Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nemocenské  (Přečteno 2053 krát)

Romana

  • Host
Nemocenské
« kdy: Leden 22, 2009 »

To by mě tedy zajímalo jak to vlastně je s nemocenským od 1.1.2009. Podnikám již několik let a platila jsem povětšinou víc než minimum nemocenského, teď jsem se stavovala na OSSZ a řekli mi, že mohu platit již od ledna 56,-Kč měsíčně, přitom vždy platilo pravidlo, že až do podání přehledu se platí, tak jak bylo vypočítáno podle minulého přehledu. Dokonce mi řekli i menší částku na důchodové, to již vůbec nechápu. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Urbánková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Nemocenské
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2009 »

Dobrý den, jsem OSVČ, vzhledem k tomu, že od 1.1.2009 nastaly změny v platbách na OSSZ, chci se zeptat, jestli musím platit pojistné na nemocenské pojištění, když si platím tzv. pojištění ZDRAVÍ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nemocenské
« Odpověď #2 kdy: Leden 26, 2009 »

I nadále platí, že nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné, takže je platit nemusíte.
IP zaznamenána

Charlie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nemocenské
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2009 »

Dobrý den,
chtěl bych se ještě zeptat zda je pravda když jsem 19.1.podepsal výpověď dohodou z nadbytečnosti a 23.1. nastoupil na nemocenskou,že prvních 14 dní nedostanu zaplacené žádné nemocenské dávky.Bylo mi to řečeno na  bývalém pracovišti.Děkuji předem za informace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nemocenské
« Odpověď #4 kdy: Únor 17, 2009 »

Ano, je to tak. Prvních 14 dnů se neposkytují nemocenské dávky, ale náhrada mzdy. Vám žádná mzda už nenáleží, takže vám zaměstnavatel nevyplatí žádnou náhradu. Od patnáctého dne pracovní neschopnosti máte nárok na nemocenské dávky, které vám bude vyplácet OSSZ.
IP zaznamenána
Stran: [1]