Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a dlohodobá nemoc  (Přečteno 4686 krát)

Atanerkaa

  • Host
OSVČ a dlohodobá nemoc
« kdy: Květen 01, 2008 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat a poradit na problémem který mi nastal. Jako OSVČ jsem si neplatila připojištění na nemoc (bohužel),pouze povinné a čeká mě minimální půl roční pracovní neschopnost. Mé otázky se týkají typu:
1. Zda si mohu zažádat změnu z hlavní činnosti na vedlejší  - a tím platit menší povinné zálohy na soc. a zdrav. pojištění??
2. Zda budu od státu pobírat nějaké finance ?? pokud nebudu prokazovat žádný příjem?? A do jaké částky???
3. V případě že mi bude dán částečně invalidní důchod - mohu nadále podnikat??? A do jaké míry si mohu vydělat peníze???
4. V případě mé pracovní neschopnosti - patrně není možné vystavit žádné faktury ???
5. Zda je vůbec možné v této situaci, kdy mám již před operací začít si platit nějaké připojištění???

Velice Vám děkuji za radu a s pozdravem, Renata
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ a dlohodobá nemoc
« Odpověď #1 kdy: Květen 02, 2008 »

Pokud vím, tak nárok na nemocenskou vznikne nejdříve po 3 měsících pojištění a není možné přihlásit se k nemocenskému pojištění OSVČ zpětně. Změna z hlavní činnosti na vedlejší jen na základě neschopenky není možná. Máte 2 možnosti:
a) nechat běžet živnost, platit zálohy SP a ZP (tak, jak vám vyšly v přehledech, nejméně z minimálního vyměřovacího základu) a pracovat i fakturovat (pokud to dovolí aktuální zdravotní stav) jako kdybyste nebyla v PN. V případě, že nemáte nárok na nemocenskou z pojištění OSVČ, je neschopenka stejně pouze bezcenným kusem papíru, nikde jí neodevzdáváte a pro obě pojišťovny jste zdravá jako rybička (skutečný zdravotní stav, potvrzení  o PN, ani jiné lékařské potvrzení nehraje roli a pojišťovny je neberou v potaz)
b) přerušit živnost. Přerušení, které bude trvat 6 měsíců, nemusíte oznamovat živnostenskému úřadu, jenom pojišťovnám. Při přerušení samostatné výdělečné činnosti přestáváte platit zálohy jako OSVČ. Sociální pojištění není povinné, proto nemusíte v době přerušení platit nic (tyto měsíce se vám nezapočítají jako odpracovaná doba pro důchod), zdravotní pojištění byste platila ve výši 1.080,- Kč/měs. Jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Pochybuji, že by vám stát dával nějaké finance jen proto, že nevykazujete příjem, ale zkuste si prostudovat záložky Státní sociální podpora a Hmotná nouze, najdete zde:
http://www.mpsv.cz/cs/2
V případě přiznání ČID můžete i nadále podnikat, výše příjmů není nijak omezena. Mohlo by vás ale zajímat, že při průměrném měsíčním rozdílu příjmů a výdajů cca 4.300,- Kč nebudete povinna platit sociální pojištění. ZP budete platit jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů, nebude se na vás vztahovat minimální vyměřovací základ.
IP zaznamenána
Stran: [1]