Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: povinnost vystavit daňový doklad  (Přečteno 5290 krát)

Marcel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
povinnost vystavit daňový doklad
« kdy: Prosinec 12, 2010 »

Ma prodavajici povinnost vystavit (daňový) doklad - fakturu kupujucemu?
nebo pouze na vyžádáni kupujuceho?

Je to stejne u platce ci neplatce DPH?

Dakujem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14919
povinnost vystavit daňový doklad
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 12, 2010 »

Neplátce vystavuje doklad na vyžádání (§ 31/14 živnost. zákona), plátce vystavuje daňový doklad vždy (§ 26 ZDPH). Nemusí to být vždy faktura.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
povinnost vystavit daňový doklad
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 29, 2010 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak postupovat při vystavování daňových dokladu? jsem plátce.Na základě žádanky provedu vyšetření a sestavím zprávu(výsledek vyšetření). Za měsíc provedu několik vyšetření u jednoho dr, ale v různých dnech. Dr. mě požádali aby jsem posílala 1x měsíčně fakturu za všechny  vyšetření z důvodů jednoduchosti a menších nákladů. Dle zákona o DPH se musí vystavit daňový doklad od uskutečnitelného plnění do 15 dnů. Z úsporného hlediska se chci zeptat zda lze 1x v měsíci fakturovat jednomu dr. i když jednotlivé výsledky vyšetření byly uskutečněny ve více dnech a né v datumu, které je na faktuře (např. k 30.xx)?děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14919
povinnost vystavit daňový doklad
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 29, 2010 »

Můžete vystavit souhrnný daňový doklad. Kopíruji ustanovení § 26/2 ZDPH:

(2) Plátce, který uskutečňuje několik samostatných zdanitelných plnění nebo plnění osvobozených od daně s nárokem na odpočet daně pro jednu osobu, může vystavit za těchto několik samostatných zdanitelných plnění souhrnný daňový doklad. Pokud se plátce rozhodne vystavit souhrnný daňový doklad, je povinen jej vystavit nejpozději do 15 dnů od konce kalendářního měsíce, ve kterém se uskutečnilo první zdanitelné plnění nebo byla přijata první úplata za plnění uvedená na tomto souhrnném dokladu. Údaje společné pro všechna samostatná zdanitelná plnění nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně mohou být na souhrnném daňovém dokladu uvedeny pouze jednou, údaje o datu uskutečnění plnění nebo přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve, jednotkové ceně bez daně a slevě, pokud není obsažena v jednotkové ceně, základu daně, sazbě daně, popřípadě osvobození od daně, a výši daně musí být uvedeny zvlášť pro každé samostatné plnění. Obdobně lze postupovat při vystavení daňového dokladu za zdanitelné plnění, na které byla před jeho uskutečněním ve stejném kalendářním měsíci přijata úplata.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
povinnost vystavit daňový doklad
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 30, 2010 »

děkuji moc za odpověď. Mám, ale ještě jeden dotaz? Jakou podobu musí mít faktura. Musí tam být místo faktura-daňový doklad napsáno faktura-souhrnný daňový doklad? Nevím zda mě to půjde nastavit v programů, myslím že je to přednastaveno a nemohu s tím nic provést.děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14919
povinnost vystavit daňový doklad
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 30, 2010 »

Je jedno, jak doklad nazvete. Hlavní je, že obsahuje všechny zákonem požadované náležitosti.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
povinnost vystavit daňový doklad
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 31, 2010 »

děkuji. moc jste mi pomohla.
IP zaznamenána
Stran: [1]