Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Zdanění u dohody o provedení práce  (Přečteno 23130 krát)

Rob

  • Host
Zdanění u dohody o provedení práce
« kdy: Květen 04, 2008 »

Když jako OSVČ zaměstnám v tomto roce starobního důchodce na dohodu o provedení práce a on podepíše zúčtování daně, pak díky slevě na dani ve výši 24840,- Kč a neexistenci jiných příjmů mimo důchodu by při daňové sazbě 15 % do výše příjmu 165 600 Kč neměl v konečném důsledku platit žádnou daň. Je tato úvaha správná? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Host
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Květen 04, 2008 »

165 tisíc na DPP? To koukám.
Nebojíte se doměření pojištění ze strany OSSZ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #2 kdy: Květen 04, 2008 »

Tato úvaha je v zásadě správná. Důchodce by u vás měl podepsat prohlášení k dani, aby byly všechny odměny bez ohledu na jejich výši (odměna do 5 tis. Kč měsíčně se při nepodepsaném prohlášení zdaňuje srážkovou daní) zdaněny zálohovou daní.
Při dodržení rozsahu práce maximálně 150 hodin ročně nehrozí doměření pojistného.
Pro antiúředníka: OSSZ kontroluje DoPP pouze u zaměstnavatelů, kteří odvádějí sociální pojištění. Poplatníkovi, který vyplácí pouze dohody o provedení práce, může být OSSZ ukradená.
IP zaznamenána

Miluše Pokorná

  • Host
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #3 kdy: Listopad 25, 2008 »

Má Dohoda o provedení práce výjimky,kdy se platí ZP nebo SP? Četla jsem,že se to týká výdělku nad 400,-Kč měsíčně,kdy je Dohoda jediným zdrojem příjmů. A jak je to s ročním zúčtováním?  Jsme nezisková organizace a jednou za půl roku odměňujeme naše členy, kteří se věnují práci s dětmi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #4 kdy: Listopad 26, 2008 »

Zřejmě jste četla o příležitostném zaměstnání, které nezakládá povinnou účast na nemocenském pojištění (tudíž ani na zdravotním a důchodovém pojištění) podle zákona 54/1956 Sb.. Jde o pracovní  činnost malého rozsahu, kdy započitatelný příjem nedosahuje ani 400,- Kč za kalendářní měsíc. Od ledna 2009 bude částka rozhodného příjmu při zaměstnání malého rozsahu činit 2.000,- Kč.

 Dohoda o provedení práce ale není vztahem, který by zakládal povinnou účast na ZP, SP, ani NP a to bez ohledu na výši odměny. Pokud by dohoda byla jediným zdrojem příjmů, pak si pracovník musí vyřešit zdravotní a sociální pojištění sám, například si platit ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Pokud u vás pracovníci podepíší prohlášení k dani, tak jim můžete provést RZD - podrobněji v § 38ch zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #5 kdy: Leden 21, 2009 »

Zaměstnavatel má jediného zaměstnance na dohodu o provedení práce, tato práce trvá vždy 3-4 měsíce v roce, je zaměstnavatel povinen se přihlásit u Kooperativy jako plátce zákonného pojištění za zaměstnance? Děkuji, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #6 kdy: Leden 23, 2009 »

Ano, prý se má platit i za dohody o provedení práce. Podle vyhlášky č. 125/1993 Sb. vzniká pojištění dnem vzniku prvního pracovněprávního vztahu u zaměstnavatele a trvá po dobu existence zaměstnavatele. Pracovněprávními vztahy podle zákoníku práce jsou: pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #7 kdy: Leden 24, 2009 »

Takže z toho plyne, že když DPP trvá  3 měsíce, a pak není žádný prac vztah, žádný zaměstnanec, i přesto je zaměstnavatel povinen plati čtvrtletně tu minimálni částku 100,-? Děkuji, J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #8 kdy: Leden 24, 2009 »

Ne, minimální částku jenom za kvartály, ve kterých je vykonávaná pojištěná činnost.
IP zaznamenána

Dadajan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #9 kdy: Březen 01, 2009 »

Pochopil jsem , že jako OSVČ můžu tedy využít např. na DPP v rozsahu 150 hod/rok (např.5 měs á 30 hod) zletilé dítě- studenta  řádného studia do 26 let- jako brigádníka, vyplatit např 5x 5000 a při nepodepsaném prohlášení odvedu srážkovou daň 15 % . Brigádník nic dál neplatí (SZ,ZP) a ani nedělá vlastní DP (jiný příjem nemá) a pro mě to je celé (5x5000) nákladová položka. jen musím zaplatit 5x100Kč zákonné poj. za zaměstnance v komerční pojišŤovně (?).
A) co když podepíše prohlášení? pak si dělá DP včetně využití odčit.položek na sebe i studium ?
B) co když bude odměna vyšší např. 5x 10000,- a nepodepíše/podepíše prohlášení.

Zdá se mi to jako možnost \"zlevnit\" část vlastních výnosů,ale není mi jasná optimální kombinace. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #10 kdy: Březen 08, 2009 »

Při nepodepsaném prohlášení a při měsíční odměně max. 5 tis. Kč je to tak, jak píšete.

A) Když podepíše prohlášení, tak mu jakkoliv vysokou odměnu zdaníte zálohovou daní. Uplatníte slevu na poplatníka (2.070,-/měs.) a když to nebude stačit, tak si vyžádejte též potvrzení o studiu a můžete mu uplatnit i slevu na studenta (335,-/měs.). Pokud nebude mít v jednom měsíci zároveň dva zaměstnavatele, kteří by mu navíc oba zdanili příjem zálohovou daní, tak nemá povinnost podávat daňové přiznání.

B) Odměna vyšší než 5 tis. Kč měsíčně:
- při nepodepsaném prohlášení zdaníte zálohovou daní bez uplatnění slev. Slevy na dani si student může uplatnit tak, že si sám podá daňové přiznání
- při podepsaném prohlášení uplatníte slevu na poplatníka a pokud dodá potvrzení o studiu, tak i slevu na studenta. Samotná sleva na poplatníka pokryje daň z měsíční odměny ve výši 13.800,- Kč.
IP zaznamenána

jaja027

  • Host
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #11 kdy: Březen 16, 2009 »

Chci se zeptat?co dělat když je odměna vyšší než 5000??? 15%daň mi už byla stržena a odvedena, jsem jěště i zaměstnaná?? musím podat daňové přiznání? a doplatit daň z DPP??Jaké dokumenty potřebuji po DPP k tomu?roční vyučtování?Děkuji
IP zaznamenána

emcak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #12 kdy: Březen 17, 2009 »

Prosim o radu, pokud budu mit s pani na RD sepsanou DoPP na 150hod, odmenu 5000, ktera bude vyplacena az po 3 mesicich a odvedena srazkova dan, je treba se prihlasovat na ZP a OSSZ jako zamestnavatel nebo ne? Bohuzel jsem se dnes ptala primo u VZP, ale nebyly mi schopni odpovedet, pouze mi do ruky strcili nejake pouceni, kde nic nevyctu. dekuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #13 kdy: Březen 23, 2009 »

Z dohod o provedení práce se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění, takže nemáte žádný důvod přihlašovat se na ZP, ani na OSSZ jako plátce pojistného (zaměstnavatel).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Zdanění u dohody o provedení práce
« Odpověď #14 kdy: Březen 23, 2009 »

Citace: jaja027
Chci se zeptat?co dělat když je odměna vyšší než 5000??? 15%daň mi už byla stržena a odvedena, jsem jěště i zaměstnaná?? musím podat daňové přiznání? a doplatit daň z DPP??Jaké dokumenty potřebuji po DPP k tomu?roční vyučtování?Děkuji
Správně byste měla podat daňové přiznání, neboť jste měla v jednom měsíci dva příjmy, zdaněné zálohovou daní. Daň doplácet nebudete, byla vám sražena záloha ve výši 15ˇ% základu daně a daň z příjmů činí taktéž 15% ze základu daně. Do daňového přiznání uvádíte všechny příjmy, které jste v daném roce měla. Pokud jste byla jen zaměstnancem a k tomu jste měla DoPP, pak si vyžádejte od obou zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách za rok 2008. Údaje z obou potvrzení pouze sečtete a zapíšete do přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3