Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele  (Přečteno 21948 krát)

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28

Dobrý den, měla bych prosím dotaz, který se týká problematiky Zakonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele Vyhláška č. 125/1993. A to konkrétně v případě, že:
Klient má jen 2 zaměstnance na DPP. Jiné zaměstnance nemá, tudíž je povinnen se zaevidovat na pojišťovně jako plátce, ale bude platit jaké pojistné? Platí zde, že pokud není žádný vyměřovací základ, není z čeho vypočítat, tak se nic neplatí, nebo platí znění pod přílohou:
Minimální pojistné za kalendářní čtvrtletí je 100 Kč. A neřeší se o jaké zaměstnance jde. Nemůžeme se s kolegyní shodnout. Její daňový poradce tvrdí, že se nic neplatí, mě na Kooperativě bylo řečeno, že se platí minimální částka 100 Kč za čtvrtletí, i když jde pouze o dohodáře. Děkuji moc za odpověď .
Jana
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #1 kdy: Listopad 01, 2010 »

Prosím, opravdu nikdo neví jak to je? Moc děkuji za každičkou odpověď Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #2 kdy: Listopad 01, 2010 »

Podle mého názoru byste neměla řešit, o jaké zaměstnance jde. Pojištěni přece nejsou zaměstnanci, nýbrž ZAMĚSTNAVATEL, který pojišťuje SVOJI zákonnou odpovědnost za škodu při pracovním úrazu, nebo nemoci z povolání.

Je pravda, že u DoPP není vyměřovací základ, takže není z čeho vypočítat pojistné, ale podle přílohy č. 2 k vyhlášce činí minimální pojistné 100,- Kč za čtvrtletí. Ve vyhlášce 125/1993 Sb. jsem nenarazila na žádné ustanovení, které by zaměstnavatele osvobozovalo od platby pojistného.

Před pár dny jsem na jiném diskusním fóru na toto téma četla dlouhou a místy opravdu nevkusnou diskusi. Skoro se mi nechtělo věřit, že je někdo ochotný plýtvat časem a energií jen proto, aby ušetřil stovku za kvartál:-)
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #3 kdy: Listopad 08, 2010 »

Děkuji za odpověď, mám stejný názor jako Vy. Jana
IP zaznamenána

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #4 kdy: Leden 15, 2011 »

Dobrý den,
toto zákonné pojisté je potom v daňové evidenci daňovým výdajem, stejně jako SP a ZP za zaměstnance, nebo výdaj nedaňový? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #5 kdy: Leden 15, 2011 »

Daňový výdaj.
IP zaznamenána

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #6 kdy: Leden 17, 2011 »

Děkuji. Myslela jsem si to, ale trochu mě mátlo, že je to pojištění zaměstnavatele. Ještě jednnou děkuji.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #7 kdy: Březen 05, 2011 »

Tak a teď jsem zjistila, že mám zase něco špatně :-( Bratr měl už v říjnu 2009 zaměstnance na dohodu o provedení práce, vůbec mě nenapadlo, že by se platba mohla na něj vztahovat, takže jsem ho nikam nepřihlásila a ani nic nezaplatil. Přečetla jsem si informace z Kooperativy a ráda bych poprosila o vysvětlení 3 věcí:
1. Na webu Kooperativy je uvedeno, že \"pojištění trvá po celou dobu existence zaměstnavatele...\".  Znamená to, že pokud nemá žádného zaměstnance (ani na DPP) nemusí pojistné platit. Protože bratr už letos žádného zaměstnance nemá. Nebo musí už pořád platit 100 Kč za kvartál
2. Pokud má zaměstnavatel sepsanou dohodu o provedení práce na celý rok, ale zaměstnanec neodpracoval v prvním kvartále ani jeden den, musí taky zaplatit minimální částku 100 Kč ?
3. Dluh na pojištění  má tedy bratr již od 31.1.2010 (záloha za 4 Q 2009) - sice je to 500 Kč za 5 kvartálů, ale v informacích jsem vyčetla \"Nezaplatí-li zaměstnavatel pojistné řádně a včas, zvyšuje se dlužné pojistné o 10 procent služné částky za každý započatý měsíc...\" - takže jsem to zkusila vypočítat - a z částky 500 Kč jsem se dostala na 1420 Kč :-(
Počítala jsem to takto:
31.1.2010 dluh 200 Kč (za 4Q 2009 a 1 Q 2010)
1.2.2010 navýšení 20 Kč - dluh 220 Kč
1.3.2010 navýšení 22 Kč - dluh 242 Jč
1.4.2010 -navýšení 24 Kč - dluh 266 Kč
30.4.2010- 100 pojištění  - dluh 366 Kč
1.5.2010 - navýšení 37 Kč - dluh 403 Kč
......
1.3.2011 navýšení  129 Kč - dluh 1 420 Kč

Počítala jsem správně?

Předem mockrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #8 kdy: Březen 05, 2011 »

1. Pokud nemá žádného zaměstnance, tak nic neplatí.
2. Nemusí.
3. Podle mého názoru jste počítala správně, ale zbytečně. Kooperativa nemá šanci zjistit, že bratr v roce 2009 zaměstnal dohodáře, tak proč by se k tomu zpětně hlásil?
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #9 kdy: Březen 05, 2011 »

Mockrát děkuji. Bod 3 ještě promyslím, ale teď žádné zaměstnance nemá a taky nevidím možnost, jak by se na něj Kooperativa dostala. Na druhou stranu, kdyby se jim to nějak povedlo - tak dlužné pojistné stále roste a dost rychle, tak aby neměl za těch pár let pěkný dluh. Předpokládám, že to bude po nějaké době asi promlčeno a asi budeme doufat, že na to opravdu nikdo nepřijde. Uvidím, co mi na to bratr řekne ;-)
Přeji hezký večer a ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #10 kdy: Únor 01, 2012 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně účtování zákonného pojištění zaměstnavatele v účetnictví.
Jde mi konkrétně o platbu pojištění, která vychází ze úhrnu mezd za 4Q, ale platba odejde v lednu. Jak na to v podvojce?
Účetním dokladem zahrnout do 31.12., tak jako prosincové mzdy, nebo dát do daňových výdajů v roce následujícím? Názory se různí...
Děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #11 kdy: Únor 01, 2012 »

Na co se různí názory, na správné období? Tady je to snad jasné: pojistné se platí předem (§ 12/3 vyhl. MF č. 125/1993 Sb.),  v lednu tedy platíte pojistné za 1. čtvrtletí. Skutečnost, že je počítáte podle vyměřovacích základů za 4.Q, je irelevantní. Spíš se různí názory na jaký účet zaúčtovat, zda na 548, 527 nebo 568.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #12 kdy: Únor 02, 2012 »

Pojistné zákonného pojištění zaměstnavatele účtuji jako náklad roku, kdy bylo zaplaceno. Tedy leden,duben,červenec a říjen - nevidím v tom problém. Učtuji na účet 548. Učet 527 používám spíše pro ochranné pracovní pomůcky a 568 pro bankovní poplatky.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #13 kdy: Červenec 12, 2012 »

Dobrý den, zaměstnanec už nemá žádného zaměstnance, kromě jedné ženy na rodičovské dovolené.
Musí se za ni platit zákonné pojištění?
Ani na kooperativě mi nedali jasnou odpověď, prostě neví... a tak si říkám, dělat mrtvého brouka a neplatit čtvrtletně stovku, a  nebo  rovnou odhlásit pojištění zaměstnavatele?
Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
« Odpověď #14 kdy: Červenec 12, 2012 »

Vzhledem k tomu, že žena na RD nemá žádný vyměřovcí základ, tak bych nic neplatila.
Odhlášení zaměstnavate - pokud nepředpokládá brzké přijetí zaměstnanců, tak raději ano.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2