Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nezaplacená faktura  (Přečteno 4257 krát)

Moliere11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Nezaplacená faktura
« kdy: Říjen 03, 2010 »

Dobrý den Zdeno,
mám otázečku... Zaslal jsem zboží na dobírku, zákazník si ale zásilku nevyzvedl a ta se mi vrátila. Jde mi o to, co teď s tou fakturou, když není zaplacená? Mám jí davat do DE?.. jak se postupuje v těchto případech?
Nejsem plátce DPH, vedu DE

Díky, Martin M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezaplacená faktura
« Odpověď #1 kdy: Říjen 04, 2010 »

Zakládám oba výtisky mezi vydané faktury a provedu STORNO. Faktura se nedostane do DE (nebyla uhrazena) a zmizí i z pohledávek. Na jeden výtisk napíši slovo storno a poznámku, že se jedná o nevyzvednutou zásilku. Zboží vracím na sklad.
IP zaznamenána

Moliere11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Nezaplacená faktura
« Odpověď #2 kdy: Říjen 04, 2010 »

Jestli tomu dobře rozumím, musím fakturu vystornovat. Jak píšete, to provedu tím, že na jeden výtisk faktury dopíšu STORNO... na některých forech jsem se dočetl, že je pro stornování nutné vystavit Storno fakturu a pořadovým číslem, které je právě aktuální a částku napsat se znaménkem minus (jinak je faktura stejná).
Chápu, že do DE je blbost to dávat.. je ale možné pro přehlednost tam napsat jen např. Ćíslo faktury a poznámku storno? (bez datumů a částky)..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezaplacená faktura
« Odpověď #3 kdy: Říjen 04, 2010 »

Vystavené faktury zapisuji do knihy pohledávek. Do daňové evidence se dostanou teprve ve chvíli, kdy byly uhrazeny _ do DE zapisuji pouze příjmy a výdaje, nikoliv pohledávky a závazky. Pokud vím, že se zboží vrátilo a nedojde k úhradě faktury, tak pohledávku vystornuji s poznámkou o důvodu storna. Nevidím žádný důvod pro vystavování nějaké stornovací faktury, dobropis také není podle mého názoru na místě.

Jestli si chcete do DE napsat nějakou poznámku (bez částky), tak to klidně udělejte. Je jen na vás, jak si evidenci povedete, nikde nejsou stanovena pevná pravidla pro vedení daňové evidence. Hlavní je, že se ve své evidenci vyznáte a jestli vám takové poznámečky pomohou (stejně nemají žádný vliv na základ daně), tak si je pište.
IP zaznamenána

mori

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Nezaplacená faktura
« Odpověď #4 kdy: Listopad 11, 2010 »

Dobrý den,

a v případě, že vedu pouze evidenci příjmů a výdajů a budu platit paušálně, pak mohu také FA vystornovat a nemusím z tohoto platit daň z příjmu? Nejsem si jistá, jestli se platí až ze skutečných příjmů anebo dle faktur... děkuju za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezaplacená faktura
« Odpověď #5 kdy: Listopad 11, 2010 »

Pokud nevedete podvojné účetnictví (vedete daňovou evidenci, nebo jen evidenci příjmů, ze kterých si uplatníte výdaje procentem), tak zdaňujete skutečné příjmy, tedy to, co jste opravdu dostala zaplacené.
IP zaznamenána
Stran: [1]