Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH - auto  (Přečteno 2293 krát)

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
DPH - auto
« kdy: Červenec 08, 2010 »

Dobrý den, jsem OSVČ i DPH,  k 25/7 budu podávat svoje první hlášení k DPH, prosím tedy o radu. Koupila jsem v tomto čtvrtletí os. automobil, asi ho nechci dávat do OM, ale do DPH odpočet dát mohu? Fakturu mám z autobazaru, ale DPH je vyznačena. Nebo to je podmíněno tím, že musí být auto v OM? - to ještě tak nemám rozhodnuto, zda ano či ne, musím zvážit výhody a nevýhody.
Pak také nevím, zda budu používat doklady o koupi PHM či vyhlášenou sazbu PHM + spotř. dle TP. Doklady na PHM ale ukládám. Nevím, zda je tedy mám také použít do DPH? Knihu jízd vedu, tam by problém nebyl, děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
DPH - auto
« Odpověď #1 kdy: Červenec 14, 2010 »

Prosím, prosím o odpověď.... děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - auto
« Odpověď #2 kdy: Červenec 14, 2010 »

Vedete účetnictví, nebo daňovou evidenci?
IP zaznamenána

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
DPH - auto
« Odpověď #3 kdy: Červenec 14, 2010 »

...jen daňovou evidenci...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - auto
« Odpověď #4 kdy: Červenec 14, 2010 »

Pokud si chcete uplatnit nárok na odpočet DPH při pořízení majetku, pak máte povinnost tento majetek evidovat _ vizte § 100, odst. 2 zákona o DPH: Plátce, který nemá povinnost vést účetnictví nebo účetnictví nevede dobrovolně, je povinen vést evidenci obchodního majetku.
Způsob evidence zákon o DPH nestanoví, podle mého názoru stačí, kdy auto uvedete v záznamní povinnosti a do řádku č. 48 přiznání k DPH.
Pokud auto budete používat (přechodně, případně trvale) i k účelům, které nesouvisejí s vaší ekonomickou činností (typicky k soukromým účelům), pak uskutečníte zdanitelné plnění a budete odvádět DPH. Jestliže do 5 let zrušíte registraci k DPH, pak budete při změně režimu odvádět DPH.

Z pohledu zákona o daních z příjmů není vložení auta do obchodního majetku nutné.

Pokud auto nevložíte do OM, tak si můžete (pro účely daně z příjmů) uplatňovat jen NÁHRADY, tzn. základní sazbu náhrady + náhradu za spotřebované PHM, případně můžete použít paušální výdaj na dopravu (při vedení knihy jízd lze uplatnit plný, nebo krácený paušál + 3,90 Kč za každý ujetý km).
U auta vloženého do OM můžete uplatňovat prokázané výdaje, nebo paušální výdaj na dopravu.
Podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php

Při vedení knihy jízd si můžete uplatnit odpočet DPH z PHM. Problém bych viděla jen v případě, že byste pro účely daně z příjmů uplatňovat náhradu za spotřebované PHM, která už je stanovena včetně DPH
IP zaznamenána

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
DPH - auto
« Odpověď #5 kdy: Červenec 14, 2010 »

děkuju, asi tak jsem si to myslela. Auto používám jen k podnikatelským účelům, tak to bude jednodušší. Jen prosím -  nerozumím poslední větě - pro účely daně z příjmů tedy uplatňovat bez DPH? Používala bych klidně výpočet stanovený na PHM dle spotřeby v TP, ale mají vyhlášenou nižží cenu než je PHM ve skutečnosti, ale možná, že by rozdíl nebyl veliký a bylo by to usnadnění práce.
Ještě jednou díky moc!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH - auto
« Odpověď #6 kdy: Červenec 15, 2010 »

Měla jsem na mysli případ, kdy byste si pro účely daně z příjmů uplatňovala náhradu za spotřebované PHM (auto nevložené do OM) a použila byste vyhlášenou průměrnou cenu PHM, která už v sobě zahrnuje i DPH a v přiznání k DPH byste uplatnila nárok na odpočet podle daňových dokladů. Pak byste uplatňovala DPH dvakrát, jednou přímým odpočtem z daňových dokladů a podruhé ve výdajích na dosažení příjmů.

Pro výpočet náhrad můžete použít i doloženou cenu, většinou bývá vyšší, než vyhlášená průměrná cena. Pokud si z doložených daňových dokladů uplatníte nárok na odpočet DPH, pak byste měla pro účely daně z příjmů vypočítávat náhradu z ceny bez DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]