Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Mateřská dovolená  (Přečteno 15525 krát)

Helena

  • Host
Mateřská dovolená
« kdy: Duben 16, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych začít podnikat na živnostenský list jako realitní makléřka a nyní jsem na mateřské dovolené. Je nutné oznámit to Sociálnímu úřadu a zůstane mi příspěvek stejný? Musím platit sociální a zdravotní pojištění i když ho za mě na mateřské dovolené platí stát? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #1 kdy: Duben 17, 2008 »

Pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, nebo rodičovský příspěvek?
IP zaznamenána

Helena

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #2 kdy: Duben 17, 2008 »

Pobírám rodičovský příspěvek, ostatní peníze mi už odebrali.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #3 kdy: Duben 17, 2008 »

Rodičovský příspěvek vám zůstane i v případě podnikání. Podmínkou pro výplatu RP je, že řádně a celodenně pečujete o dítě, případně péči zajistíte jinou dospělou osobou (manžel, babička, paní na hlídání). Dítě mladší 3 let může chodit do školky maximálně na 5 dnů v měsíci. Dítě starší 3 let můžete dávat do školky denně, ale maximálně na 4 hodiny. Pokud splníte tyto podmínky, pak můžete mít neomezený příjem z podnikání a rodičovský příspěvek se nijak nekrátí.
Zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů. V prvním roce podnikání nebudete povinna platit zálohy a pojistné odvedete až podle přehledu o příjmech a výdajích. V dalším roce podnikání budete platit zálohy, které vyjdou z přehledu. Budete patřit do kategorie pojištěnců, za které je plátcem pojistného i stát a nebudete proto muset odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu, ale jen z toho, co opravdu vyděláte.
Výše pojistného na sociální pojištění bude záviset na rozdílu příjmů a výdajů. Pokud za rok 2008 vykážete rozdíl mezi příjmy a výdaji 51.744,- Kč a vyšší, pak budete doplácet pojistné za rok 2008 a také budete v roce 2009 platit zálohy jako OSVČ vedlejší. Při zisku z podnikání 51.743,- Kč a méně nebudete povinně účastna důchodového pojištění, povinnost platit pojistné za rok 2008, ani záloh v roce 2009 vám nevznikne. Při oznamování zahájení samostatné výdělečné činnosti na OSSZ předložte kopii rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku, abyste nemusela v roce 208 platit zálohy.
IP zaznamenána

Pavlína

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #4 kdy: Srpen 21, 2008 »

Dobrý den, prosím, když pobírám rodičovský příspěvek a chtěla bych si přivydělat zprostředováním obchodu, za což bych měla odměnu cca 12tis. za rok, jsem povinna to hlásit na OSSZ nebo jiných institucích a musím mít obnoveno podnikání, když jsem je před počátkem narození dítěte přerušila?Nebo by mi snad stačila nějaká dohoda s člověkem, kterému tento obchod zprostředkuji?Jsem z toho teď vedle...
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #5 kdy: Srpen 23, 2008 »

Pokud nebudete zprostředkovávat obchody opakovaně, ale bude se jednat například o jedno zprostředkování do roka, tak nemusíte obnovovat živnost, stačí dohoda. Takovýto příležitostný příjem by byl osvobozen od daně z příjmů (do 20 tis. Kč za rok).
IP zaznamenána

Lucie Trnková

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #6 kdy: Srpen 24, 2008 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Od ledna 2008 pobírám rodičovský příspěvek, na mateřskou dovolenou jsem něměla právo. Jsem OSVČ a zajímalo by mě, zda si musím platit zálohy na sociální a zdravotní a popřípadě zda v plné výši nebo je možné nějaké snížení.

Děkuji
Lucie Trnková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #7 kdy: Srpen 24, 2008 »

Okopírujte si rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku a kopie předejte (nebo zašlete) své zdravotní pojišťovně a OSSZ. Zálohy si vypočítejte podle přehledů o příjmech a výdajích za rok 2007, ale jen podle skutečných příjmů a výdajů - nejste povinna respektovat minimální vyměřovací základ. Pokud vám ze skutečných příjmů a výdajů za rok 2007 vyšly zálohy vyšší, než minimální, pak je platíte v plné výši.
IP zaznamenána

LucieL

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #8 kdy: Září 22, 2008 »

Dobrý den,
zajímalo by mě kdo platí mateřskou dovolenou, stát či zaměstnavatel. Vím že rodičovskou stát. Zaměstnavatel vyplácí mateřskou dovolenou prostřednictvím státu a pak to žádá po OSSZ? Nebo jak to funguje?
Dekuji moc
IP zaznamenána

Esti

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #9 kdy: Září 23, 2008 »

Hezký den,
budu na mateřské dovolené do poloviny března 2009, platí mi zaměstnavatel. Chci si přivydělat během tohoto půlroku jako kouč a lektor (jednooborovou psychologii dokončím příští rok, mám certifikát kouče, praxi 10 let) nárazově, s individuálními dospělými klienty, předpokládám měsíční příjem 1-10 tis. Kč. Budu potřebovat pronajímat si místnost. Musím si nechat udělat ŽL, nebo mohu situaci vyřešit jinak?

Díky za váš názor,

Efi
IP zaznamenána

BOHUMILA

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #10 kdy: Září 24, 2008 »

dobrý den prosím poraďte,pobírám mateřskou a ktomu chodím na 4hodinky do práce není tam nějaký limit jak hodinoví tak peněžitý??
Z mého okolí mi říká jeden to a druhý ono.. paní na sociálním uřadě nic nenamítala jen se ptala na hlídání tak sem odpověděla že manžel asi kvuli školce tam je to také nějak limitováno???
díky moc za odpověď  B.Domkářová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #11 kdy: Září 24, 2008 »

Citace: LucieL
Dobrý den,
zajímalo by mě kdo platí mateřskou dovolenou, stát či zaměstnavatel. Vím že rodičovskou stát. Zaměstnavatel vyplácí mateřskou dovolenou prostřednictvím státu a pak to žádá po OSSZ? Nebo jak to funguje?
Dekuji moc
Peněžitá pomoc v mateřství je nemocenská dávka. Postup při výplatě je stejný, jako u nemocenské. Přímo vám ji vyplatí zaměstnavatel, který je tzv. velkou organizací (má více než 25 zaměstnanců) a o vyplacené dávky pak snižuje své odvody na sociální pojištění. Pokud jste zaměstnaná v malé organizaci, pak vám vyplácí peněžitou pomoc v mateřství přímo OSSZ, u které je registrován zaměstnavatel. Systém nemocenského pojištění je napojen na státní rozpočet.
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, kterou žádáte na úřadu práce (v Praze na úřadech MČ). Systém státní sociální podpory je také napojen na státní rozpočet.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #12 kdy: Září 27, 2008 »

Citace: BOHUMILA
dobrý den prosím poraďte,pobírám mateřskou a ktomu chodím na 4hodinky do práce není tam nějaký limit jak hodinoví tak peněžitý??
Z mého okolí mi říká jeden to a druhý ono.. paní na sociálním uřadě nic nenamítala jen se ptala na hlídání tak sem odpověděla že manžel asi kvuli školce tam je to také nějak limitováno???
díky moc za odpověď  B.Domkářová
Při pobírání rodičovského příspěvku nejste omezena počtem odpracovaných hodin, ani výší výdělku. Podmínkou pro výplatu rodičovského příspěvku je pouze skutečnost, že řádně a celodenně pečujete o dítě, případně péči zajistíte jinou dospělou osobou (manžel, babička, paní na hlídání). Dítě mladší 3 let může chodit do školky maximálně na 5 dnů v měsíci. Dítě starší 3 let můžete dávat do školky denně, ale maximálně na 4 hodiny. V případě zdravotního postižení dítěte, nebo rodiče jsou podmínky nároku na příspěvek volnější.
IP zaznamenána

Esti

  • Host
Mateřská dovolená
« Odpověď #13 kdy: Září 30, 2008 »

Hezký den, můžete mi prosím odpovědět na můj výše uvedený dotaz, zda musím založit ŽL, nebo mohu při pobírání mateřské dovolené situaci řešit nějak jinak? Díky, E
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Mateřská dovolená
« Odpověď #14 kdy: Září 30, 2008 »

Lituji, ale nenapadá mě nic jiného, než ŽL, případně podnikání podle zvláštních předpisů (bez živnostenského listu) na základě zákona o nelékařských zdravotnických povoláních (96/2004 Sb.).
IP zaznamenána
Stran: [1] 2