Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň darovací  (Přečteno 5657 krát)

silvie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň darovací
« kdy: Srpen 07, 2010 »

Dobrý den, můj otec mi chce darovat pozemek, který je momentálně jako orná půda (dobudoucna by jsme zde rádi postavili domek). Potřebuji poradit zda při darování musíme udělat odhad ceny pozemku a jestli ve vztahu otec a dcera musíme platit daň darovací. Popřípadě kdo z nás?
Pokud víte nějakou lepší variantu např. prodej, poraďte mi prosím.

Děkuji

Silvie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň darovací
« Odpověď #1 kdy: Srpen 13, 2010 »

Darování mezi příbuznými v řadě přímé (otec_dcera) je osvobozeno od daně darovací. Nebudete platit ani daň z převodu nemovitosti. Odhad ceny pozemku tedy nepotřebujete.
Cenu pozemku ke dni nabytí (darování) byste potřebovala znát v případě, že byste v následujících 5 letech pozemek prodala. Příjem z prodeje by podléhal dani z příjmů a jako výdaj byste si mohla uplatnit nabývací cenu pozemku, ale ta se dá zjistit i zpětně.
IP zaznamenána

petra32

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Daň darovací
« Odpověď #2 kdy: Říjen 21, 2010 »

Dobrý den, mám dotaz daň z převodu nemovitosti se neplatí kdy?
jedná se nám také o ornou půdu, darovala by jí matka dceři, bude se platit daň z převodu nemovitosti při vkladu do katastru?
děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň darovací
« Odpověď #3 kdy: Říjen 21, 2010 »

Daň z převodu se platí při úplatném převodu nemovitosti. Darování je bezúplatné, proto nebudete platit daň, jenom poplatky za zápis v katastru.
IP zaznamenána

BM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Daň darovací
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2011 »

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jaká povinnost vzniká pro obdarovaného po obdržení finančního daru na odstraňování následků povodní.
Děkuji, B.M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň darovací
« Odpověď #5 kdy: Leden 10, 2011 »

Podle mého názoru nevzniká obdarovanému žádná povinnost. Bezúplatné nabytí majetku na humanitární nebo charitativní účely je osvobozeno od daně darovací podle § 20 odst. 14 zákona č. 357/1992 Sb. Daňové přiznání se podle ustanovení § 21/5 uvedeného zákona nepodává.
IP zaznamenána
Stran: [1]