Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a služba poskytnutá Slovákom - neplátcom DPH.  (Přečteno 1629 krát)

Natali9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobry den, sme slovenska firma - neplatca DPH. Poskytujeme sluzby pre ceske subjekty - ide o prezentaciu na slovenskom web portali. Musia byt tieto ceske firmy platcami DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a služba poskytnutá Slovákom - neplátcom DPH.
« Odpověď #1 kdy: Říjen 04, 2010 »

Kdyby čeští podnikatelé přijímali službu od slovenského neplátce, tak by se nemuseli stát plátci DPH.

Ovšem vy jste plátci DPH (přesněji: máte být registrováni k DPH na Slovensku), jenom o tom ještě nevíte:-) Pokud český podnikatel (osoba povinná k dani) přijme službu s místem plnění v ČR podle § 9/1 zákona o DPH (u reklamní služby se místo plnění přechyluje za objednatelem, pokud je osobou povinnou k dani) od unijního plátce, pak se podle ustanovení § 94/8 ZDPH dnem poskytnutí služby stává plátcem DPH.

Z vašeho pohledu: poskytujete službu zdanitelnej osobe (českému podnikatelskému subjektu), místo plnění se posuzuje podle § 15/1 zákona 222/2004 Z.z.:
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

..... místo plnění se tedy přechýlilo do ČR. Pokud by byl objednatelem český nepodnikající občan, tak by místo plnění zůstalo na Slovensku a vám by nenastaly žádné patálie. Vzhledem k tomu, že poskytujete reklamní službu českým firmám, případně podnikajícím fyzickým osobám, vám na Slovensku vznikla registrační povinnost podle § 7a/2 ZDPH:
 
§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
IP zaznamenána
Stran: [1]