Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPP an  (Přečteno 6108 krát)

JanaU

 • Host
DPP an
« kdy: Březen 25, 2008 »

Chtěla jsem se zeptat podnikatel (ŽL na nákup a prodej) vzhledem k malým nákladům zaměstnává fiktivně svého otce-důchodce na základě DPP odvádí za něj srážkovou daň. Ve smlouvě má dohodu o výplatě k 20. dni měsíce do kdy musí odvést daň FÚ a jakou nejvyšší částku může otci vyplatit je to 5000,- Kč (4250,- výplata otci a 750,- srážková daň)? Ještě jsem si chtěla ověřit - vyplatí se mu to i v letošním roce při 15% dani protože celá mzda i sražená daň je pro něj daň.uz.výdaj je to tak? děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 14878
DPP an
« Odpověď #1 kdy: Březen 30, 2008 »

Srážková daň se odvádí do konce měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém byla sražena. Tedy výplata dohody 20. března, daň odvést do 30. dubna. Sazba daně je letos jednotná 15%. Při hrubém měsíčním příjmu z dohody do 5 tis. Kč se odvádí daň srážková, která je konečná. Při příjmu vyšším se odvádí daň zálohová, kterou si poplatník může vyúčtovat a případný přeplatek na dani mu může být vrácen.
Pokud otec podepíše prohlášení k dani, tak se z jakkoliv vysoké odměny bude odvádět zálohová daň, při takto nízkém příjmu bude daň nulová, protože od letoška si i starobní důchodci mohou odečítat slevu na dani.
IP zaznamenána

JanaU

 • Host
DPP an
« Odpověď #2 kdy: Březen 31, 2008 »

potřebovala bych to trošku vysvětlit. jsme zaregistrovaní na FÚ jako plátci srážkové daně pokud by otec jako důchodce podepsal prohlášení k dani musíme se zaregistrovat na FÚ jako plátci zálohové daně? Když podepíše prohlášení k dani tak už by nepracoval na dohodu o provedení práce ale jako normální zaměstnanec? Muselo by se mu srážet a i za něj platit zdravotní a sociální pojištění? Sleva na dani by se uplatňovala měsíčně tj. do 2070,- Kč by jsme na FÚ neposílali nic a jen podali v únoru vyúčtování daně? děkuji
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 14878
DPP an
« Odpověď #3 kdy: Březen 31, 2008 »

Na FÚ byste si doplnili registraci o daň z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků (zálohová daň). Pokud by náhodou vznikla povinnost odvodu, tak nebudete daň posílat na účet s předčíslím 7720, ale na předčíslí 713. Termín je dvacátého.
Otec může podepsat prohlášení k dani i při dohodě o provedení práce, ze které se neodvádí SP, ani ZP. Hlavně dodržte maximální počet 150 hodin v kalendářním roce, může se jednat i o opakované činnosti. Měli byste respektovat (hodinovou) minimální mzdu.
Sleva na dani se uplatňuje měsíčně. I kdybyste neodvedli žádnou daň, tak do 20. února následujícího roku podáváte vyúčtování zálohové daně.
IP zaznamenána

JanaU

 • Host
DPP an
« Odpověď #4 kdy: Duben 17, 2008 »

Ještě jsem se chtěla zeptat musí se rušit registrace ke srážkové dani nebo nějak oznamovat že už jí platit nebudeme?
(platili jsme pravidelně několik let 450,- a v březnu jsme to změnili na 750,-) Dne 16.4. jsme se zaregistrovali jako plátci daně ze závislé činnosti, myslela jsem, že v dubnu už srážkovou daň platit nebudeme. Jenže dnes nám přišlo z FÚ rozhodnutí o přeplatku daně z příjmů 2007 kde FÚ uvádí: převádíme z moci úřední na úhradu nedoplatku daně - daň z přijmů fyz.os.vybír.srážkou - vykázaného  ke dni 15.4.08 ve výši 450,-.  Nejsem si vědoma nedoplatku, je možné že FÚ předpokládal že v dubnu budeme platit srážkovou daň jako měsíce před tím a automaticky si ji srazil z přeplatku daně z příjmů za rok 2007?
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 14878
DPP an
« Odpověď #5 kdy: Duben 17, 2008 »

Můžete zrušit registraci ke srážkové dani, nebo si jí ponechat a posílat nulová vyúčtování.
Myslím, že jste ve vyúčtování srážkové daně z rok 2007 vykázala nedoplatek daně 450,- Kč a tak si ho vzali z přeplatku daně z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]