Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Rodičovský příspěvek a živnost  (Přečteno 1702 krát)

2222Adriana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Rodičovský příspěvek a živnost
« kdy: Listopad 01, 2010 »

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jsem na rodičovském příspěvku, který mi končí v srpnu 2011, ale snažíme se o druhé mimčo, tak se mi nechce čekat až mi skončí rodičák. Jde o to, že jsem před děckem pracovala v oboru administrativa jako zaměstnanec bez ŽL, momentálně si dělám kurz na pedikúru a chtěla bych začít podnikat, ale nevím, zda by mi nesebrali rodičovský příspěvek, tak Vás prosím o radu, zda si můžu normálně zřídit výpis z živnostenského listu nebo jak to vymyslet? Děkuji moc za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15047
Rodičovský příspěvek a živnost
« Odpověď #1 kdy: Listopad 09, 2010 »

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je řádná a celodenní péče o dítě. Péči můžete zajistit i jinou dospělou osobou (manžel, dospělý sourozenec, babička, paní na hlídání). Zdravé dítě do 3 let věku může do předškolního zařízení maximálně na 5 kalendářních dnů v měsíci, dítě starší 3 let může chodit do školky denně, ale maximálně na 4 hodiny, pokud byste je dávala do školky na celý den, pak nanejvýš na 5 kalendářních dnů v měsíci. Pokud splňujete podmínky nároku na RP, tak můžete být zaměstnaná, nebo podnikat, případně obojí a nikdo vám RP nesebere.

Po dobu pobírání rodičovského příspěvku budete z pohledu OSSZ považována za OSVČ vedlejší (v prvním roce podnikání neplatíte zálohy na pojistné) a z pohledu ZP budete pojištěncem, za kterého platí pojistné i stát (odvedete pojistné jen ze skutečných výdělků).
IP zaznamenána
Stran: [1]