Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup od \"běžných\" lidí :) - částečně i z Nizozemí a Belgie  (Přečteno 2291 krát)

id

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

dobrý den,

mám eshop, zatím začínající, je ovšem zájem o jeden artikl, který nejlépe seženu použitý od koncových uživatelů - například jako kdyby mi soused prodal za padesát korun svou knížku z knihovny :)

Problém je že samozřejmě od nich nemám žádný doklad, občas u zboží za vyšší částku mám od nich původní fakturu, pár let starou, pokud si ji schovali; která ovšem slouží pouze mým zákazníkům jako jistota že je zboží pravé a samozřejmě ne pro účetnictví.

Proto uplatňuji výdaje paušálem, nějak nevím jak jinak řešit výdaje - jde to vůbec?

A za další, pokud bych takhle nakoupila v EU za víc než těch cca 36? 000 ročně, protožze musím se stát plátcem DPH?? I když nenakupuju od obchodníka, ale nakupuju použité věci od jednotlivých lidí, ne firem, takže daň už byla odvedená?

Děkuji moc, ptala jsem se tady místní účetní která nevěděla vůbec nic.. takže zatím platím daň paušálem, ale hledám jestli by nešly uplatňovat reálné výdaje a navíc mě děsí možné dph.

díky moc, vaše poradna je úžasná, pokud máte někde číslo účtu na dobrovolné příspěvky, moc ráda za radu zaplatím!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878

Můžete uplatňovat i prokázané výdaje. Stačí uzavřít s prodávajícím kratičkou kupní smlouvu, kterou si dáte do účetnictví. Pokud vyplácíte hotovost, tak smlouvu připojte k výdajovému pokladnímu dokladu, na kterém vám prodávající podepíše převzetí peněz, pokud platíte bezhotovostně, tak si smlouvu přiložíte k výpisu z BÚ.

Smlouva se sice dá uzavřít i ústně, ale pokud budete nakupovat použité zboží, nebo zboží bez dokladu původu, tak stejně musíte identifikovat prodávajícího i předmět smlouvy a zapsat údaje do zvláštní evidence, takže sepsání smlouvy už vás moc nezdrží.  Pokud obchodujete použitým zbožím, tak se na vás vztahuje ustanovení § 31, odstavců 4 až 7 živnostenského zákona a zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
Stručnou a přehlednou informaci o povinnostech podnikatele, který nakupuje  a prodává použité zboží, najdete zde: http://magistrat.praha-mesto.cz/60667_Povinnosti-podnikatele-pri-nakupu-pouziteho-zbozi

DPH
Pokud budete nakupovat zboží od soukromých osob z EU, tak nemusíte sledovat limit 326.000,- Kč za kalendářní rok. Povinnost registrace k DPH vzniká podle § 93/6 zákona o DPH osobě povinné k dani, která POŘIZUJE ZBOŽÍ z jiného členského státu v tuzemsku a hodnota zboží přesáhla v kalendářním roce zákonem stanovenou částku.
§ 16 zákona o DPH definuje pojem pořízení zboží z JČS takto (kopíruji jen důležitou část ustanovení):  (1) Pořízením zboží z jiného členského státu se pro účely tohoto zákona rozumí nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím OD OSOBY REGISTROVANÉ K DANI V JINÉM ČLENSKÉM STÁTĚ .....
Jestliže tedy nenakupujete od unijních plátců DPH (osob registrovaných k dani v JČS), tak neuskutečňujete pořízení zboží z jiného členského státu.
IP zaznamenána
Stran: [1]