Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby za služby v cizí měně - jakým kurzem do daňového přiznání?  (Přečteno 4343 krát)

Dahjee

  • Host

Dobrý den, jsem OSVČ-neplátce (výdaje dělám 50% paušálem). Poskytuji ve větším objemu (60% mých příjmů) internetové služby subjektu ze Švédska. Vystavuji jim na služby faktury a dostávám od nich zaplaceno na osobní účet (na mé jméno) ve Švédsku, odtud si pak převádím peníze na svůj osobní účet v ČR v českých korunách. Občas převádím převodem, občas (když tam jedu), tak vyberu v hotovosti a směním v ČR ve směnárně, občas vybírám v bankomatu v ČR ze Švédské kreditní karty. Jde mi ale o to, jak na konci roku správně vypočítám svůj příjem, jakým kurzem? Přepočítám fakturu na Kč aktuálním kurzem ČNB ke dni vystavní, ke dni uhrazení na švédský účet? Nebo zahrnu do svého příjmu tolik kolik mi zbylo po převedení na český účet, popř. po směně ve směnárně či po výběru z bankomatu? Děkuji za radu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Jako nejjednodušší řešení bych viděla sečíst přijaté platby ve švédských korunách za celý rok a součet přepočítat na českou měnu jednotným (průměrným) kurzem. Jednotné kurzy měn pro tyto účely vyhlašuje MF ČR vždy po skončení roku, zhruba v polovině ledna, pokynem řady D. Informaci o jednotném kurzu by vám určitě podal i váš finanční úřad. Pro přepočet příjmů v cizí měně za rok 2007 byl vydán Pokyn č. D - 318
Vystavené faktury (pohledávky) se v daňové evidenci pro účely daně z příjmů nepřepočítávají, přepočítává se až skutečný příjem. Zákon o daních z příjmů vám dává možnost použít při přepočtu příjmu na českou měnu kromě jednotného kurzu také kurzy ČNB, používané v účetnictví (denní, nebo pevné kurzy). Nelze kombinovat jednotný kurz s kurzy dle ČNB. Do svých příjmů zahrnete tolik, kolik vám bylo zaplaceno na švédský účet. Pokud se rozhodnete přepočítávat příjmy kurzem ČNB, pak provedete přepočet ke dni, kdy vám byla připsána úhrada na švédském účtu.
IP zaznamenána

Dahjee

  • Host

Dobrý den, rád bych vám nejprve poděkoval za skvělou odpověď, po mnoha rozličných názorech známých mi vaše odpověď konečně vnesla do věci jasno.

Mám ještě k danému tématu jednu podotázku. Rád bych se zeptal, jaké doklady jsem v mém případě povinnen pro účel daňové kontroly uschovávat. Píšete, že vydané faktury nejsou podstatné, tak ty to asi nebudou. Musím tedy uschovat výpis ze švédského osobního účtu, na který jsou mi faktury hrazeny? Nebo postačí jen celková evidence příjmů (mnou sestavená tabulka datumů úhrady a přijatých plateb převedených na koruny, např. v excelu)? Či ještě něco dalšího? A po jakou dobu je nutné tyto doklady uschovávat.

Přeji vám hezký den a mnoho úspěchů!
IP zaznamenána

Stas

  • Host

Tipuji, že pokud se ve švédském výpise úředník z FÚ nevyzná, bude požadovat jeho úřední překlad.

Jinak myslím, že výpisy stačí tisknout z internetového bankovnictví, nemusí se jednat o originály od banky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Vydané faktury zatím nevyhazujte, ještě se budou hodit:-)
Podle zákona o daních z příjmů jste povinen vést záznamy o příjmech (příjmy můžete zaznamenat v tabulce v excelu, nebo poznamenat přímo na faktury) a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činností (vydané faktury mohou sloužit jako evidence pohledávek).
Podle zákona o správě daní a poplatků jste vždy povinen vést evidenci příjmů (to je překvapení, že?) a evidenci hmotného a nehmotného majetku, který lze odpisovat (pokud  máte pro takovou evidenci náplň). Záznamy a doklady k nim se vztahující se uchovávají po dobu, kdy lze doměřit daň - daň za rok 2007 lze doměřit do konce roku 2011.
Takže bych archivovala především vydané faktury. Pokud k nim uděláte seznam (například vámi zmiňovanou tabulku v excelu), ze kterého bude zřejmé, které faktury byly v příslušném roce uhrazeny a které zůstaly nezaplacené (k poslednímu dni roku byly pohledávkou), bude to jen dobře. Výpisy z osobního účtu bych předložila pouze na vyžádání FÚ, záznam o příjmu jsem udělala tím, že jsem na faktuře dopsala (nebo uvedla v tabulce) poznámku o datu a způsobu úhrady.
IP zaznamenána
Stran: [1]