Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Smlouva o dílo u osoby zaměstnané na HPP  (Přečteno 2180 krát)

jandoviv

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Smlouva o dílo u osoby zaměstnané na HPP
« kdy: Říjen 08, 2010 »

Dobrý den,
jsem zaměstnána na HPP. K tomuto HPP jsem si našla další práci. Jedná se o administrativní práci a zaměstnavatel mi nabízí uzavřít se mnou Smlouvu o dílo. Pokud vím, v případě, že by byl výdělek do 20.000,- Kč za rok, jednalo by se o příležitostnou činnost a částku, která se nedaní. Pokud by výdělek tuto částku přesáhl, musela bych si příjem danit sama a zaměstnavatele u kterého jsem zaměstnána na HPP požádat o vystavení potvrzení o příjmech jako podklad pro podání daňového přiznání. Je to tak ?
Prosím také o informaci, zda je pravda, že v okamžiku uzavření Smlouvy o dílo mezi fyz.osobou, která nemá ŽL a jinou firmou, je povinnost podat oznámení o zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti na pssz a zdravotní pojišťovnu ?
Za odpověď děkuji
I.J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo u osoby zaměstnané na HPP
« Odpověď #1 kdy: Říjen 12, 2010 »

Pokud budete administrativní práce vykonávat soustavně, pak se bez ohledu na druh uzavřené smlouvy a bez ohledu na výši příjmů jedná o podnikání. V tom případě je třeba vyřídit si živnostenské oprávnění a při faktickém zahájení činnosti oznámit na OSSZ a ZP zahájení samostatné výdělečné činnosti. Pokud příjem (před odečtením výdajů) přesáhne částku 6.000,- Kč ročně, tak máte povinnost podat daňové přiznání. Zaměstnavatel by vám neprovedl roční zúčtování daně, jen by vám vydal potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách.

Pokud by se jednalo o nahodilou (příležitostnou, jednorázovou) činnost, tak nemusíte mít živnostenské oprávnění, ani hlásit na OSSZ a ZP samostatnou výdělečnou činnost. Při výdělku do 20 tis. Kč za rok je tento příjem osvobozen od daně. Pokud by příjem přesáhl hranici 20 tis. Kč, tak byste podala daňové přiznání, ve kterém byste zdanila i příjmy ze zaměstnání.
IP zaznamenána
Stran: [1]