Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: podnikání i zaměstnání  (Přečteno 3025 krát)

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
podnikání i zaměstnání
« kdy: Září 17, 2010 »

Dobrý den,potřebovala bych poradit,pracuji necelý rok jako kosmetička na žl,výdělky ale moc nejsou,ale nechci tuto práci opustit,chtěla bych se k tomu nechat zaměstnat na půl úvazku..Jenže nevím,jak to teď bude s placením záloh na sociální a zdravotní,bude to za mě odvádět zaměstnavatel? A musím zaměstnání ohlásit předem,nebo až budu mít pracovní smlouvu??? A jestli si myslíte,jestli to má vůbec cenu,zdá se mi to totiž hrozně komplikované..A nikdo mi neporadí.Na internetu je pár článků,ale o tom,když je to obráceně-že je někdo zaměstnaný a chce si podnikat k tomu...prosím poraďte,už jsem zoufalá,díky moc,Katka
IP zaznamenána

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
podnikání i zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: Září 17, 2010 »

A ještě mě napadla jedna věc,když je člověk zaměstnaný a ktomu podniká,jak se mu vyplácí nemocenská,tedy jestli vůbec nějaká...?? A když je zaměstnán na půl úvazku???
IP zaznamenána

LenkaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
podnikání i zaměstnání
« Odpověď #2 kdy: Září 20, 2010 »

Dobrý den, co se týče placení záloh na sociální pojištění, záleží na tom, jestli budete mít u zaměstnavatele klasickou pracovní smlouvu, dohodu o prac. činnosti - to zakládá účast na nemocenském pojištění a poté nemusíte platit zálohy na sociální pojištění. Pokud byste měla sepsanou jen dohodu o provedení práce, tak ne. Na OSSZ byste měla změnu podnikání z hlavního na vedlejší ohlásit, až nastoupíte do zaměstnání a budete mít smlouvu. OSSZ by si měla doklad o zaměstnání opatřit ve své evidenci. U zdravotního pojištění je to asi trochu jinak, tam budete platit určitě nějaké zálohy, i když jste zaměstnaná, zeptejte se tam. V případě pracovní neschopnosti se nemocenská bude vyplácet z titulu zaměstnání, podnikání na to nemá vliv.
IP zaznamenána

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
podnikání i zaměstnání
« Odpověď #3 kdy: Říjen 11, 2010 »

Moc Vám děkuji za odpovědi,moc jste mi pomohli..Ještě se chci zeptat na poslední věc...Pokud budu zaměstnaná na půl úvazku a podnikat k tomu,vyplňuji si daňové přiznání sama? A i za to zaměstnání??? Nebo se každé dělá zvlášť s tím,že to z podnikání si vyplním sama a to ze zaměstnání zaměstnavatel,moc díky předem za odpověď...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
podnikání i zaměstnání
« Odpověď #4 kdy: Říjen 11, 2010 »

Budete podávat daňové přiznání, ve kterém zdaníte jak příjmy z podnikání, tak ze zaměstnání. Po skončení roku požádejte zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách (zaměstnavatel neprovede roční zúčtování daně).

Ke zdravotnímu pojištění: pokud budete zaměstnavatel odvádět ZP, tak neplatíte zálohy. Zdravotní pojištění budete platit vždy jen jednou za rok po odevzdání daňového přiznání.
IP zaznamenána

oška

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
podnikání i zaměstnání
« Odpověď #5 kdy: Leden 25, 2011 »

Dobrý den, jsem zaměstnanec a současně OSVČ. Jestliže jsem v pracovní neschopnosti, mohu příležitostně  vykonávat činnost OSVČ, která je odlišná od zaměstnání? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
podnikání i zaměstnání
« Odpověď #6 kdy: Leden 25, 2011 »

Ano, můžete, pokud tím neporušujete léčebný režim.
IP zaznamenána
Stran: [1]