Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Důchodové pojištění  (Přečteno 6733 krát)

eizon

  • Host
Důchodové pojištění
« kdy: Říjen 31, 2007 »

Když začnu podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost, nemusím prozatím platit důchodové pojištění, než dosáhnu státem stanovené výše zisku? Kolik je tato výše? Kdy pak podat OSSZ přehled o příjmech z hlavní a vedlejší činnosti? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Důchodové pojištění
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2007 »

Uvedl jste, že budete podnikat při zaměstnání. V tom případě bude hrát významnou roli datum, ke kterému oznámíte OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti. Letos v říjnu, či listopadu už jste zřejmě dosáhl v zaměstnání příjem minimálně ve výši dvanáctinásobku minimální mzdy. Když při zahájení činnosti tuto skutečnost doložíte potvrzením od zaměstnavatele, tak budete mít stanoveny zálohy pro OSVČ vedlejší 597 Kč měsíčně. Při podání přehledu o příjmech a výdajích - do konce dubna 2008 - zálohy vyúčtujete a při nízkém zisku (cca 4 027 Kč za zahájený měsíc podnikání) vám budou vráceny.
Pokud budete zahajovat činnost až počátkem příštího roku, tak nebudete moci doložit příjem v roce 208 ve výši dvanáctinásobku minimální mzdy a budou vám stanoveny zálohy jako pro OSVČ hlavní. Nevím, kolik bude minimální záloha v r. 2008, ale letos je to 1 491 Kč měsíčně. Opět platí, že pokud vykážete v přehledu o příjmech a výdajích za r. 2008 (do konce dubna 2009) nízký zisk, tak vám budou zálohy zčásti, nebo zcela vráceny.
IP zaznamenána

eizon

  • Host
Důchodové pojištění
« Odpověď #2 kdy: Listopad 04, 2007 »

Mám tedy začít podnikat ještě letos, abych měl zálohy v příštím roce ty nižší?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Důchodové pojištění
« Odpověď #3 kdy: Listopad 04, 2007 »

Ano.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Důchodové pojištění
« Odpověď #4 kdy: Listopad 09, 2007 »

Citace: eizon
Mám tedy začít podnikat ještě letos, abych měl zálohy v příštím roce ty nižší?
Při zahájení vedlejší činnosti na počátku roku se prý spokojí s potvrzením o výši příjmů za předchozí rok alespoň ve výši 96 tis.Kč.
IP zaznamenána

Katka

  • Host
Důchodové pojištění
« Odpověď #5 kdy: Listopad 15, 2007 »

V roce 2007 jsem začala podnikat, chtěla jsem se zaptat, jak mám za tento rok vypočítat daň z příjmu, která byla hlav. prac. poměr, když se zrušil minim. základ daně. Neměla bych mít první dva roky podnikání nějakou vyjímku nebo úlevu?díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Důchodové pojištění
« Odpověď #6 kdy: Listopad 15, 2007 »

MZD ještě nebyl zrušen, ale na vás se nevztahuje. Daň z příjmů vypočtete tak, že v daňovém přiznání sečtete dílčí základy daně ze zaměstnání a z podnikání.
IP zaznamenána

Lenka K

  • Host
Důchodové pojištění
« Odpověď #7 kdy: Leden 24, 2008 »

Dobrý den,

pokud letos začnu podnikat a tato činnost bude provozována jako vedlejší, musím první rok platit zálohy soc. a zdravotního pojištění? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Důchodové pojištění
« Odpověď #8 kdy: Leden 24, 2008 »

První rok nebudete platit zálohy. Na OSSZ ale doložte hned při oznámení o zahájení sam. výdělečné činnosti potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání za rok 2007.
IP zaznamenána
Stran: [1]