Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce  (Přečteno 1679 krát)

KOsa10

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Dohoda o provedení práce
« kdy: Říjen 29, 2010 »

Dobrý den,

nedávno jsem si udělal živnostenský list a rád bych uzavíral DPP se studenty. Mám prosím pár otázek.

1) Pokud to vím správně, tak zaměstnance musím nahlásit na sociálce a finančním úřadu. Jaké k tomu potřebuji doklady? Co si od něj mám vyžádat. Rád bych uzavíral dohodu pouze ústně.

2)Vím že je tu hranice 5 000,-Kč/měsíčně. Moje otázky jsou tedy?
    a)Zaměstnanec si vydělá méně než 5 000,-Kč a podepíše Prohlášení o dani. Jaké potom vznikají povinnosti mě a jaké jemu?
    b)Zaměstnanec si vydělá méně než 5 000,-Kč a nepodepíše Prohlášení o dani. Jaké potom vznikají povinnosti mě a jaké jemu?
   c)Zaměstnanec si vydělá více než 5 000,-Kč a podepíše Prohlášení o dani. Jaké potom vznikají povinnosti mě a jaké jemu?
   d)Zaměstnanec si vydělá více než 5 000,-Kč a nepodepíše Prohlášení o dani. Jaké potom vznikají povinnosti mě a jaké jemu?

Pokud uzavřu s nějakým studentem tedy ?dohodu o provedení práce? a některá z výše uvedených možností mě bude zavazovat k tomu odvádět za něj daň, odvádím nějaké měsíční zálohy, nebo vše platím až na konci roku?

 Předem mnohokrát děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Říjen 29, 2010 »

Takže zaměstnanci na DPP - limit je 150 hod. za rok u jednoho zaměstnance. Vy se přihlásíte na FÚ jako plátce buď srážkové daně, nebo zálohové. Záleží, jak se dohodnete se zaměstnancem. Z DPP se sociální ani zdravotní neplatí.
Pokud zaměstnanec podepíše Prohlášení poplatníka - strháváte zálohovou daň. Odvedete na FÚ. Pokud nějaká vyjde. Nakonci roku uděláte roční zúčtování, pokud Vás zaměstnanec požádá a není jinde zaměstnán. Když zaměstnanec nemá podepsáno prohlášení, strhává se srážková daň. Odvedete na FÚ. Je to konečná daň. Nic se s ní dál nedělá. Pokud si zaměstnanec vydělá víc než 5.000,- Kč - vždy musí být zálohová daň i při nepodepsaném prohlášení. Pak si musí zaměstnanec podávat sám DP.
IP zaznamenána

JanaKr.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Dohoda o provedení práce
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2010 »

Žádná hranice 5.000,- měsíčně není. Může si vydělat kolik chce.  Jediná hranice u DPP je 150 hodin za rok. Hranice 5.000,-  se vztahuje k dani. Do 5.000,- může být srážková nad 5.000,- musí být zálohová.
IP zaznamenána
Stran: [1]