Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti  (Přečteno 14093 krát)

Jana123

  • Host
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #15 kdy: Únor 16, 2009 »

Dobrý den, známý, důchodce, pracuje na ŽL, za rok 2008 si vydělal 93.000 Kč hrubého. Prosím, buďte tak laskava, kolik bude odvádět na sociální a zdravotní pojištění. Děkuji moc, Jana
IP zaznamenána

khaki

  • Host
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #16 kdy: Únor 16, 2009 »

Dobrý den, od května loňského roku jsem nezaměstnaná. Mám dotaz ohledně daňového přiznání. V tuto chvíli předpolkádám, že si jej musím vyplnit a odevzdat do konce března sama. Dostala se ke mě ale informacě, že si mám počkat, až mi přijde výpis ze sociálního pojištění, jež za dobu, kdy jsem byla zaměstnána mám do přiznání zahrnout. Přijde mi skutečně výpis ze sociálního pojištění domů? nerada bych něco prošvihla měla v nepořádku. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #17 kdy: Únor 16, 2009 »

Citace: Charlie
Dobrý den,
dne 19.1.2009 jsem podepsal zaměstnavateli výpověď dohodou z důvodu nadbytečnosti.23.1.jsem musel kvůli zdravotním problémům navštívit lékaře a mám od tohoto dne nemocenskou.
Na úřadu práce jsem ještě nebyl,bylo mi řečeno,že mám dorazit až jak budu uschopněn.
Mám dotaz,jestli si musím sám zaplatit hlavně zdravotní a případně i sociální pojištění ve dnech 20.-22.1.  a jestli mi platí  pojištění v době nemoci  bývalý zaměstnavatel nebo musím sám?Prý je tam 7 denní ochranná lhúta.
Děkuji za rady.
Pokud jste v pracovní neschopnosti, tak si nemusíte sám platit pojistné. Za jednotlivé dny už se ZP neplatí, stačí, že jste byl na začátku ledna zaměstnancem a máte celý leden pojištěný.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #18 kdy: Únor 16, 2009 »

Citace: Jana123
Dobrý den, známý, důchodce, pracuje na ŽL, za rok 2008 si vydělal 93.000 Kč hrubého. Prosím, buďte tak laskava, kolik bude odvádět na sociální a zdravotní pojištění. Děkuji moc, Jana
Předpokládám, že uvedená částka  je rozdílem  příjmů a výdajů a že podnikání trvalo celý rok.
ZP: pojistné   6.278,- Kč,  po podání přehledu zálohy ve výši 524,- Kč/měs.
SP:  pojistné 13.764,- Kč, po podání přehledu zálohy ve výši 1.132,- Kč/měs.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #19 kdy: Únor 16, 2009 »

Citace: khaki
Dobrý den, od května loňského roku jsem nezaměstnaná. Mám dotaz ohledně daňového přiznání. V tuto chvíli předpolkádám, že si jej musím vyplnit a odevzdat do konce března sama. Dostala se ke mě ale informacě, že si mám počkat, až mi přijde výpis ze sociálního pojištění, jež za dobu, kdy jsem byla zaměstnána mám do přiznání zahrnout. Přijde mi skutečně výpis ze sociálního pojištění domů? nerada bych něco prošvihla měla v nepořádku. Děkuji.
Moc nerozumím dotazu. Do dubna jste byla podnikatelkou a OSSZ vám ještě neposlala inventuru pohledávek a závazků?
Pokud jste byla do dubna v pracovním poměru, tak žádný výpis ze sociálního pojištění nepotřebujete.
IP zaznamenána

xonny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #20 kdy: Únor 17, 2009 »

Dobrý den, jsem zaměstnacem a zároveň si přividělávám jako OSVČ, pracovní poměr mi však končí. Co vše se pro mě změní? Jako OSVČ nemám z nárok na podporu. Jak vysoké budu muset platit pojistné pro ZP a jaká bude daň pro OSSZ ? Zatím platím měsíčně daň OSSZ 1500 Kč, pojistné pro ZP až podle příjmů (asi 10000 ročně). Děkuji za informaci.
IP zaznamenána

l.dee

  • Host
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #21 kdy: Únor 17, 2009 »

Dobrý den, ukončila jsem studium na SŠ, platím si měsíčně zdravotní pojištění. Sociální prý povinné není. Nemusím ho platit ani, když budu mít dlouhodobou brigádu a né pracovní poměr? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #22 kdy: Únor 18, 2009 »

Citace: xonny
Dobrý den, jsem zaměstnacem a zároveň si přividělávám jako OSVČ, pracovní poměr mi však končí. Co vše se pro mě změní? Jako OSVČ nemám z nárok na podporu. Jak vysoké budu muset platit pojistné pro ZP a jaká bude daň pro OSSZ ? Zatím platím měsíčně daň OSSZ 1500 Kč, pojistné pro ZP až podle příjmů (asi 10000 ročně). Děkuji za informaci.
Pokud budete mít příjem pouze jako OSVČ, pak budete platit zálohy na SP ve výši 1.720,-  Kč a na ZP ve výši 1.590,- Kč měsíčně bez ohledu na výši příjmů z podnikání.
Pokud byste přerušil provozování živnosti, pak byste se mohl registrovat na úřadu práce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdr. a soc. pojištění v nezaměstnanosti
« Odpověď #23 kdy: Únor 18, 2009 »

Citace: l.dee
Dobrý den, ukončila jsem studium na SŠ, platím si měsíčně zdravotní pojištění. Sociální prý povinné není. Nemusím ho platit ani, když budu mít dlouhodobou brigádu a né pracovní poměr? Děkuji.
Brigádu zřejmě budete vykonávat v pracovněprávním vztahu, takže pokud vznikne povinnost odvádět SP, tak vám pojistné srazí zaměstnavatel. Pokud byste uzavřela dohodu o provedení práce, ze které se neodvání ZP ani SP, pak se pro vás nic nezmění - i nadále si budete platit ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů, SP platit nemusíte.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]