Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: poskytuji služby do zahraničí a nejsem registrován k DPH  (Přečteno 2086 krát)

ichtys

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

s hrůzou jsem si dnes uvědomil, že bych měl být registrován k placení DPH. Začal jsem podnikat jako překladatel od ledna 2010 a nikdo mě o této skutečnosti jaksi neuvědomil - paní na ŽÚ asi nebyla informovaná nebo jsem se nějak špatně zeptal a na internetu jsem se řídil staršími informacemi.

Vystavil jsem od té doby 4 faktury pro polskou firmu, na kterých jsem uváděl, že nejsem plátce DPH (\"not subject to VAT\") a podle toho, co jsem teď našel, usuzuji, že za mě DPH platili v Polsku.

První fakturu do Polska jsem vystavil už v lednu, ale můj finanční úřad mě dosud nijak nekontaktoval. Chtěl bych se prosím zeptat, jak mám nyní postupovat.

Mám ihned zajít na FÚ a donést jim všechny svoje faktury a oni mě pak ze všech příjmu vyměří pokutu 10%? - asi 70% příjmů jsem měl z toho Polska, kde za mě odle všeho DPH platili. A jak to udělat, kdybych chtěl registraci k DPH zrušit - musel bych čekat celý rok?

Pokud mi někdo můžete poradit, budu moc vděčný...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
poskytuji služby do zahraničí a nejsem registrován k DPH
« Odpověď #1 kdy: Srpen 15, 2010 »

Povinná registrace k DPH v případě poskytnutí služby podle § 9/1 ZDPH je novinkou, platí teprve od 1.1.2010.

Zajděte si na FÚ s vydanými fakturami, měli by vám poradit, co dál. Podle mého názoru vás zaregistrují se zpětnou platností ke dni, kdy jste poprvé poskytl službu firmě do EU. Náhradu za nesplnění registrační povinnosti (10%) vám nebudou předepisovat, jen opravíte daňové doklady, které jste vystavoval v období, kdy už jste měl být plátcem. Fakturace polské firmě bude bez DPH, jenom jim na daňovém dokladu uvedete své  DIČ a poznámku, že jsou povinni přiznat DPH. Faktury do ČR budou s DPH.
Měl byste podat přiznání k DPH za 1. a 2. čtvrtletí a také souhrnná hlášení.
Na zrušení registrace budete muset čekat celý rok.
IP zaznamenána

ichtys

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
poskytuji služby do zahraničí a nejsem registrován k DPH
« Odpověď #2 kdy: Srpen 15, 2010 »

Moc děkuji za radu. Jenom snažně doufám, že ta polská firma platila za moje faktury DPH, aby teď nebyli moc překvapení, že to mají doplácet. DIČ jsem na fakturu neuváděl, ale snad je to napadlo, když tam mají účetní.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
poskytuji služby do zahraničí a nejsem registrován k DPH
« Odpověď #3 kdy: Srpen 15, 2010 »

Netuším, jak se zachovali, neznám jejich zákon o DPH. Ale předpokládám, že pokud daň nepřiznali, tak mohou podat dodatečná daňová přiznání, ve kterých přiznají daň a zároveň si na základě vašeho daňového dokladu (předtím neměli k dispozici daňový doklad, pouze fakturu od neplátce) uplatní nárok na odpočet, takže nebudou nic doplácet.
IP zaznamenána

ichtys

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
poskytuji služby do zahraničí a nejsem registrován k DPH
« Odpověď #4 kdy: Srpen 15, 2010 »

Děkuji Vám za rady. Moc jste mi pomohla!
IP zaznamenána
Stran: [1]