Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zaměstnávání studentů  (Přečteno 3008 krát)

KOsa10

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Zaměstnávání studentů
« kdy: Listopad 08, 2010 »

Dobrý den,
rád bych zaměstnával studenty na DPP. Bohužel pár otázek mi ještě stále není známých, doufám že mi s nima pomůžete. Děkuji

1)Student podepíše \"Prohlášení poplatníka k dani\". Jsem jako jeho zaměstnavatel povinen za něj podávat daňový přiznání, či nikoliv?

2)Jaký je rozdíl mezi srážkovou a zálohovou daní? Vím, že do 5000,- měsíčně je srážková, nad 5000,- zálohová. Ale jaký je mezi nima rozdíl. Co se pro mě jako zaměstnavatele mění? Platí se nějaký zálohy, nebo měsíčně někam posílám daň z toho co si daný student vydělá apod?

3)Jak vědět k jaký dani se přihlásit, když nevím kolik si ten student daný měsíc zrovna vydělá?

4)Platím měsíčně daň ze studenta na nějaký účet, nebo jak?

Mnohokrát děkuji
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Zaměstnávání studentů
« Odpověď #1 kdy: Listopad 08, 2010 »

Zda budete za studenta odvádět srážkovou, nebo zálohovou daň, záleží na tom, jestli bude mít podepsáno Prohlášení poplatníka. Pokud podepíše, srážíte zálohovou daň, využijete odpočet, slevu na studenta. (Většinou vyjde daň nulová). Pokud nepodepíše, srážíte srážkovou daň, ta je konečná, odešlete na FÚ a již se s ní nic nedělá. Obě daně se měsíčně posílají na FÚ. Musíte se zaregistrovat  buď  ke srážkové, nebo zálohové, nebo oběma daním. Záleží, jak se dohodnete se studenty. Vždy může být Prohlášení podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele. Čísla účtů vám dají na FÚ. Nebo je najdete na internetových stránkách FÚ.
IP zaznamenána

KOsa10

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Zaměstnávání studentů
« Odpověď #2 kdy: Listopad 09, 2010 »

Takže pokud poepíše tak odvádim zálohovou. Ta se projevu jak oproti srážkové prosím? Víme že by to mělo být 15%, když z toho odečtu slevu na poplatníka a na studenta, tak mi většinou vyjde nulová. Znamená to tedy, že na finanční úřad nebudu posílat nic, pokud mi to takhle vyjde, nebo tam posílám každý měsíc nějakou zálohu? Děkuji
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Zaměstnávání studentů
« Odpověď #3 kdy: Listopad 09, 2010 »

Zálohová i srážková je 15%. Rozdíl je v tom, že při srážkové dani (nepodepsané prohlášení) je daň konečná. Ta se odvede na FÚ a již se s ní nic nedělá. Zálohová daň (podepsané prohlášení), pokud nějaká vyjde, odešle se na FÚ, pokud vyjde 0,- nic se neodvádí. Nad 5.000,- Kč je daň vždy zálohová i při nepodepsaném prohlášení.  Na konci roku se udělá roční zúčtování (pokud student nebyl zaměstnán i jinde) pak si musí udělat daňové přiznání sám.
Vy jako zaměstnavatel musíte vystavit pro FÚ každý rok Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za zdaňovací období a Vyúčtování daně vybírané srážkou.
IP zaznamenána
Stran: [1]