Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Neplátce DPH - prodej zboží do EU  (Přečteno 9454 krát)

Alenka

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 2
Neplátce DPH - prodej zboží do EU
« kdy: Srpen 31, 2010 »

Dobrý den,
jsem neplátce DPH a hodlám jím zůstat, chci rozšířit prodej zboží (prodávám hlavně formou e-shopu), který již provozuji v ČR, do zemí EU (UK, Nizozemí, Itálie, Německo, Slovensko...). Žádné výdaje v zahraničí nemám a mít nebudu.
Měla bych k tomu několik otázek:

1) Musí mít nějaké zvláštní náležitosti faktura do zahraničí? Být v angličtině? Musí mít nějaké jiné položky, než má faktura neplátce v rámci ČR? Prodávala bych z drtivé většiny soukromým osobám - koncovým zákazníkům. Jak by to vypadalo v případě prodeje podnikatelským subjektům? Mění se tam něco?

2) Jak je to s prodejem zboží za hotovost (a souvisejícími doklady) přímo fyzicky v zahraničí? Jezdím na mezinárodní výstavy, kde bych zboží prodávala, jako doklad k takto prodanému zboží zaplacenému na místě hotově mohu dát zákazníkovi klasický \"český\" paragon?

3) Pochopila jsem, že v daňovém přiznání pak uvedu příjmy rozdělené zvlášť podle jednotlivých států... u faktur k poslaným balíčkům je to jasné, tam vím, do které země jsem to poslala... ale jak u těch hotovostních příjmů na výstavách v zahraničí? Třeba jedu na akci do Itálie, tam prodávám (a budu mít třeba pakl paragonů, nebo nějaký soupis tržby), ale nekupují to jen Italové, jsou tam lidi z různých států (Nizozemci, Němci...), samozřejmě nemohu lustrovat, odkud přesně (navíc všichni mluví prostě anglicky)... jak to pak udělat s takovýmito příjmy, u kterých vlastně nevím, z které země je zákazník? Nebo to prostě shrnu pod Itálii (zemi kde se konala ta akce)?

Děkuji moc a chtěla bych poděkovat za celé tyto stránky a poradnu, provedly mne hladce počátky podnikání a už několik let z nich čerpám užitečné a aktuální informace. Smekám před tou skvělou prací.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Neplátce DPH - prodej zboží do EU
« Odpověď #1 kdy: Září 05, 2010 »

1) Faktura neplátce do zahraničí nemusí mít žádné zvláštní náležitosti. Nemusí být nutně v angličtině, zahraniční dodavatelé vám také neposílají faktury v češtině. Pokud budete prodávat podnikatelským subjektům, tak bude vhodné uvést, že nejste plátcem DPH (raději anglicky, např. VAT unregistered).

2) Podle mého názoru se při vystavování dokladů budete muset řídit předpisy země, do které zboží přepravíte a budete je tam prodávat. Je vysoce pravděpodobné, že vám při té příležitosti vznikne povinnost registrace k DPH v dané zemi bez ohledu na výši dosaženého obratu (na Slovensku a v Německu určitě, další země nevím, ale předpokládám, že jejich zákonná úprava bude podobná).

3) V daňovém přiznání nemusíte uvádět příjmy rozdělené zvlášť podle jednotlivých států.
IP zaznamenána

Marcel

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 15
Neplátce DPH - prodej zboží do EU
« Odpověď #2 kdy: Říjen 21, 2010 »

(neplatce DPH)
Faktura(paragon) musi byt v CZK nebo muze byt v jine mene (EUR) ???
nebo v oboch menach? Akym kurzem prepocitava menyt?
dakujem
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
Neplátce DPH - prodej zboží do EU
« Odpověď #3 kdy: Říjen 23, 2010 »

Faktura může být v jakékoliv měně, na které se dodavatel s odběratelem dohodli, třeba v zimbwawských dolarech. Paragon je doklad o platbě v hotovosti, musí tedy být vystaven v takové měně, jakou jste přijal. Měny se přepočítávají kurzem ČNB, platným pro osobu, která provádí přepočet (s výjimkou dovozu ze třetích zemí, tam přepočítáváte celním kurzem).
IP zaznamenána
Stran: [1]