Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Autorský honorář  (Přečteno 1113 krát)

drebbin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Autorský honorář
« kdy: Srpen 16, 2010 »

Dobrý den, mám hlavní pracovní poměr jako státní zaměstnanec. K tomu ale nyní budu mít vedlejší příjem a to autorské honoráře převyšující 7000 Kč měsíčně. Honoráře mají být fakturovány na mé jméno a proto potřebuji získat DIČ. Nechci nijak podnikat ani zakládat živnost. Jak mám postupovat a o co mám na úředech žádat, případně jaké formuláře chtít, abych získal DIČ a nestal se podnikatelem?
Děkuji za odpoveď, Šrámek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Autorský honorář
« Odpověď #1 kdy: Srpen 18, 2010 »

Na činnosti, které vykonáváte podle autorského zákona, nemůžete dostat živnostenské oprávnění, neboť živnostenský zákon v § 3, odst. 1, písm. b) tyto činnosti vylučuje ze živností.

DIČ vám přiděluje finanční úřad. Fyzickým osobám se přiděluje DIČ ve tvaru: CZ + rodné číslo.
U neplátce DPH slouží pouze pro komunikaci se správcem daně, na faktuře nemá žádný význam.

Pokud budete vykonávat duševní, nebo tvůrčí činnost podle autorského zákona, tak nemusíte o nic žádat, ani vyplňovat formuláře. Jediné, co mě napadá, je podat přihlášku k registraci k dani z příjmů u místně příslušného (podle bydliště) finančního úřadu. Termín je do 30 dnů poté, co jste začal provozovat samostatnou výdělečnou činnost.  Formulář najdete třeba tady, hned první tiskopis: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-AB4836FE/cds/xsl/66.html?year=0
ale můžete si jej vyzvednout a vyplnit na FÚ.
IP zaznamenána
Stran: [1]