Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy  (Přečteno 6016 krát)

lokalnet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20

Dobrý den,

měl bych pár dotazů, respektive potvrzení toho co jsem se tu dočetl:

1 - Pokud budu od 1.1.2011 podnikat na vedlejěí činnost a mé příjmy z vedlejšího podnikání po odečtení paušálních výdajů nepřesáhnou 56 000,- nebudu platit sociální pojištění, pouze zaplatím na konci roku zdravotní......Nepředpokládám vysoké zisky.

2 - Chtěl bych podnikat v oboru PC ( software, hardware, počítačové sítě, odvirování...výměna komponent PC, poradenství, dodávka zařízení))  domácí audio a video (poradenství, zapojení, nastavení, případně dodávka) Grafické práce (www stránky, grafické práce, reklamy...)

Našel jsem si tyto obory podnikání, říkal jsem si radši více než méně:

29. Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí
47. Zprostředkování obchodu a služeb
48. Velkoobchod a maloobchod
49. Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím
56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály
60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků
62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce
66. Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení
67. Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling
79. Poskytování služeb pro rodinu a domácnost
80. Výroba, obchod a služby jinde nezařazené

Bude mě toto stačit ?

3 - Pokud nebudu na webových stránkách provozovat web shop,  musím mít uvedenou celou adresu apod. ?

4 - pochopil jsem dobře, že pokud chci používat dodatek ke jménu, musí být uveden za jménem např.
jan Novák - PC servis

mohu tento dodatek uvádět na razítku, fakturách a pod. ?

Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #1 kdy: Listopad 20, 2010 »

1. Při celoročním podnikání můžete vykázat daňový základ (příjmy po odečtení výdajů) maximálně ve výši 59.373,- Kč, pak nebudete muset platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění zaplatíte až po podání daňového přiznání za rok 2011, tedy na jaře 2012.

2. Vybrané obory podnikání určitě budou stačit. Pod službami pro rodinu a domácnost si představuji, že občas zajdete do rodiny pohlídat robátko, uvaříte, uklidíte, vyperete atd.:-)  Pokud máte oprávnění na živnost volnou, tak můžete beztrestně provozovat i ty obory živnosti volné, které nemáte přímo vyjmenované ve výpisu z živnostenského rejstříku. Vyhněte se účtování kompletací a oprav PC.

3. Na webových stránkách budete prezentovat sebe jako podnikatele, měl byste tedy uvádět alespoň  jméno, místo podnikání, IČ a údaj registraci v živnostenském rejstříku  (§ 13a obchodního zákoníku).

4. Jako fyzická osoba vystupujete pod svým jménem a příjmením. Navíc můžete uvádět odlišující dodatek, který můžete mít na razítku i na fakturách.
IP zaznamenána

lokalnet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #2 kdy: Listopad 20, 2010 »

Dobrý den,

děkuji moc za odpověď. Ještě bych si rád upřesnil, vyhnu se kompletování a oprav PC, mohu fakturovat výměnu součástky, např. grafické karty ? Nebo jen prodej grafické karty a nějakou konzultaci, poradenství.

Instalace počítačové sítě bude asi v pořádku...

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #3 kdy: Listopad 20, 2010 »

Účtovala bych prodej součástky + poradenství. Instalace sítě je OK.
IP zaznamenána

lokalnet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #4 kdy: Listopad 20, 2010 »

Děkuji jste skvělá a máte super forum
IP zaznamenána

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #5 kdy: Listopad 12, 2011 »

Dobrý den,
Podnikám na vedlejší činnost -  Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí (č. 29)a jsem plátce DPH.
mám dotaz ohledně oboru  maloobchod a velkoobchod (č. 48) - co to pro mě bude znamenat když si tento obor uvedu do živnostenského listu? Co si mám představit pod tímto oborem - můžu  nakupovat jakékoli zboží a to pak dál prodávat? Nebo můžu nakupovat zboží jen v oboru č. 29. Je zboží nějak ovlivněno cenou tzn. kdybych si kupoval výrobky za 50 000 a dál prodával jde to ? nebo jde i vyšší cena?  Musím mít při tomto oboru zřízenou provozovnu? Nebo jaké jsou podmínky pro maloobchod a velkoobchod ?
Děkuji
IP zaznamenána

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #6 kdy: Listopad 12, 2011 »

ještě k mému dotazu - vedeme jednoduché účetnictví
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #7 kdy: Listopad 13, 2011 »

Můžete nakupovat a dále prodávat téměř jakékoliv zboží kromě _  kopíruji z obsahové náplně: Obsahem činnosti není nákup a prodej kulturních památek nebo předmětů kulturní hodnoty, nemovitostí, hospodářských zvířat prodávaných jejich chovateli, zvířat určených pro zájmové chovy, střelných zbraní a střeliva, výbušnin, bezpečnostního materiálu, toxických a vysoce toxických látek a přípravků, zvukových a zvukově-obrazových záznamů, použitého zboží s výjimkou ojetých vozidel, distribuce léčiv, zastavárenská činnost, dále obsahem činnosti není provozování čerpacích stanic na stlačený plyn (LPG) k pohonu motorových vozidel.

Cena zboží nehraje roli. Provozovna není vždy nutná, můžete například nakoupit ve skladu a odvézt přímo k zákazníkovi.
IP zaznamenána

misak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #8 kdy: Září 03, 2013 »

Dobrý den,

začínám podnikat jako osvč, tudíž pod svým jménem a přijmením. Mohu mit v oficialnim obchodnim nazvu napr. Jan Novak - CA Slunicko? A na reklamach a poutacich jen Cestovni agentura Slunicko??

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
HPP a vedlejší OSVČ, druh živnosti, název firmy
« Odpověď #9 kdy: Září 05, 2013 »

Kromě jména a příjmení můžete používat i dodatek, například CA Sluníčko. V živnostenském rejstříku bude zapsané jenom jméno a příjmení. Na reklamách může být jen Cestovní agentura Sluníčko.
IP zaznamenána
Stran: [1]