Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podat DP?  (Přečteno 864 krát)

Sidonka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Podat DP?
« kdy: Prosinec 06, 2010 »

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu, dnes jsem si založila živnost s tím, že jsem ještě v prosinci zaměstnanec na HPP a podnikat budu až od nového roku. Takže na FÚ, VZP a OSSZ se nahlásím začátkem ledna 2011.
Nevím jestli mohu za rok 2010 požádat zaměstnavatele, aby mi provedl roční zúčtování daně, když jsem od prosince i živnostník - v prosinci 2010 ještě nebudu mít z živnosti žádné příjmy, ale budu mít výdaje. Je možné tyto výdaje uplatnit jako daňový náklad v roce 2011? Např. nákup software, poplatek za založení živnosti, atd.?

Pokud nelze výdaje uplatnit v roce 2011, nahlásím se na Fú již teď a podám DPFO, musím se také současně s FÚ nahlásit na VZP a OSSZ již nyní?
Moc díky za pomoc.
IP zaznamenána

Sidonka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Podat DP?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 07, 2010 »

Našla jsem, že dle §5 odstavce (7) zákona o dani z příjmu si mohu náklady před zahájením činnosti uplatnit v následujícím roce. Mám si již nechat vystavit faktury včetně svého IČ za nezbytné náklady vynaložené již v tomto roce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
Podat DP?
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 08, 2010 »

Pokud v roce 2010 nezahájíte podnikání, tak ještě nejste živnostník a můžete požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně.

Jestliže zahájíte podnikání až v roce 2011, tak si můžete uplatnit náklady spojené se zahájením činnosti, které jste vynaložila v roce 2010. Faktury nemusí být vystavené na IČ, stačí, že budou na vaše jméno.
IP zaznamenána
Stran: [1]