Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ vedlejší činnost při RD a přechod na hlavní činnost  (Přečteno 2738 krát)

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54

Dobrý večer, moc Vás prosím o radu. Prošla jsem diskuze ze všech stran, ale jednoznačné odpovědi jsem bohužel nevyčetla.

1) V současné době jsem na rodičovské dovolené a zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost, rodičovská dovolená mi končí 30.10.2010, chtěla bych převést vedlejší činnost na hlavní, na kterých úřadech se musí tato změna hlásit a kdy (ke 31.10.2010 anebo 01.11.2010)? Je to zdravotní pojištovna, OSSZ a co FÚ, úřad práce a další úřady, abych náhodou na něco nezapomněla a něměla pak nějaké popotahování.

2) Jak je to s placením záloh na pojistném na OSSZ a ZP při převedení na hl. činnost, když mi rodičovská dovolená \"končí\" 30.10.2010? Má nějaký význam vůči těmto úřadům a platbám záloh ten jeden den (31.10.2010)? Nebo tento den ještě platí za mě vše stát a já bych měla tu hlavní činnost nahlásit až od 1.11.2010 anebo už od toho 31.10.2010? Musím platit tedy zálohy i za říjen anebo ne? Nebo abych neplatila pojistné, musela bych přerušit živnost na ten jeden den a neplatit nic a zrovna nahlásit hlavní činnost OSVČ od 1.11.2010, když bych se starala o dítě do 7 let věku? Musela bych kvůli tomu jednomu dni dělat inventuru, co by se dělo s DE a s internetovým obchodem vůči tomu jednomu dni, to bych ho jako musela zrušit a ob jeden den znovu zřizovat, přijde mi to zbytečně složité a zdlouhavé nebo jej nechám běžet a prostě napíšu někde poznámku, že ten den neprodávám? Fakt nevím. Navíc tento den připadá zrovna na neděli.

3) Jak by to bylo s výpočtem vyměřovacího základu na ÚP v případě, že bych činnost úplně ukončila nebo přerušila, čili z čeho se bude počítat, když bych byla při RD jako OSVČ do této doby?

4) A ještě poslední dotaz: co mohu udělat se zbožím, které se nepodaří před ukončením/přerušením podnikání prodat? Je mi jasné, že v daňovém přiznání se započte stav zásob při inventuře při ukončení podnikání a v případě, že se prodá dráž než poř. cena, tak se dodaní jako ostatní příjmy nebo tak nějak podobně, ale spíš mi jde o to, kdy to zboží můžu pak prodat a jakým způsobem, když se vlastně jedná o nové zboží, ale nemůžu dle mého názoru na něj vystavit doklad s IČem? A co záruky na zboží, ty už tím pádem taky jako nejsou funkční? Opravdu nemůžu tyto konkrétní informace nikde najít, prosím tedy o pomoc.

Omlouvám se, jestli je dotaz chaotický, snažila jsem se to napsat srozumitelně.
Děkuji a přeji hezký večer.
IP zaznamenána

pirklova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ vedlejší činnost při RD a přechod na hlavní činnost
« Odpověď #1 kdy: Říjen 27, 2010 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně přivýdělku při rodičovské dovolené u OSVČ. Od 1.12.2010 chceme převést rodičovský příspěvek na manžela, který je OSVČ (kadeřník), protože se budu vracet do zaměstnání. Předpokládám, že pokud bude pouze pečovat o dítě, tak je plátcem soc. a zdrav. pojištění stát. Chci se zeptat jak je to s placením záloh na sociální a zdravotní pokud by si chtěl přivydělat. Je nějaký limit, po který se nemusí zálohy platit?? A pokud je nutné platit, tak jak se výše platby vypočítává?? Máme i možnost, že by pracoval na DoPP. Co by bylo nejvýhodnější?? Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ vedlejší činnost při RD a přechod na hlavní činnost
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2010 »

Nejvýhodnější bude DoPP, ze které se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.
Pokud si manžel bude přivydělávat v rámci své živnosti, tak bude platit zálohy na ZP a SP ve výši, v jaké mu vyšly v posledním přehledu. Může si požádat o snížení záloh. Při výpočtu pojistného (v přehledech o příjmech a výdajích za rok 2010) nebude muset za měsíce, ve kterých byl po celý měsíc OSVČ vedlejší, odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, ale jen z toho, co skutečně vydělal.
IP zaznamenána
Stran: [1]