Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příslušenství  (Přečteno 1231 krát)

Skálová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
příslušenství
« kdy: Listopad 03, 2010 »

Dobrý den, setkala jste se s tím, že finanční úřad při kontrole požaduje, že pokud je zakoupena hlavní věc a je ještě přikoupeno příslušenství (které ale může být užíváno i s jinou hlavní věcí, kterou si mohu např. zapůjčit), že se měly vstupní ceny hlavní věci a příslušenství sečíst, protože příslušenství samo o sobě nemůže pracovat? Jde samozřejmě o to, že pokud sečtu, převýší vstupní cena 40 tisíc, takže nám vyškrtnou uplatněné výdaje, které samostatně hranici 40 tisíc kč nepřevýšily. Měla jsem za to, že rozhoduje rozhodnutí vlastníka, že není povinnost považovat věci za jeden hmotný majetek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
příslušenství
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2010 »

Spíš bych to pojala obráceně: může hlavní věc fungovat bez příslušenství? Pokud ano, pak bych si pomohla občanským zákoníkem (§ 120, § 121), který nechává na určení vlastníka, zda bude příslušenství trvale užíváno s věcí hlavní.
IP zaznamenána

Skálová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
příslušenství
« Odpověď #2 kdy: Listopad 04, 2010 »

Děkuji za rychlou odpověď, říkala jsem paní z Fú, že hlavní věc sama o sobě pracuje, ale ona odpovídá, že pokud ta druhá dvě přikoupená héblátka sama pracovat neumí, pouze připojená k hlavní věci, je to příslušenství (což souhlasím) a jako příslušenství nutno přiřadit k věci hlavní (což nesouhlasím). Vzpomínám si, že tenhle výklad byl prosazován tak před 16ti lety. Ale prý se na to ještě podívá.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
příslušenství
« Odpověď #3 kdy: Listopad 07, 2010 »

Jestli je možné příslušenství oddělit aniž by to znehodnotilo věc hlavní, tak podle mého názoru lze evidovat samostatně. Při nákupu jste nepředpokládali, že příslušenství bude trvale používáno pouze s věcí hlavní. Skutečnost, že samo o sobě není schopné samostatné funkce, tu nehraje roli. Jediné, co mě napadá je, že budete muset u příslušenství obhájit, že se opravdu jednalo o výdaj na dosažení příjmů.

Pročtěte si článek zde: http://www.dashofer.cz/download/pdf/us2/us2-ukazka-2010-07-nahled.pdf?wa=AG09
IP zaznamenána
Stran: [1]