Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Placení pojistného při PPM  (Přečteno 1499 krát)

vanda.vp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Placení pojistného při PPM
« kdy: Leden 12, 2012 »

Dobrý den, jsem OSVČ a pobírám PPM. Na OSSZ mi řekli, že po dobu mateřské a rodičovské dovolené nemusím platit důchodové a zdravotní pojištění. Je to opravdu tak, i když příjmy z činnosti mám dál (v krámku je za mně prodavačka)? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Placení pojistného při PPM
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2012 »

Není to tak. Jestliže provozujete živnost, tak plaťte pojistné.
IP zaznamenána

bejík

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Placení pojistného při PPM
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2012 »

Dobrý den, Zdenko
a není to u placení zdrav. pojistného tak, že pokud se pobírá rodičovský příspěvek, pojistné platí stát a proto v 1. roce podnikání se ZÁLOHY neplatí. V následujícím roce se pak zálohy platí dle toho, jaká byla výška příjmu v předchozím roce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Placení pojistného při PPM
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2012 »

Dobrý den, o prvním roce podnikání nebyla v dotazu zmínka. V době pobírání PPM není nutné platit ZÁLOHY, ale pojistné stejně doplatí.
IP zaznamenána

bejík

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Placení pojistného při PPM
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2012 »

Dobrý den, Zdenko, děkuji za vysvětlení. A ještě dotaz: při vydání oprávnění na podnikání (vydání ŽL) musím na ZP, CSSZ nahlásit datum oprávnění k činnosti. I když nic nevydělávám, nemám zákazky. U první tržby, nebo faktury, kterou vydám, je potřebné nahlásit zahájení podnikatelské činnosti. A od tohto datumu zahájení se pak odvíjí platby na zálohy? Dobře to chápu?
Jestli jsem koncem roku 2011 jenom dostala ŽL ale skutečné zahájení činnosti bylo až v roku 2012, nemusím podávat přehledy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Placení pojistného při PPM
« Odpověď #5 kdy: Únor 16, 2012 »

Datum získání oprávnění se hlásí jenom na FÚ. Termín pro splnění registrační povinnosti je, tuším, do 30 dnů od získání oprávnění, ale tuto povinnost jednoduše splníte tím, že v jednotném registračním formuláři vyplníte část B, další už zařídí živnostenský úřad.

Jestliže jste v JRF vyplnila i části C (oznámení správě sociálního zabezpečení) a D (oznámení zdravotní pojišťovně), čímž jste dotčeným institucím oznámila zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak se nebudou zajímat, zda vyděláváte či máte zakázky. Výdělečná činnost běží, proto je potřeba podat přehledy, i kdyby měly být nulové. Jestliže jste v JRF části C a D nevyplnila, tak oznámíte zahájení činnosti až při první faktuře (správně by to mělo být při prvním úkonu, který směřuje k zahájení činnosti, například při objednávce, uzavření smlouvy, ale nikdo to nebude zkoumat) a od tohoto oznámení se teprve začnou odvíjet zálohy.
IP zaznamenána
Stran: [1]