Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zálohy na zdravotní pojištění jako student  (Přečteno 4275 krát)

Petr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17

Ahoj, chci se zeptat kolik budu jako student platit na zálohách na zdravotní pojištění. Vyšly mi 44 korun, ale čtu něco o minimu  1.456 Kč. Jak to je prosím? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #1 kdy: Duben 15, 2008 »

Ahoj, na studenta se minimální záloha 1.456,- Kč nevztahuje, neboť je za něho plátcem pojistného i stát. Budete platit 44 korun měsíčně, samozřejmě za předpokladu, že máte i nadále status studenta.
IP zaznamenána

Petr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #2 kdy: Duben 15, 2008 »

Děkuji velmi za odpověď. Ale asi půjdu do krimu nebo tak něco. Zjistil jsem, že jsem ještě ty zálohy nezačal platit, těch 44,- a už je duben. Jaké jsou za to sankce a lze zaplatit za rok 2008 dopředu jednou platbou? Prostě 12x44? A pokud tento rok ukončím status studenta, ale rovnou přejdu do zaměstnání, tak se zálohy nějak upravují? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #3 kdy: Duben 15, 2008 »

Tak si připravte zubní pastu a kartáček, kriminál vás nemine:-)) Z těch pár korun dluhu se pojišťovně nevyplatí počítat nějaké finanční sankce, jen cena spotřebovaného materiálu, plat úředníka a hlavně poštovné by několikanásobně převýšily penále z prodlení. Ano, lze to zaplatit na celý rok dopředu jednou částkou, oni si pak budou postupně každý měsíc odečítat 44 Kč. Jestli přejdete rovnou do práce, tak nebudete muset platit žádné zálohy na ZP, pouze doplatek, který vyjde z přehledu za rok 2008. Ovšem po ukončení studia budete muset platit minimální zálohy na sociální pojištění a pokud si v zaměstnání do konce roku nevyděláte alespoň 96 tis. Kč, tak vám zálohy nevrátí. Zvažte možnost přerušení samostatné výdělečné činnosti po ukončení studia.
IP zaznamenána

Petr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #4 kdy: Duben 15, 2008 »

Děkuji velmi za odpověď. Jdu hledat ten kartáček... :-)
IP zaznamenána

Petr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #5 kdy: Duben 15, 2008 »

Ještě se trochu zeptám, mám v tom totiž galimatyáš...
Kolik činí ty minimální zalohy na sociální pojištění (za měsíc). 1596,- ? Jelikož si do konce roku nevydělám 96.000,- tudíž bude moje zaměstnání za rok 2008 bráno jako, že to není zaměstnání, nebo jako při vedlejší činnosti (639,-), jen mi ty zálohy nevrátí, jelikož jsem si nevydlěla příslušnou částku? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #6 kdy: Duben 15, 2008 »

Minimální záloha je 1.596,- Kč. Po ukončení studia přestanete být OSVČ vedlejší (z důvodu studia) a stanete se OSVČ hlavní. Pokud byste měl ze zaměstnání alespoň 96 tisíc, pak by i měsíce, kdy jste již nestudoval, mohly být považovány za vedlejší činnost. Tuto podmínku asi nesplníte, takže odvedete pojistné v minimální výši jako OSVČ hlavní (počet měsíců, ve kterých už jste nebyl studentem * 1.596,-).
Zjednodušeně: OSSZ považuje za OSVČ hlavní každého, kdo neprokáže, že je vedlejší.
IP zaznamenána

Petr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Zálohy na zdravotní pojištění jako student
« Odpověď #7 kdy: Duben 15, 2008 »

Díky a dobrou noc přeji.
IP zaznamenána
Stran: [1]