Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ZP - vyměřovací základ pro OSVČ vedlejší  (Přečteno 1782 krát)

Jan Kroupa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

kopíruji dotaz z jiného fóra, kde ho nikdo nezodpověděl (docela by mě to zajímalo):

Citace
Dobré dopoledne všem,

už jsem se to tu pokoušela jednou řešit, ale nějak to zapadlo... Studuji teď zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění a dost dobře nechápu ustanovení o vyměřovacím základu pro osoby samostatně výdělečně činné, které podnikají na \"vedlejší činnost\"...

§ 3a odst. 3 (tento paragraf se věnuje vyměřovacímu základu osob samostatně výdělečně činných, odstavec pak minimálnímu vyměřovacímu základu):

(3) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu
a) uvedenou v § 3 odst. 8 písm. a) až c),
b) která současně vedle samostatné výdělečné činnosti je zaměstnancem a odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance,
c) za kterou je plátcem pojistného stát (§ 3c),
pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období. VYMĚŘOVACÍM ZÁKLADEM U TĚCHTO OSOB JE JEJICH SKUTEČNÝ PŘÍJEM PO ODPOČTU VÝDAJŮ VYNALOŽENÝCH NA DOSAŽENÍ, ZAJIŠTĚNÍ A UDRŽENÍ PŘÍJMU.

Jestli to chápu správně, tak zde není žádných 50 % z rozdílu mezi příjmy a výdaji (jako u ostatních OSVČ), ale rovnou příjmy-výdaje???
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
ZP - vyměřovací základ pro OSVČ vedlejší
« Odpověď #1 kdy: Září 01, 2010 »

Vyměřovacím základem u těchto osob je 50% rozdílu příjmů a výdajů, vyplývá to i přehledů o příjmech a výdajích (např. v přehledu VZP za rok 2009 je to řádek 14a).

Zákon 592/1992 Sb., § 3a:
(1) Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je ...............a od roku 2006 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

(2) Osoba samostatně výdělečně činná je povinna odvést pojistné Z VYMĚŘOVACÍHO ZÁKLADU PODLE ODSTAVCE 1, nejvýše však z maximálního vyměřovacího základu. Je-li vyměřovací základ podle odstavce 1 nižší než minimální vyměřovací základ, je osoba samostatně výdělečně činná povinna odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, není-li dále stanoveno jinak.

(3) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu
a) uvedenou v § 3 odst. 8 písm. a) až c),
b) která současně vedle samostatné výdělečné činnosti je zaměstnancem a odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance,
c) za kterou je plátcem pojistného stát (§ 3c),
pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období. Vyměřovacím základem u těchto osob je jejich skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu.

 Pokud by byl jejich vyměřovacím základem skutečný příjem po odpočtu výdajů (nikoliv 50%), tak by se asi často dostávali nad minimální vyměřovací základ.

Příjem po odpočtu výdajů není asi příliš šťastná formulace, ale logických kotrmelců je v zákoně o pojistném povícero. Tak například musíte napřed zaplatit pojistné (podle § 8/5 do 8 dnů od podání daňového přiznání) a pak teprve vypočítat vyměřovací základ a výši pojistného v přehledu, který předkládáte do 30.4., resp. do 31.7.
IP zaznamenána

Jan Kroupa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
ZP - vyměřovací základ pro OSVČ vedlejší
« Odpověď #2 kdy: Září 02, 2010 »

Dobrý den,

děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]