který mu slevy uplatňoval v jednotlivých měsících.

Pokud ano, tak je mi jasné, že mu oba zaměstnavatelé musíme vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a o sražených zálohách, které uvede do daň. přiznání....
Děkuju
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #23 kdy: Březen 02, 2012 »

Dobrý den,
odpověděla jste si vlastně sama, nemůžete mu udělat roční vyúčtování daně, jen vystavíte potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2011 a zaměstnanec si sám udělá DPFO za rok 2011 z obou zaměstnání. Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #24 kdy: Březen 02, 2012 »

Pokud by zaměstnanec do 15.2.  požádal svého zaměstnavatele (u kterého má podepsáno Prohlášení), a přinese mu Potvrzení o příjmech na DPP (zálohová daň) tak mu RZD provede zaměstnavatel a zaměstnanec by nemusel  podávat DAP. Teď už je březen, tak odevzdá Přiznání k DPFO.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #25 kdy: Březen 02, 2012 »

A neměl by povinnost podat DAP i kdyby bylo před 15.02.2012? Měl souběžně 2 příjmy.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #26 kdy: Březen 02, 2012 »

Děkuji paní Jaromíro, máte pravdu. Já jsem si neuvědomila, že příjmy byly souběžně. Dělala jsem RZD pro zaměstnance, který měl při podepsaném Prohlášení nejdřív DPP a potom přešel u stejného zaměstnavatele na HPP. Omlouvám se tímto za chybné vyjádření.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #27 kdy: Březen 02, 2012 »

Paní Marie66 a paní Jaromíro, je úžasné, jak  tu \"dáváte hlavy dohromady\".... já se taky přikláním, že taková osoba má podat sama DPFO. Jana
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #28 kdy: Březen 02, 2012 »

Jojo, paní Marie a paní Jano, však se vždy nějak domluvíme, poradíme. Od toho fórum je, aby se tu diskutovalo a předávaly se zkušenosti, rady.
 
 Oběma vám, i paní Zdeně, přeji pěkný víkend.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #29 kdy: Březen 02, 2012 »

♥ Ba, domluvíme se, J.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3