Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vložení automobilu do OM u OSVČ, plátce DPH  (Přečteno 1348 krát)

Franta1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Prosím o radu, zda je vhodné vložit osobní automobil v osobním vlastnictví do obchodního majetku. Jsem OSVČ, výdaje uplatňuji paušálem. Od 08/2010 jsem ze zákona plátce DPH.  Pro možnost odpočtu DPH z pohonných hmot a výdajů spojených s provozem vozidla (pneumatiky, opravy) se mi jeví jako výhodné vložení automobilu do OM (mám ještě jeden automobil pro soukromé účely). Jak je to s DPH při vložení do OM a př jeho případném prodeji (současná cena automobilu je cca 300 000,-Kč)? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vložení automobilu do OM u OSVČ, plátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Srpen 18, 2010 »

Pro možnost uplatnění odpočtů DPH z PHM a výdajů spojených s provozem vozidla podle mého názoru nemusíte auto vkládat do OM. Nevím o žádném ustanovení zákona o DPH, které by vám ukládalo povinnost vložit auto do OM. Měl byste ale prokázat, že přijatá zdanitelná plnění (PHM, jiné výdaje na provoz auta) používáte k uskutečnění své ekonomické činnosti. Nejlépe knihou jízd. Také nezapomeňte, že pokud budete auto používat k podnikání i k soukromým účelům, tak budete muset nárok na odpočet daně (například z oprav) přiměřeně krátit.
IP zaznamenána
Stran: [1]