Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: silniční daň - obytný přívěs  (Přečteno 4584 krát)

Agatha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
silniční daň - obytný přívěs
« kdy: Červenec 08, 2010 »

Dobrý den, mám pár dotazů:

Po předání DE klientem jsem zjistila, že má v majetku obytný přívěs od r. 2007, u kterého uplatňuje odpisy - neplatí ovšem silniční daň. Dle uplatnění odpisů se dá předpokládat, že obytný přívěs používá k podnikání, je povinen platit silniční daň (dle hmotnosti a náprav)?

Rovněž má v majetku motocykly, které jsou osvobozené, ale ani za ně nebylo podáno DP k silniční dani s osvobozením.

Přihlášený k silniční dani není, nyní chce vložit do majetku i automobil (doposud auto neměl) - co s tím vším udělat?

Registrovat nyní k silniční dani a podat řádná daňová přiznání zpětně za r. 2007,2008,2009 (obytný přívěs + motorky osvobozené) a od r. 2010 platit zálohy na auto i přívěs... je můj postup správný?

Díky za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
silniční daň - obytný přívěs
« Odpověď #1 kdy: Červenec 10, 2010 »

Samotná skutečnost, že má obytný přívěs v OM a uplatňuje odpisy HM ještě neznamená, že musí celý rok platit silniční daň. Silniční daň platí jen za měsíce, ve kterých je přívěs skutečně POUŽÍVÁN k podnikání, například v letních měsících. Zařazení do OM a uplatňován í odpisů není totéž, co používání.

Motocykly (vozidla zapsaná v TP jako vozidla kategorie L) se v přiznání vůbec neuvádějí (§ 15/1 ZDS).

Určitě by se měl registrovat k dani silniční. Pokud v minulých letech použil přívěs k podnikání (třeba jej použil jen jeden měsíc v roce, takže dlužná daň i úrok z prodlení budou minimální), tak buď podáte přiznání za předcházející roky, nebo se spolehnete, že vás FÚ nebude kontrolovat a začnete platit silniční daň až od letošního roku:-)
IP zaznamenána

Agatha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
silniční daň - obytný přívěs
« Odpověď #2 kdy: Červenec 13, 2010 »

Takže pokud by přívěs za celý rok k podnikání nepoužil, nebude se platit žádná silniční daň, ale mohu v DP uplatnit cele roční odpisy HM?
Co potom § 28, odst. 6 ZDP? Může být majetek použit k zajištění zdanitelných příjmů, ale zároveň nepoužit k podnikání?

Je možné tedy použít přívěs (cesta s přívěsem dle evidence jízd) např. jen v červnu, za tento měsíc zaplatit SD a uplatnit celé daňové odpisy?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
silniční daň - obytný přívěs
« Odpověď #3 kdy: Červenec 14, 2010 »

Odpisy HM nemusíte krátit. Zkuste si místo přívěsu představit třeba obráběcí stroj. Také budete krátit odpisy jen proto, že jste rok neměla žádnou zakázku, při které byste stroj využila?

Pokyn D-300 k § 24/2: Výdaje (náklady) vymezené v § 24 odst. 2 zákona jsou daňovými výdaji podle § 24 odst. 1 zákona bez ohledu na skutečnost, zda slouží k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů za předpokladu, že v příslušném ustanovení není omezující podmínka jinými ustanoveními tohoto zákona nebo jiného zvláštního právního předpisu (např. § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona).

Je možné použít přívěs jen v červnu, za tento měsíc zaplatit SD a uplatnit celé daňové odpisy. Ke krácení odpisů podle § 28/6 ZDP byste přistoupila v případě, že by poplatník používal obytný přívěs k soukromým účelům, například na cestu na dovolenou.
IP zaznamenána
Stran: [1]