Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinná registrace k DPH  (Přečteno 3103 krát)

marda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
Povinná registrace k DPH
« kdy: Září 26, 2010 »

Dobrý den,
Neplátce DPH, vedu DE
Chtěl bych se ujistit, že jsem problematiku DPH při dovozu zboží z UE pochopil správně a poprosit o odpovědi na mé otázky.


1. Pokud jezdím do Polska (zemí EU) a nakupuji tam zboží od plátců DPH a následně ho prodávám v ČR, tak se stávám plátcem DPH až po překročení nákupu za 326000Kč bez daně za běžný kalendářní rok???

Dle mého názoru ano (zákon o DPH, § 94, odst. 6) a je jedno zda si pro zboží jezdím třeba vlastním autem, nebo zda je mi zboží zasíláno, třeba PPL ČR (nebo jinou dopravní firmou s českým DIČ) - takže, je třeba hlídat pouze tento limit, ale

2. Pokud mi zboží z Polska doveze dopravní firma registrovaná k dani v Polsku, kterou objednal a zaplatil můj dodavatel v Polsku a na faktuře, bude uvedena cena za dopravu, stávám se převzetím tohoto zboží plátcem DPH???

Dle mého názoru ano, byla mi poskytnuta služba osobou povinnou k dani v EU (na faktuře bude uvedena cena za dopravu a já ji převzetím zboží zaplatím), ale

3. Pokud mi zboží z Polska doveze dopravní firma registrovaná k dani v Polsku, kterou objednal a zaplatil můj dodavatel v Polsku a na faktuře nebude uvedena cena za dopravu (zaplatil ji dodavatel) stávám se převzetím tohoto zboží plátcem DPH???

Dle mého názoru ne, neboť mi nebyla poskytnuta služba za úplatu osobou povinnou k dani v EU, ale ta služba byla poskytnuta mému dodavateli a ten ji zaplatil. Na mé faktuře nebude žádná cena za dopravu a je, dle mého názoru jedno, zda zboží zaplatím dobírkou nebo převodem.

Snad jsem to pochopil správně.
IP zaznamenána

marda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
Povinná registrace k DPH
« Odpověď #1 kdy: Září 29, 2010 »

Dobrý den,
dnes jsem se dozvěděl, že pokud budu objednávat zboží  od plátců DPH, kteří jsou registrováni v EU a na faktuře bude uvedena cena dopravného od dopravní společnosti  registrované k dani v EU, kterou objednal můj dodavatel z EU, tak se prý nejedná rozhodně o službu, po které by se mělo registrovat k DPH.
Cena dopravného se započítává k ceně zboží a ne jako služba.
Je na to i jiný názor?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Povinná registrace k DPH
« Odpověď #2 kdy: Říjen 02, 2010 »

Překročením nákupu zboží od unijních plátců v hodnotě nad 326 tis.Kč (bez unijní daně) za kalendářní rok se stáváte plátcem DPH v tuzemsku. Způsob přepravy zboží nehraje roli. Zboží může být odesláno nebo přepraveno dodavatelem, odběratelem, nebo zmocněnou třetí osobou (přepravcem), stále jde o pořízení zboží z JČS.  

Pokud dopravu objednal polský dodavatel, pak je dopravné (alespoň podle mého názoru) vedlejším výdajem ve smyslu § 36/3/e) (4) ZDPH, vztahuje se k dodání zboží, nejde o samostatnou službu a vám proto nevzniká povinnost registrovat se k DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]